Úvod
Magazín
Léčba jasným světlem: Jak vám může fototerapie pomoci?

Léčba jasným světlem: Jak vám může fototerapie pomoci?

Fototerapie neboli léčba jasným světlem je metoda, která je nasazována při boji s depresemi, výkyvy nálad nebo poruchami spánku. Zjistěte, jak fototerapie funguje, jakým způsobem vám může pomoci a kde s ní můžete začít.

Když světlo léčí

Světlo je přirozený zdroj energie s blahodárnými účinky na zdraví a psychiku člověka. Tato skutečnost je známa od nepaměti – již staří Řekové před 2 tisíci let využívali světlo k léčení duševních problémů. Světlo má prokázané účinky na naši fyziologii, metabolismus, chuť k jídlu, zažívací systém, ale ovlivňuje také naše libido, nálady a chování. Zásadně působí na náš celkový pocit spokojenosti.

Nedostatek světla naopak vede k únavě, větší náchylnosti k nemocem, změnám nálad či dokonce k depresím. Ve chvíli, kdy dojde k narušení přirozeného střídání denního světla a noční tmy, trpí také náš spánek a celková psychika. Těmito neduhy jsme ohroženi zejména během zimních měsíců, kdy je méně slunečního svitu, dny jsou kratší a jejich většinu trávíme uvnitř.

Co je to fototerapie?

Fototerapie je léčba využívající viditelnou i neviditelnou část světelného spektra k léčebným a preventivním účelům. Léčivé účinky částí světelného spektra jsou různorodé, což předurčuje využití při příslušných procedurách. Častá je laserová fototerapie a léčba monochromatickým nebo polarizovaným světlem. U novorozenců se bojuje proti žloutence pomocí modrého světla. Světlo je alternativně nasazováno také při předcházení pásmové nemoci. Fototerapie je tak využívána v mnoha různých oborech – například v psychiatrii, psychologii, dermatologii, porodnictví, estetické medicíně nebo při rehabilitacích.

Velké oblibě se těší rovněž speciální lampy s celospektrálním světlem, jež mají účinky blízké slunečnímu záření. Léčba jasným světlem, označována také jako chronobiologická fototerapie, je v medicíně používána od 80. let minulého století.

Kdy vám pomůže léčba jasným světlem?

Léčba jasným světlem je vědecky uznávaná metoda běžně využívaná při sezónních depresích, poruchách spánkového rytmu nebo jednoduše v momentech, kdy lidé pociťují nepohodu a výkyvy nálad. Typicky, ale ne výlučně, přicházejí tyto chvíle na podzim a v zimě – při nedostatku slunečního záření.

Jak léčba jasným světlem funguje?

Nedostatek slunečního světla jde do určité míry suplovat světlem umělým. V zájmu cílené léčby jasným světlem jsou tedy využívány speciální lampy na fototerapii. Jejich světelná expozice se pohybuje až okolo 10 tisíc luxů. Lampy na fototerapii využívají celospektrální světlo imitující sluneční záření. Svítí inkoherentním polarizovaným světlem a jejich účinky jsou při expozici o síle 10 tisíc luxů patrné přibližně již za 30 minut. Při nižší světelné expozici budete na blahodárný efekt čekat o něco déle – u 2 500 luxů jsou to asi dvě hodiny.

Ideální doba, kdy fototerapeutickou lampu použít, je po probuzení v ranních hodinách tak, aby se ukončilo vylučování spánkového hormonu melatoninu. Melatonin se v těle hromadí během dne a jeho produkce vrcholí během spánku. Aplikací světla se tento hormon z krve odbourává.

Jak vám léčba jasným světlem pomůže?

Odbouráváním melatoninu dochází v organismu ke zvýšení energie a zlepšení nálady. Díky dlouhodobé léčbě jasným světlem byste měli úspěšně bojovat s únavou, výkyvy nálad, sezónními depresemi nebo s poruchami spánku. Tato metoda dále napomáhá při odbourávání stresu, vyrovnává poruchy biorytmu, snižuje náchylnost k nemocem a zlepšuje celkovou vitalitu.

Jak začít s fototerapií?

Chcete začít s léčbou jasným světlem, ale nevíte jak? Máte v podstatě dvě základní možnosti. Buď můžete vyhledat ordinaci vyškoleného zdravotníka, který léčbu jasným světlem nabízí, a tam ji za příslušný poplatek pod jeho odborným dozorem absolvovat. Případně si můžete fototerapeutickou lampu zakoupit sami. Lampy jsou vyráběny v různých velikostech, včetně těch pro jednotlivce. V takovém případě se před koupí ujistěte, že se opravdu jedná o zdravotnický prostředek s potřebnou certifikací. Na trhu se bohužel objevují i produkty bez prokazatelných léčebných parametrů. Cena fototerapeutických lamp není nijak závratná, kvalitní výrobek pořídíte již za cenu 1500–2500 korun. Kromě certifikace se při výběru zaměřte zejména na intenzitu světla. Pro zajištění skutečného účinku si nezapomeňte pečlivě nastudovat návod k použití.

Druhá varianta se vám v delším časovém horizontu vyplatí více – pro zajištění největšího efektu fototerapie je totiž nejdůležitější pravidelnost. Standardní terapeutická dávka je 30 minut denně po dobu dvou týdnů. Ostatně za normálních okolností je pro vás přirozené vystavovat se slunečnímu svitu a jeho účinkům denně. Jen pro představu – venkovní polední osvětlenost se pohybuje mezi 20 a 100 tisíci luxy.

Komerční článek: UŠETŘENO.CZ

943