Úvod
Magazín
Nachlazení

Nachlazení

Jedná se zánětlivé onemocnění horních cest dýchacích virového původu. Je následkem předchozího prochladnutí. Nachlazení je způsobeno rhinoviry, viry parainfluenzy či některými typy koronaviru. Symptomy nachlazení se projevují nejčastěji do 24 hodin po setkání s virem. Symptomy se rozvíjí postupně do 5 dnů a nachlazení by mělo do 10 dnů úplně odeznít. Mezi typické symptomy nachlazení patří zduření nosní sliznice a ucpaný nos. Postižený jedinec kýchá, bolí ho hlava a může mít pro nemoc typické lesklé oči. U pacientů se objevuje teplota ─ ne horečka ─ a v některých případech i kašel.

Jaká je prevence nachlazení

V případě nachlazení bohužel stoprocentní prevence neexistuje. Každý jedinec by se měl především snažit posilovat svou imunitu a celkovou obranyschopnost. Člověk by se měl pravidelně otužovat pro svou silnou imunitu. Do stravy by měl zakomponovat větší množství ovoce a zeleniny a přidat ty správné minerály a vitamíny, které mohou posílit imunitu, například vitamín C a zinek. Je vhodné zvlhčovat vzduch v místnostech, ve kterých se nacházíme. Zdravý jedinec by měl nachlazení předcházet i vhodně zvoleným oblečením podle ročního období. V dnešní uspěchané době je v rámci prevence nachlazení vhodné omezit stresové situace, případně aktivity ve stresujícím prostředí. V době probíhající koronavirové epidemie by se mělo více než kdy dříve dbát na hygienu rukou.

Za zvážení stojí použití imunomodulátorů. Imunomodulace je léčebný postup, který vede k úpravě imunitního systému a určitým způsobem do něj zasahuje. Vhodné jsou beta-glukany – hlíva (Imunoglukan, Terezia Hlíva ústřičná), nukleotidy (Preventan), lyzáty bakterií (GS Imunostim), Echinacea, případně probiotika. Jejich účinnost však není prokázána studiemi.

Jak si můžeme pomoci sami a jak probíhá léčba nachlazení

Nachlazený jedinec by měl být v klidu, zvýšit příjem tekutin a omezit kontakt s ostatními zdravými jedinci. Mezi podpůrnou léčbu pak volíme vitamín C a zinek, případně fytopreparáty (Sinupret, Sinupo) na uvolnění nosních dutin. Ty obsahují přírodní látky jako silice a saponiny, které zároveň pomáhají rozpouštět strukturu hlenu a mají desinfekční účinky. Postižený může inhalovat páru, protože virová částice rhinovirů a viru parainfluenzy není schopná přežít ve více než 35─36 stupních Celsia. Na vyčištění nosu a snížení otoku je dobré pravidelně aplikovat hypertonické roztoky mořské vody (Hypermar, Maregal). Dále je doporučeno v malých množstvích inhalovat a popíjet Vincentku, případně proplachovat nosní dutiny Vincentkou ve spreji. Nachlazení se léčí symptomaticky. Na bolesti a teplotu volíme vhodné analgetikum ─ antipyretikum (Paralen, Panadol, Paramegal), pokud je přítomen zánět, je nutné po poradě s lékárníkem zvolit některé z nesteroidních antiflogistik (Ibalgin, Nalgesin). Pokud se pacientovi špatně dýchá, trápí ho teplota, bolest a ucpané nosní dutiny, je vhodné zvolit některý z kombinovaných preparátů obsahujících fenylefrin nebo pseudoefedrin (Coldrex, Modafen). Tyto kombinované přípravky však nejsou vhodné pro těhotné a kojící ženy, děti, pacienty s ICHS nebo pro pacienty po infarktu myokardu, případně pro pacienty s glaukomem. Pokud nemocného trápí produktivní kašel a je schopen vykašlávat, volíme mukolytika a expektorancia (ACC long, Mucosolvan, Ambrobene). Suchý dráždivý kašel by se měl naopak tlumit ─ volíme antitussika (Robitussin, Stoptussin). Na uvolnění nosních dutin a ucpaného nosu je pak vhodné použít dekongestiva v kapkách nebo ve spreji (Olynth, Rhinostas, Otrivin, Septanazal).

Závěr

Při léčbě nachlazení je vždy nutná pečlivá konzultace s lékárníkem nebo farmaceutickou asistentkou, kteří vám pomohou zvolit tu správnou léčbu právě pro vás. Při náhlém zhoršení stavu nebo v případě, že nachlazení trvá déle než 10 dní, je správnou volbou navštívit svého praktického lékaře.

Autor textu: PharmDr. Ondřej Žák

949