Úvod
Magazín
Karin a Richard Krajčovi: ŽIVOT JE KRÁSNÝ

Karin a Richard Krajčovi: ŽIVOT JE KRÁSNÝ

Režisérka a autorka tří úspěšných knih, Karin Krajčo Babinská, a muzikant, frontman kapely Kryštof a také herec, Richard Krajčo. Jak se jim žilo v karanténě a koho z nich čeká elektro detox? Proč Kryštof vyčkává s novou deskou a jak to bylo s Mistrem a písní Vánoční? Jaký další projekt manželé společně chystají a v co oba věří?

Náš rozhovor probíhá v nesvobodné době koronavirové – jestlipak jste si v uplynulém roce aspoň odpočinuli?

Karin: Já moc ne. Na jaře jsem finišovala se svou poslední knihou Hvězdy na cestě, přes léto se dělaly korektury a na podzim se rozjel kolotoč kolem vydání. Takže já myslím, že si pořádně odpočinu až teď.

Richard: Já byl více doma, to je pravda, a tak jsem si nejspíš i odpočinul. Teď před Vánoci to sice nabralo zase spád, hlavně kvůli našemu e-shopu, ale myslím, že jsem letos ušetřil více sil. Bez covidu bych se k takové „izolaci“ dobrovolně nedokopal.

A jak vypadal váš obvyklý karanténní den?

Karin: Na jaře jsem ráno vstala a přesunula se do pracovny, co mám na zahradě, abych měla úplný klid. Mezitím se Ríša staral o všechny děti, pomáhal jim s výukou, a dokonce se naučil i vařit! Byl skvělý, opravdu mě podporoval.

Richard: A na podzim kniha vyšla, já Karin pomáhal s marketingem, rozjezdem zmiňovaného e-shopu, s kapelou jsme se zavřeli i do studia a natočili dvě písně a klip k Vánoční, takže jsme se nenudili, a ještě jsme do toho suplovali učitele. Ale byli jsme takoví semknutí a myslím, že nás to bavilo. Od rána do večera spolu celá rodina, a přesto bez „ponorky“.

Navíc jste si začali společně užívat tvorbu „opravdu krátkých videí“, kterými bavíte své fanoušky na sociálních sítích… Dokonce došlo i na ocenění Czech Social Awards. Nešlo přitom původně jen o upuštění páry?

Richard: Šlo o to, pobavit naše fanoušky, vykouzlit jim úsměv na tváři, klidně se i ztrapnit, jen je nenechat v chmurných náladách, které všude kolem lítaly. Vlastně nás ani nenapadlo, jak moc je to zaujme a že pro nás pak budou hlasovat v nějaké anketě. A že nás za to pak ocení i porota. Je to vlastně jen přidaný bonus k tomu „komediantství“, které k té naši profesi přece patří.

Karin: Ale myslím, že ta cena nebyla jen za ta krátká videa, ale hlavně za naše vysílání na FB i Instagramu, která pravidelně děláme po celý nouzový stav.

Spoutaný uplynulý rok vás tedy příliš nezbrzdil po tvůrčí stránce. Karin, vaše třetí knížka – Hvězdy na cestě – je velmi úspěšná, máte už námět na další?

Karin: Ještě ne, i když cítím, že v hlavě už se něco začíná skládat – obrazy, výjevy – to je u mě takový automatický, nezávislý proces. Ale vím, že nezačnu psát dřív, dokud nebudu mít celý nový příběh plně promyšlený. Dokud nebudu vědět, o čem přesně chci psát.

Mimo jiné vynikáte svou mnohostranností, je kromě režírování a psaní ještě něco, co byste pracovně ráda zakusila?

Karin: Čeká mě režijní práce pro divadlo Ungelt, na kterou se moc těším. Bude to pro mě nové, i když jsem si to chtěla zkusit už dávno. Našli jsme krásnou divadelní hru a v hlavní roli bude Richard.

No vida, chtěla jsem se vás, Richarde, ptát, jak to vypadá s vaší hereckou kariérou…

Richard: Herectví jsem kvůli kapele a rodině odsunul na pozici „koníčka“ a myslím, že je tam tomu oboru dobře. Loni jsem natočil dva filmy, což mi přijde tak akorát, pomalu mě čeká práce na nové divadelní roli, a do března jsme stále s Davidem Švehlíkem jezdili s inscenací Deštivé dny. Snad se situace uklidní, 
divadla se otevřou a my rozjedeme už desátou „Deštivou“ sezónu.

A co vaše kapela? Jsou to tři roky, kdy Kryštof vydal poslední album…

Richard: Jsou to sice tři roky, ale mezitím vyšlo několik sólo singlů. Je pravda, že původně měly být už součástí nové desky, ale znáte to – člověk míní a Bůh mění. A tak jsou „Hvězdáři“, „Hned teď“, i „Vánoční“ už venku a bez desky. Na té stále pracujeme. Máme hotové a nahrané další tři písně a s několika se do studia chystáme. Desku však chceme vydat až ve chvíli, kdy s ní budeme moci vyrazit na turné.

