Úvod
Magazín
Ptali jsme se v lékárně

Ptali jsme se v lékárně

Moje lékárna ve Vratimově je známa v širokém okolí svým osobním, rodinným přístupem k zákazníkům a ochotou vždy dobře poradit. Zeptali jsme se vedoucí PharmDr. Barbory Janoškové Haftové, která nikdy neztrácí optimismus, jak vidí aktuální situaci a jaký je její názor na očkování.

Jak prožíváte současnou dobu? Zvládáte ji personálně a psychicky?

Současná doba je pro všechny hodně náročná, nicméně tato práce mě baví a naplňuje, takže myslím, že ji zvládám dobře. Lékárna je pro pacienty stále otevřená a s kolegyněmi jsme vždy připravené pacientům pomoct a poradit jim s jejich zdravotními problémy. Až na pár týdnů během loňského jara, kdy jsem v lékárně zůstala úplně sama, to personálně zvládáme dobře. Samozřejmě dodržujeme veškerá opatření, na táře máme plexiskla, nosíme ochranné pomůcky, máme k dispozici dezinfekci pro nás i pacienty, pravidelně dezinfikujeme prostory lékárny a dodržujeme omezení počtu osob v lékárně.

Jak se změnili vaši zákazníci ve srovnání s dobou před koronavirem? 

Naše lékárna sídlí v malém městě v blízkosti a krátké dojezdové vzdálenosti od Ostravy. Dříve lidé častěji jezdili do Ostravy na nákupy, k odborným lékařům, příp. i do lékárny. V současnosti více lidí pracuje z domova, tolik necestují, dávají přednost kvalitě a dostupnosti lékárenských služeb, které nabízíme. Důležitou roli hraje také možnost vyzvednutí předepsaných léků na občanský průkaz, což je pro pacienty pohodlnější, rychlejší a jednodušší. V naší lékárně si můžete své léky objednat prostřednictvím rezervačního systému www.mojelekarna.cz nebo přes mobil, pacienti tedy nemusí do lékárny chodit dvakrát.

Co nejčastěji doporučujete na podporu imunity?

V souvislosti s koronavirovou pandemií pozorujeme v lékárně obrovský zájem o přípravky s vitaminem D. Vzhledem k tomu, že až 70 % Čechů trpí jeho nedostatkem, a to především v zimě, je jeho suplementace ve formě léků a doplňků stravy nanejvýš vhodná. Také byl prokázán jeho příznivý vliv na průběh koronavirové infekce. Na trhu je nyní dostupná celá řada přípravků, pro aktivaci imunitních procesů se doporučuje přijmout denně 2000 IU (mezinárodních jednotek). Ve formě tablet máme dostupný např. vitamin D od firmy Galmed. Dále bych na podporu imunity doporučila vitamin C, selen, zinek a přípravky obsahující betaglukany.

Liší se nějak vaše lékárna od jiných?

Naše lékárna je převážně „receptová“, v blízkosti jsou dvě zdravotní střediska a celá řada odborných i praktických lékařů, naše portfolio je tedy široké. Jsme lékárna rodinného typu, naše klientela je stálá, k pacientům máme tedy osobnější přístup a vztah. Tím se můžeme odlišovat od jiných lékáren v marketech nebo velkých městech.

Jaký je váš názor na očkování proti koronaviru?

Vzhledem k situaci si myslím, že je očkování nezbytným krokem k návratu do normálu. Očkovat se tedy nechám a s kolegyní jsme také nabídly svou pomoc v připravovaném velkokapacitním očkovacím centru na ředění očkovacích látek.

1317