Úvod
Magazín
Ušetřeno.cz: Bezpečné platby v obchodech? Raději mobilem či hodinkami?

Ušetřeno.cz: Bezpečné platby v obchodech? Raději mobilem či hodinkami?

V době, kdy se potýkáme s následky koronavirové pandemie, platí stále více z nás v obchodech kartou. A to i v případě drobných nákupů v hodnotě několika korun. Podle Světové zdravotnické organizace totiž na bankovkách a mincích ulpívají viry stejně jako na ostatních materiálech. Navíc i samy bankomaty, z nichž si vybíráme hotovost, podporují přenos virových onemocnění. Odborníci tedy doporučují platit v obchodech bezkontaktně kartou, nebo ještě lépe prostřednictvím mobilu, chytrých hodinek či fitness náramků.

 

Platby kartou
Terminály pro bezkontaktní platby už má dnes drtivá většina českých obchodníků a stejně tak drtivá většina majitelů karet takové platby využívá. Placení je totiž snadné a rychlé – při útratě do 500 Kč stačí přiložit kartu k terminálu, u částky nad 500 Kč pak ještě přidat PIN, potvrdit a je hotovo.

Platby mobilním telefonem
Pokud má daný obchodník terminál pro bezkontaktní platby, můžete namísto karty platit chytrým telefonem. Nejprve je však třeba si ho k placení uzpůsobit. Musí jít o typ, který podporuje platby, tj. obsahuje platební čip s technologií NFC. Ta umožňuje bezkontaktní výměnu dat mezi zařízeními vzdálenými do několika centimetrů. Dále potřebujete mít účet u banky, která bezkontaktní platby mobilem podporuje, ale dnes už jsou to naštěstí skoro všechny. Další ingrediencí je pak platební karta, kterou si do mobilu „nahrajete“.

Virtuální přenesení platební karty do mobilu
„Nejprve si do chytrého mobilu stáhněte platební aplikaci. U mobilů s Androidem jde o aplikaci Google Pay, u iPhone je to Apple Wallet, kterou ale máte od výrobce už nainstalovanou. Následně do aplikace opíšete číslo své karty, příp. ji vyfotíte přímo v aplikaci. Pak už jen zbývá provést autorizaci, že jste to vy. Tady záleží na tom, jaké ověření vyžaduje vaše banka. Může to být přes SMS, nebo třeba otiskem prstu. Jakmile banka autorizaci potvrdí, pošle do aplikace všechny údaje, které potřebujete k mobilním platbám,“ vysvětluje Daniel Gorol, finanční analytik srovnávacího portálu Ušetřeno.cz. „Snímač otisků prstů, který už má dnes zabudovaný většina nových smartphonů, je velmi užitečný pomocník jak pro odemknutí telefonu, tak u bezkontaktních plateb, kdy už nemusíte na klávesnici zadávat PIN, ale platbu ověříte pouhým přiložením prstu na snímač,“ doplňuje Gorol. Vedle zmíněných Google Pay a Apple Wallet, která využívá službu Apple Pay, zavádějí už i některé banky své vlastní aplikace pro mobilní platby.

Výhody placení mobilem
Stejně jako u běžné karty, k placení mobilem jej stačí pouze přiložit k platebnímu terminálu. Ověření platby neprobíhá na terminálu, ale přímo ve vašem telefonu. Platit mobilem je tedy bezpečnější než kartou, protože mezi mobilem a terminálem se nepřenášejí žádná citlivá data. Obchodník se tak nedozví číslo vaší karty, ale číslo virtuálního účtu.
Pro platby částek pod 500 Kč není nutné telefony iPhone odemykat, provést platbu můžete pouhým přiložením k bezkontaktnímu terminálu. U mobilů s Androidem záleží na konkrétním typu, zda s ním lze také platit jen přiložením zamčeného telefonu, nebo ho nejprve odemknout otiskem prstu. U plateb nad 500 Kč je, stejně jako u karty, zapotřebí autorizace kvůli bezpečnosti. K tomu vám postačí zadat otisk prstu anebo PIN kód.
Mobilem můžete platit, dokonce i když není připojený k internetu, jelikož údaje potřebné k ověření platby má v sobě uložené v zašifrované formě. Jen nesmí být vybitý ani rozbitý.

Platby chytrými hodinkami a fitness náramky
Tato bezkontaktní platební metoda si postupně získává své fanoušky i mezi Čechy. Potřebujete k ní hodinky s platebním NFC čipem a chytrý telefon, který ale nemusíte mít při placení u sebe. Hodinky jsou s ním propojené, samy o sobě by totiž nefungovaly. Vedle toho musíte mít samozřejmě účet v bance a platební kartu. „Platby chytrými hodinkami a náramky u nás ještě nejsou tolik rozšířené jako platby mobilem. Je to zejména proto, že modelů hodinek pro bezkontaktní platby je zatím v Čechách pomálu a stejně tak bank, které tuto technologii podporují,“ říká Daniel Gorol z Ušetřeno.cz. V současnosti můžete platit např. hodinkami se službou Apple Pay (hodinky Apple Watch), Garmin Pay (hodinky Garmin) nebo Fitbit Pay (náramky Fitbit). U služeb od Garmin a Fitbit si platební kartu do hodinek, resp. náramku nahrajete prostřednictvím vlastní mobilní aplikace, ve které si také platby nastavíte. Potěšující je, že tyto aplikace jsou k dispozici pro mobily s Androidem i iPhone. Platby hodinkami a náramky se pak autorizují PIN kódem, protože zde není snímač otisků prstů.

244