Úvod
Magazín
Toulky Prahou

Toulky Prahou

Praha má mnoho přívlastků, mezi nejznámější patří „stověžatá“ nebo „zlatá“. Má taky svou historii a určitě stojí za to ji dobře poznat. Návštěvník Prahy určitě nepromešká návštěvu Karlova mostu nebo Pražského hradu, vyjede si lanovkou na Petřín nebo si projde Václavské a Staroměstské náměstí. Praha, stejně jako jiná velká města, má svá zákoutí a tajemství, která je možno objevovat.

Pokud chcete Prahu poznat více zblízka, je možné využít nabídku agentur, které nabízejí tematické vycházky. Například pro milovníky záhad kolem rabi Löwy a Golema je připravena prohlídka židovského města, včetně návštěvy synagog. Ti z vás, kteří hltali Foglarovy Rychlé šípy, se můžou vydat do „tajemných Stínadel“. Posledním tipem, který určitě stojí za prohlídku, je návštěva Vyšehradu.

Pokud chcete Prahu ukázat svým dětem nebo vnoučatům, máme pár tipů i pro vás. Pro už trochu větší děti – zvláště chlapce – bude určitě zajímavá návštěva Národního technického muzea na Letné. To bylo založeno již v roce 1908 a můžete v něm vidět rozsáhlé sbírky dokumentující vývoj mnoha technických oborů. Dětem, které mají rády historii, ukažte Pražský hrad. Ten nabízí několik okruhů, ale určitě nevynechejte Zlatou uličku nebo starý královský palác s Vladislavským sálem a oknem, ze kterého byli vyhození do hradního příkopu dva místodržící s písařem při Pražské defenestraci v roce 1618. Když se projdete areálem Pražského hradu, nezapomeňte navštívit muzeum hraček, které je v jeho areálu a nachází se nedaleko legendární věže Daliborka. Věřte, opravdu stojí za zhlédnutí nejen pro děti, ale i pro nás dospělé.

Jako poslední tip máme pro vás návštěvu dvou zahrad. První leží kousek od Pražského hradu. Jedná se o Valdštejnskou zahradu, která je druhou největší zahradou v centru Prahy a je součástí sídla Senátu Parlamentu České republiky. Druhou je Františkánská zahrada, která leží přímo v centru Prahy, a troufám si říci, že o ní moc mimopražských návštěvníků neví. Je nádherná, zejména v době, kdy kvetou růže, a je příjemné si v ní odpočinout, když vás po dlouhé procházce Prahou bolí nohy. Zahrada tvoří vnitroblok mezi Jungmannovým náměstím a Vodičkovou ulicí a vejdete do ní nejlépe přes pasáž Světozor, kde je mimochodem také cukrárna stejného jména s jedinečnou točenou zmrzlinou, na kterou se často stojí dlouhá fronta.

934