Úvod
Magazín
Klíšťata se těší na sezónu. Víte, jak je správně odstranit?

Klíšťata se těší na sezónu. Víte, jak je správně odstranit?

Jen velcí optimisté myslí letos na dovolenou v cizině. Připravme se spíš na to, že prázdniny strávíme doma v České republice. Naštěstí je naše krajina poměrně přívětivá a nehrozí žádným větším nebezpečím. Snad jedinou výjimkou je výskyt klíštěte obecného (Ixodes ricinus), se kterým každý rok svádí boj tisíce lidí i jejich domácích mazlíčků. A nejde jen o nepříjemný pocit, že nám nějaký parazit saje krev a nelze se ho jednoduše zbavit.

V čele evropského žebříčku

Tento roztoč je přenašečem závažných infekčních chorob – klíšťové encefalitidy, tedy zánětu mozkových blan, a lymeské boreliózy. Prodělané onemocnění může zanechat následky a poškodit zdraví. Při těžkém průběhu encefalitidy může člověk nemoci i podlehnout. Statistiky jsou alarmující. Uvádějí, že Česká republika patří v Evropě k zemím s nejvyšším výskytem případů zánětu mozkových blan, jejichž počet dlouhodobě neklesá. Roste také počet osob nakažených boreliózou. Klíšťatům se v našich lesích a na loukách trvale daří a nelze očekávat, že by tomu bylo letos od jara až do podzimu jinak. Nedělejme si iluze, že by nějaká pandemie mohla dopadnout i na ně.

Zdraví přeje připraveným

Před nákazou klíšťovou encefalitidou spolehlivě chrání očkování, letos možná trochu ve stínu jiné vakcinace. Přisátí klíštěte je ale možné předejít vhodným oblečením, vyhýbáním se místům zvýšeného výskytu klíšťat a speciálními repelenty. Přesto se připravme na situaci, že klíště na své kůži můžeme objevit. V takovém případě je důležité nezpanikařit, co nejrychleji klíště odstranit a ranku vydezinfikovat roztokem jódu. Proč na rychlosti záleží? Viry způsobující nákazu jsou obsaženy ve slinách infikovaného klíštěte a čím déle sání trvá, tím více jich přejde do krve hostitele. S tím souvisí i způsob, jak s klíštětem zacházet bezprostředně před jeho odstraněním.

Mnoho lidí si počíná špatně. Klíště potírá olejem, krémem, mýdlem nebo jiným prostředkem, čímž sice klíště usmrtí, ale ještě předtím dojte k masivnímu uvolnění slin a přenosu virů, což je samozřejmě zcela nežádoucí. A živé klíště je zase těžké z kůže uvolnit. Může dojít k tomu, že jeho přední část zůstane v kůži a způsobí tam zánět.

IXOsafe – krabička protiklíšťové záchrany

Jediný správný postup je rychle klíště paralyzovat. Na to je potřeba se připravit dopředu a v domácí nebo cestovní lékárničce mít set IXOsafe, stejně jako tam máme náplast pro případ pořezání. IXOsafe působí na klíště jinak než ostatní přípravky, které parazita usmrcují. Součástí setu pro bezpečné odstranění klíštěte je především tubička gelové mikroemulze s polylysinem a dále speciální pinzeta bránící přeseknutí hlavičky při odstraňování roztoče. Emulze klíště neusmrtí, pouze ho znehybní a uvolní jeho kusadla. Důležité je, že tímto postupem nedojde k obrannému instinktu klíštěte – vyprázdnění slinných žláz do rány, což právě často bývá zdrojem nebezpečné nákazy. Slupka emulze vytvořená odpařením denaturovaného lihu navíc zabrání klíštěti opustit místo a dezinfikuje okolí rány před možnou kontaminací.
Snad ještě více než lidi milují klíšťata naše domácí mazlíčky. Dobrou zprávou je, že i u nich lze IXOsafe použít, aby mohl být roztoč bezpečně odstraněn. Chráníme tak před nákazou jak zvíře, tak sami sebe.

Ukažte klíštěti, že si na vás nepřijde

Klíště potřeme emulzí tak, aby bylo jeho tělo celé pokryto. V závislosti na povrchové teplotě ho po 5–7 minutách pomocí pinzety odstraníme jemnými kývavými pohyby. Ranku před nečistotami ochrání mikrofilm, který emulze následně vytvoří. Místo, kde bylo klíště přisáté, ještě průběžně sledujeme. Pokud se v okolí rány šíří červená skvrna s bledým středem, je doporučeno navštívit lékaře.

1374