Úvod
Magazín
Připravte si peněženky, elektřina prudce zdražuje

Připravte si peněženky, elektřina prudce zdražuje

Užíváte si nízkých cen elektřiny, které přinesla pandemie koronaviru? Raději si úspory šetřete stranou. Elektřina na burze prudce zdražuje a výhled do budoucna není dobrý. Češi si nejspíš upevní nepopulární prvenství – za elektřinu platí v Evropě s přehledem nejvíce.

Pandemie elektřinu značně zlevnila

Ještě na podzim loňského roku byla situace z pohledu cen elektřiny velmi příznivá. V důsledku pandemie koronaviru elektřina výrazně zlevnila. Zákazníci čerpající flexibilní produkty, které kopírují vývoj na burze, začali šetřit již v průběhu jara roku 2020. Většina odběratelů musela počkat na podzim, kdy začali zlevňovat hlavní dodavatelé. Ti nakupují elektřinu s velkým předstihem, a proto se trendy na burze promítnou do jejich ceníků až se zpožděním.

Největší hráči na trhu přinesli svým zákazníkům slevy ve výši okolo 10 %. Když k tomu Energetický regulační úřad na konci listopadu snížil regulované ceny elektřiny, spotřebitel si mnul ruce. Již tehdy někteří analytici upozorňovali na to, že úspory pro domácnosti nebudou mít dlouhého trvání. A na jejich slova skutečně došlo.

 

Dodavatelé nakupují o 40 % dráž

Dodavatelé elektřinu nakupují především na Pražské energetické burze. Aktuální cena činí zhruba 65 eur (cca 1650 korun) za MWh – to představuje meziroční nárůst o více než 40 %. V pátek 14. května překročila cena jedné megawatthodiny 70 eur, tedy téměř 1800 korun. Okolo těchto hodnot se ceny elektřiny na burze pohybovaly naposledy v druhé polovině roku 2008.

Je pouze otázkou času, kdy se tento trend projeví v cenících největších dodavatelů. Pro ilustraci – když se dodavatelé předzásobovali na rok 2021, nakupovali na burze elektřinu za cca 44 eur/MWh (zhruba 1120 korun).

„Situace na trhu není dobrá. Dochází ke zdražování cen elektřiny i plynu. U elektřiny se v tomto roce očekává zdražení o 10 %, domácnosti si tak připlatí i více než tisícovku ročně. Důvodem, proč ke zdražování elektřiny dochází, je především rostoucí cena emisních povolenek, která dosáhla nového rekordu, což má vliv na výrobu elektřiny z uhlí a plynu,“ upřesňuje Michal Les, energetický specialista společnosti Ušetřeno.cz.

 

Spotřebitelé musí reagovat rychle

Následky by pro spotřebitele mohly být ještě horší – situaci částečně zmírňuje silná koruna. Vůči euru je nyní nejsilnější za poslední rok. Pokud nechcete v roce 2022 platit za elektřinu výrazně více, jednejte rychle. Srovnejte si dodavatele elektřiny a vyberte si jeden z fixovaných produktů.

„Zdražování elektřiny a plynu se mohou spotřebitelé vyhnout zafixováním současných, stále výhodných, cen. U elektřiny lze změnou dodavatele průměrně ušetřit 4000 Kč ročně, u plynu 8000 Kč. Změnit dodavatele lze například využitím srovnávače, který vám podle aktuální spotřeby či počtu členů v domácnosti srovná jednotlivé dodavatele a jejich ceníky,“ radí Les.

Někteří dodavatelé na vývoj na trhu už zareagovali, a to právě u fixovaných produktů. Ke zdražení některých z nich přistoupil ČEZ, E.ON či Bohemia Energy. Zatím se dá vysledovat zhruba desetiprocentní nárůst cen.

 

Hlavní vlna zdražování na konci roku?

Zdražováním fixovaných produktů to s největší pravděpodobností neskončí. Odborníci předpovídají, že ceny elektřiny na burze nadále porostou nebo se budou držet na podobných hodnotách jako nyní. Od zdražování by spotřebitele mohl ochránit jen značný pokles cen, který nikdo nepředpokládá. Ekonomika evropských zemí se po pandemii probouzí a poptávka po elektřině roste.

Většina expertů očekává nárůst cen na konci letošního roku, nejpozději na začátku toho příštího. Peníze, které po zlevnění elektřiny aktuálně šetříte, proto dávejte raději stranou. Budou se vám nejspíš hodit v následujících měsících.

 

Češi dají za elektřinu nejvíce v Evropě

Zdražení elektřiny podtrhne nechtěný primát českých spotřebitelů – za elektřinu platí z evropských národů nejvíce. „Obyvatelé České republiky přitom již v době pandemie platili a platí suverénně nejvyšší cenu za elektřinu v celé Evropě. Vyplývá to z aktuálních mezinárodně srovnatelných údajů Eurostatu. České domácnosti, které spotřebovávají 1000 až 2500 kilowatthodin elektřiny ročně, platily loni průměrně 4,66 koruny za kilowatthodinu. Po přepočtu dle parity kupní síly měny, který umožňuje mezinárodní srovnání, jde o suverénně nejvyšší cenu v celé Evropě,“ uvádí hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

„Jedná se o skoro pětinu vyšší cenu, než jaké čelí po přepočtu dle parity kupní síly měny domácnosti v zemi s druhou nejvyšší cenou elektřiny v EU,“ dodává Kovanda. Dokonce i bez přepočtu dle parity kupní síly měny platili Češi loni za elektřinu více než Němci – alespoň ti, jejichž spotřeba se pohybovala mezi 1000 a 2500 kWh. Zmíněné pásmo v ČR zahrnuje domácnosti s běžnou spotřebou elektřiny.

2147