Úvod
Magazín
Šumava

Šumava

Šumavský národní park spadá do chráněné krajinné oblasti Šumava a je největším ze čtyř národních parků v České republice. Ročně tento park hostí stovky tisíc návštěvníků převážně z České republiky, současně ale zaznamenáváme turisty a jejich zájem i ze sousedních států

Z těch známějších míst, která stojí za to navštívit, může Šumava nabídnout vodní nádrž Lipno. Toto místo, které je po staletí oblíbenou turistickou atrakcí, nám nabízí krásy jeho okolí a turistických cest, a to nejen v letních měsících, ale i v zimě. Milovníkům panoramatických krajinných výhledů může Lipensko poskytnout svou dominantu – Stezku korunami stromů, jejíž poloha 900 m.n.m. nám otevírá jedinečný výhled na jezero Lipno a při dobré viditelnosti i vzdálené masivy rakouských Alp. Velkou radost dětem a odvážlivcům jistě udělá i neobvyklá cesta dolů v podobě 52 m dlouhého toboganu. Stezka korunami stromů je turistům otevřena v létě i v zimě.

Další z míst, které svým návštěvníkům nabízí nevšední podívanou, jsou Vodopády svatého Wolfganga. Tyto vodopády jsou tvořeny přítokem Malé Vltavice a jejich největší sílu můžeme pozorovat na přelomu zimy a jara. Krásy vodopádů můžeme vidět na několika ramenech řeky, a to v období dešťů či jarního tání. V zimě nás mohutné vodní kaskády potěší impozantními ledními obrazci. Trasa za touto přírodní atrakcí je poměrně snadná, vede po žluté turistické značce z Vyššího Brodu a měří necelé 2 km. Druhou možností je také Opatská stezka, která vede přímo od Vyšebrodského kláštera.

Šumava jistě potěší i vysoce aktivní jedince svou nabídkou horských výšlapů. Mezi skvosty šumavského parku jich patří hned několik – Ostrý, Pancíř, Malý Javor, Velký Javor, Luzný atd.

My se podíváme na jeden z nejhezčích, a tím je Pancíř. Pancíř je 1214 m vysoký vrchol, jehož výhledy se táhnou až do krajů Bavorska a za dobré viditelnosti je možné pozorovat alpské vrchy. Na Pancíři pramení hned tři řeky – Uhelná a Křemelná, které tečou do Severního moře, a řeka Řezná, která se vlévá do Černého moře. Vrchol Pancíře nabízí možnost navštívit 15 metrů vysokou rozhlednu a možnost ubytování v horské chatě. Cestu dolů si můžete zkrátit a využít lanovku, která vede ze stanice Pancíře Špičák a je možné na ní přepravovat například sáňky.

Pokud cestujeme za zvířaty, poskytuje nám Šumavsko hned dvě varianty nevšedních zážitků. Srní na Klatovsku a jeho návštěvnické centrum nám nabízí pozorování vlků a celých vlčích rodinek, které jsou v našich krajích už raritou.

Druhý a neobvyklý zážitek nám zprostředkovává zoologická zahrada v Hluboké, která je ve vánočním období přestrojena do pohádkové atmosféry, která potěší malé i velké. Celý prožitek je dokreslen tisíci žároviček, světelnými efekty, ale i druhy zvířat, které obvykle v létě nevidíme.

Ovšem nejen turisté, ale i milovníci dobrého jídla a pití si na Šumavě přijdou na své. Těšit se můžeme na trhanec s lesním ovocem přímo z hloubi šumavských lesů, který se, jak je zvykem, podává s mandlemi, karamelizovaným cukrem a rozinkami v rumu.

Nebo šumavské zelníky připravované z brambor, kynutého těsta a místního mléka, které se následné plní směsí z kysaného zelí s restovanými kousky anglické slaniny a cibulky. Touto směsí se zelníky plní jako buchty a následné pečou v předehřáté troubě, nebo dle tradic v peci, kde chytají tu správnou chuť.

Můžeme se také těšit na tradiční polévku „kulajdu“, jejímž základem jsou houby právě z lokálních šumavských lesů, které této delikatese dodávají jedinečnou chuť. Kromě čerstvých hub z místních lesů v šumavské kulajdě najdeme další poklady jako vejce z místního chovu, ale i máslo a zakysanou smetanu z farem, které jsou nedílnou součástí šumavské kultury.

Jednu takovou farmu najdeme v malebné lokalitě Lipenské přehrady v obci Želnava. Biofarma Slunečná hospodaří s rozsáhlou plochou zemědělské půdy ekologickým způsobem a postupy od roku 1999. Velkou část půdy zabírají pastviny, které slouží chovanému dobytku, tedy ovcím, kozám a kravám. Menší pozemky slouží k ekologickému pěstění brambor, ovoce a zeleniny. Farma skýtá možnost ubytování a potěší návštěvníky svými bio produkty, jako jsou právě vajíčka, brambory, sýry a mléko, které si na farmě lze zakoupit. Malé návštěvníky jistě potěší i oslíci, kteří se se svou milou povahou postarají o zábavu a zpestření.

Další produkty Bio-farmy Slunečná, jako jsou sýry, mléko, jogurty, smetana, máslo, ale i maso hovězí, jehněčí, drůbeží, vajíčka a med, můžeme také pořídit v přilehlých prodejnách.

Pokud se rozhodnete k návštěvě farmy, nenechte si ani ujít možnost prohlídky zmíněné vesnice Želnava, která vás uchvátí svou klidnou atmosférou a malebným kostelem sv. Jakuba v obklopení šumavské přírody. Budete překvapeni, jakým skrytým pokladem tato vesnice je.

1284