Úvod
Magazín
Jak se chránit před klíšťaty, komáry a dalším hmyzem?

Jak se chránit před klíšťaty, komáry a dalším hmyzem?

Teplé večery, návštěva letního kina, romantický piknik u vody či procházky do přírody – to všechno neodmyslitelně patří k tomuto ročnímu období. Krásné představy nám ale na místě často kazí otravný hmyz. Naštěstí existuje hned několik tipů, jak hmyz odradit a léto užít i bez nepříjemných štípanců.

Nejen, že bodnutí hmyzem mohou nesnesitelně štípat nebo být oteklé i několik dní, ale některé druhy hmyzu dokonce mohou přenášet nebezpečné nemoci. V našem podnebí jsou hrozbou zejména klíšťata, která mohou být zdrojem nákazy lymskou boreliózou. Pokud se však chystáte na dovolenou do tropických krajů, vážnými infekcemi vás mohou ohrozit také komáři. Na většinu nemocí přenášených hmyzem bohužel stále neexistuje očkování, proto je na místě chránit před bodnutím preventivně.

 

Účinná ochrana proti hmyzu

Komáři jsou aktivní obzvlášť po setmění a brzy ráno, klíšťatům se však v přírodě nevyhnete ani přes den. Vhodné je nošení oblečení s dlouhými rukávy a nohavicemi v kombinaci s použitím repelentu. Ten by měl být součástí každé cestovní lékárničky, stejně jako přípravky na zklidnění případných štípanců.

Mezi nejúčinnější patří repelenty značky Predator, které jsou testovány v extrémních podmínkách záplavových oblastí lužních lesů a ochrání vás proti komárům, klíšťatům, ovádům, muchničkám a dalšímu bodavému hmyzu. Navíc jsou vybavené 360° ventilem, díky kterému je můžete použít ve vertikální i horizontální poloze. V našich podmínkách se skvěle osvědčuje Predator Forte sprej. Má zvýšený obsah účinných látek a můžete ho použít jak na pokožku, tak i oblečení, přičemž účinkuje až 6 hodin. Pokud jdete sportovat nebo se chystáte na dovolenou do zahraničí, vybavte se raději ještě silnější alternativou: Predator MAXX Plus je určený pro dlouhodobou ochranu, a to i v oblastech s vysokým výskytem hmyzu. Pokožku ochrání i při vysoké fyzické zátěži po dobu až 8 hodin, oděvy dokonce až týden. Ukrývá totiž kombinaci dvou nejúčinnějších látek, a to 25 % DEET a 25 % ICARIDIN, díky čemuž je vhodný i do míst se zvýšeným nebezpečím nákazy viru ZIKA, žluté zimnice, horečky Dengee, malárie, West Nile viru, lymské boreliózy, klíšťové encefalitidy a dalších.

 

Jak ochránit před bodnutím děti?

Většina repelentů je určená pro děti starší 2 let. Nesmíme však zapomínat chránit i menší děti. V prvé řadě pomůže dobře zvolené oblečení, na ochranu před obzvlášť otravným hmyzem však můžete použít repelent Predator Junior. Ten je vhodný už pro děti od 3 měsíců věku, ale také pro osoby s citlivou pokožkou. Díky UV faktoru navíc chrání před slunečními paprsky. Výhodou tohoto přípravku je také jeho účinnost proti vším.

 

Existují i přírodní repelenty

V lékárně můžete sehnat nejen chemické, ale také přírodní repelenty. Komáři se orientují podle teploty a pachu lidského potu, repelenty tento pach překrývají. Ty přírodní proto obsahují silné aromatické látky, které hmyz odpuzují. Například Predator BIO sprej má složení na bázi přírodních esenciálních silic – Citronelal, Citronelol, Eukalyptol, Linalol a Limonen. Nástřik je však většinou nutné opakovat častěji, přibližně co 3,5 hodiny.

 

Co když vás hmyz přece jen bodne?

Po štípnutí, bodnutí či kousnutí pokožku zklidní a okamžitě zmírní svědění starý známý Fenistil gel. Použít ho však můžete také ke zmírnění svědění při svědivých onemocněních kůže, kopřivce, při poškození kůže sluncem a u mírných povrchových popálenin. Navíc má lokální anestetický účinek. Podobnou úlevu a mírné vysušení vám poskytne také například chladivý Tekutý pudr Galmed s mentolem nebo Predator gel po bodnutí hmyzem.

Z přírodních pomocníků je skvělý 100% olej čajovníku australského – Tea tree. Pomůže při svědivých alergických reakcích, má velmi silné protizánětlivé, antimikrobiální a také intenzivní repelentní účinky.

2141