Úvod
Magazín
Artróza je degenerativní onemocnění kloubů, které se zhoršuje s věkem

Artróza je degenerativní onemocnění kloubů, které se zhoršuje s věkem

Chrupavka je jednou z nejdůležitějších funkčních částí kloubu. Pokrývá povrch kostí, které jsou vzájemně spojeny právě v kloubech. Skládá se z chondrocytů – buněk, které produkují do okolí hmotu vytvářející síť velikých molekul, jako je kolagen typu II, chondroitin a kyselina hyaluronová. Tyto velké molekuly spolu s pomocnými proteiny tvoří strukturu chrupavky. Pro zjednodušení lze říci, že kolagen poskytuje hlavně pevnost, zatímco proteoglykany složené z kyseliny hyaluronové, chondroitinu a bílkovin zajišťují pružnost chrupavky.

Chrupavka pomáhá tlumit nárazy a omezovat tření při pohybu. Tření a nárazy ji vždy opotřebují a vznikají tak nežádoucí zbytky chrupavčité tkáně, které je potřeba co nejdříve uklidit pomocí enzymů – jinak hrozí riziko intenzivního zapojení imunitního systému, které vede k zánětu a bolesti. Opotřebenou chrupavčitou tkáň pak naše tělo obnoví, chrupavka se zregeneruje. Regenerace se však zpomaluje s věkem, buňky chondrocyty stárnou, chrupavka se ztenčuje a současně se vzájemně přibližují kosti, což omezuje pohyb a bolí to. Klouby začínají bolet zejména po větší námaze, kterou jsme dříve zvládli bez problémů. Ráno když vstáváme, cítíme často ztuhlost a rozsah pohybu se postupně zmenšuje. Takto se rozvíjí artróza.

K léčbě počátečních stadií artrózy se používá nejčastěji glukosamin – základní stavební kámen pro tvorbu velkých molekul v dávce 1500 mg denně, a chondroitin (min. 800 mg za den). Jejich zvýšený přísun pomůže během přibližně dvou měsíců chrupavku obnovit. Tyto látky se používají jednotlivě nebo v kombinaci i jako základ komplexních kloubních výživ. K léčbě se také využívá kyselina hyaluronová, která je nejen součástí chrupavky, ale též součástí kloubní tekutiny, kde slouží jako lubrikant. Je účinná zejména při injekční aplikaci do kloubu.

Dříve se jako kloubní výživa hojně používala želatina ( rozbitý, hydrolyzovaný kolagen), poslední dobou však velký boom zažívá přímo samotný kolagen, ať již ve formě definovaných štěpů nebo jako tzv. nativní kolagen ( nativní = neporušený, se svou přirozenou strukturou). Nezbytnou součástí kloubních výživ bývá vitamin C, důležitý pro tvorbu kolagenu v chondrocytech. Látka zvaná MSM je zdrojem organické síry, důležité pro tvorbu sítě molekul, tedy struktury chrupavky.

Jednoznačným trendem poslední doby, přicházejícím z vyspělých zemí, je bezpochyby kurkumin, výtažek kurkumy dlouhé (Curcuma longa), zejména díky svému protizánětlivému a imunomodulačnímu působení. Některé studie naznačují, že jeho účinek na bolest a zánět je při vyšších dávkách (stovky miligramů až gramy) srovnatelný s léky jako je ibuprofen nebo diklofenak, navíc bez nežádoucích účinků.

1199