Tvorba Kryštofa se postupem let zjevně proměňuje, dokázal byste se vcítit do sebe samého před nějakými dvaceti lety a porovnat svou skladatelskou múzu tehdy a dnes?

Richard: Je to dáno asi věkem. Dřívější tvorba byla víc rozevlátá, rozpolcená, depresivnější, ale zkušenostmi a zážitky člověk posouvá nejen své bytí, ale i skládání. Asi jsem šťastnější a tuším, že se to v mých písních odráží.

Už řadu let se držíte na špici české hudební scény. Jak po fyzické stránce snášíte dlouhodobý tlak, který k tomu jistě patří? Prozradíte čtenářům časopisu Moje lékárna, jak bojujete proti stresu, jak dbáte na své zdraví po preventivní stránce, na svou životosprávu?

Richard: Během posledních let jsem např. zásadně změnil stravu a přestal ze dne na den kouřit, ale stresu se člověk vyhýbá těžko. Stále se učím nebýt workoholikem. A myslím, že se mi to daří. Trochu. A třeba teď, během ledna, mě čeká „elektro detox“, tedy 31 dní bez telefonu a internetu. Jestli to zvládnu, se dozvíte u nás na (sociálních, pozn. aut.) sítích v únoru. J

Karin: Anebo u mě už v lednu, já si detox nedávám, a tak budu Ríšu bedlivě sledovat a podporovat. Jsem obecně na síti mnohem méně než on, jinak by mě to zdrtilo.

Jste pověrčivý? Vlastníte nějaké talismany pro štěstí, bez nichž nedáte ani ránu?

Richard: Modlitbu. Není nijak stanovená, je to pár vět mezi mnou a Ním, ale moc mi to dává.

Nedá se nezeptat na velkou věc, kterou jste ve vší tajnosti dotáhl k dojemnému defilé – osobně jste stál na samém konci pěvecké dráhy Karla Gotta, kterou jste vlastně protáhl o kus, konkrétně rok a kus, dál. A to písní „Vánoční“. Jak Mistr reagoval na tenhle nápad? A vzpomenete si, jak jste poté prožíval natáčení?

Richard: Na „Vánoční“ se mu líbil ten humor, který tam je ukryt ve spojitosti s ním. Možná i proto do toho šel. Nevím, zda už někde vzadu v hlavě přemýšlel o tom, že mě požádá o duet pro něj a pro Charlotte, ale prostě to tak mělo být. Souhlasil s „Vánoční“ a poprosil mě, zda bych se pro ně pokusil něco vytvořit. A u té příležitosti mi prozradil, jak na tom doopravdy je. Když jsem to uslyšel, vyhrkly mi slzy do očí. Vlastně ani nevím proč. Asi proto, že jsem nic takového nečekal a ani si nedovedl představit, že by tady nebyl. Slíbil jsem, že se pokusím něco složit, ale že neslibuji, že se to povede. A pak jsem zažil jedny z nejhezčích dní mé kariéry. Práce s Karlem ve studiu, zkoušky, pokec při obědě, rozbory konspiračních teorií. Je mi tak líto, že jsme se potkali tak pozdě. Ale možná proto jsme spolu stvořili dvě takové silné písně. Osobně si toho moc vážím.

Věřte, že i široké publikum vás obou – děkujeme. A závěrem, máte vy i Karin nějaké své životní motto?

Karin: „Všechno se děje tak, jak se dít má“ a „Život je krásný“.

Richard: Ale to jsem přece měl říct jááááá… Tády tády tááády dááááááá 

Karin Krajčo Babinská

je česká režisérka a spisovatelka. Narodila se 27. června 1974 v Hodoníně. V r. 1999 dokončila studium na pražské FAMU. 
Režírovala filmy Pusinky 
a Křídla Vánoc a mnoho videoklipů a koncertů kapely Kryštof. Za jejího frontmana, Richarda Krajča, je od r. 2017 provdána. Je autorkou knih Kecy, kecy, kecičky, Za sny a Hvězdy na cestě.

 

Richard Krajčo

je český divadelní a filmový herec, frontman a zpěvák 
skupiny Kryštof, kterou založil ve svých 16 letech. 
Narodil se 1. června 1977 v Ostravě, kde vystudoval hudebně dramatický obor 
na Janáčkově konzervatoři. 
V České televizi moderoval hudební hitparádu Medúza, zatímco už byl ve svém prvním divadelním angažmá 
v ostravském Divadle Petra Bezruče, kde hrál roli Hamleta. V r. 2000 získal Cenu Alfréda Radoka v kategorii Talent roku. V letech 2003 až 2013 byl členem Činohry Národního divadla v Praze.

Autorka článku: Jana Sobíšková

1273