Úvod
Magazín
MasterChef Kristina - Vařit něco dvakrát mi přijde jako obrovská škoda

MasterChef Kristina - Vařit něco dvakrát mi přijde jako obrovská škoda

Vítězce soutěže MasterChef Kristíně je teprve 18, ale má za sebou tolik úspěchů, jako málokdo z nás. Loni díky svému kuchařskému talentu vyhrála v soutěži MasterChef, vydala vlastní kuchařku s názvem #UPGRADE, dostala se do prestižního hodnocení časopisu Forbes 30 pod 30 a je úspěšnou influencerkou v oblasti vaření i módy. Kristíny Nemčkové jsme se zeptali, jak jí „šlape“ spolupráce s rodinou, co jí nikdy nesmí chybět v kuchyni a doporučila nám i bezvadné jídlo pro rodinnou večeři.

V loňském roce jste vyhrála soutěž MasterChef. Jakou největší zkušenost jste si z ní odnesla?
Soutěž MasterChef jsem měla „nakoukanou“ už od dětství. První série tehdy ještě česko-slovenského MasterChef mě nakopla a motivovala se vaření ještě více věnovat. Bylo mi asi deset, když jsem si dokonce založila facebookový profil s názvem „Jsem Masterchef“. V pubertě jsem název změnila na Made by Kristína. A tak, když mi volala moje máma do Ameriky, kde jsem byla na ročním studijním pobytu, že je otevřen casting na MasterChef Česko a chtěla mě přihlásit, měla jsem smíšené pocity. Na jednu stranu jsem se lekla, že na to v mých 17 letech ještě nemám, na druhou stranu jsem si to chtěla vyzkoušet. Casting vyšel a já nastoupila do soutěže s jediným cílem – navařit, získat hodnocení od odborníků a z toho se poučit, posunout dál. To se mi podařilo, dostala se nám opravdu intenzivní škola vaření! Jenom díky této zkušenosti jsem měla odvahu pustit se do kuchařky a založit si stránku s recepty. Získala jsem také nová přátelství a nové možnosti dostat se na pracovní stáže do prestižních restaurací.

Svou kuchařku #UPGRADE jste tvořila společně s celou rodinou. Jak vnímáte tuto spolupráci?
Vše se odehrávalo a stále odehrává u nás doma a téměř všichni jsme se na knize podíleli. Recepty pro kuchařku jsme připravily s babičkou v naší kuchyni a moje máma vše fotila a zastřešila přípravu celé knihy z redaktorské stránky. Můj táta se postaral o balení kuchařky a její distribuci, bratranec mi pomohl s webovými stránkami Madebykristina.cz a další členové nám pomáhali s péčí o moji postiženou sestru, abychom se my mohli věnovat kuchařce. Spolupráce pokračuje dál, vydáním kuchařky nic neskončilo, právě naopak. Kuchařky skladujeme doma a věnujeme se komunikaci se zákazníky na e-shopu, balíme a posíláme knihy a taky se věnujeme marketingu, který je za tím vším.

Nastaly i okamžiky, ve kterých to třeba doma nebylo úplně jednoduché?
To ano, na začátku jsem měla obavy, jak nás toto pracovní propojení v rodině semele. A nebudu lhát, byly situace, kdy jsme se i pohádali. Našli jsme ale cestu a zjistili, kdo je v čem lepší, a tak jsme si pomyslně rozdělili role a fungujeme nejen jako rodina, ale i jako zavedená firma. Všem nám stejně záleží na výsledku. Ten se odrazil jak na samotné kuchařce #UPGRADE, tak na jejích prodejích a pozitivních reakcích. Na začátku kuchařky bylo mým cílem získat z jejího prodeje finanční krytí mého studia v Londýně na gastronomické škole Le Cordon Bleu, ale taky se mi knihou podařilo splnit sen mojí babičce, která stejně jako já miluje vaření a celý život se mu věnuje.

Vaše maminka pracuje také na projektu Needo.cz, v rámci kterého vytváří oblečení, doplňky, dizajnové bryndáky i speciální pomůcky na stravování pro postižené. Čerpáte z její práce inspiraci?
Určitě ano! Moje máma je střela, má energie na rozdávání a někdy nevím, kde jí bere. Stojí za mou značkou Made by Kristína, fotí a upravuje všechny fotky jídel pro můj Instagram @Made_by_Kristina a taky mě zastupuje na všech jednáních, abych stíhala školu. Ale podařilo se jí, kvůli mé těžce postižené sestře Paulínce, která má specifické potřeby, vytvořit značku NEEDO, kde nabízí sortiment pro hendikepované. Zejména textilní funkční šátky (bryndáky) nebo bundy s postranními zipy pro snadnější oblékaní pro dospívající děti nebo dospělé s postižením, ale také pro seniory. Při nabídce vychází z vlastní zkušenosti s péčí o sestru a jejím cílem je ulehčit život rodinám, které také o někoho pečují. Několik let řešila a rozčilovala se, že na trhu není dostatečný výběr pomůcek, že musí akceptovat kompromisní řešení, až jí to dohnalo tento problém vyřešit. Nejdřív se projektu věnovala při zaměstnání, teď už pracuje pro Needo naplno. Líbí se mi, že tím zapojila moji sestru do běžného života, protože Paulínka se stala tváří Needo a všechny výrobky fotí právě na ní. Výrobky nechává vyrábět v chráněné dílně na Moravě, a tak podporuje pracovní místa pro hendikepované. To je hodně inspirativní! Moje máma, ale i táta, jsou vzorem pracovitosti a pro mě i pro moji sestru vytvářejí domov, kde se cítíme dobře.

Pojďme se ještě na chvilku vrátit zpátky k Vaší vášni – vaření. Existuje nějaké jídlo, které připravujete nejradši?
Asi ne, protože vlastně nevařím nic dvakrát. Přijde mi to obrovská škoda, když můžu navařit něco jiného. Moji rodiče sice někdy protestují, protože chtějí zopakovat něco, co jim chutnalo, ale nové jídlo je může taky ohromit a posunout jejich chuťový zážitek (smích). Ráda v kuchyni experimentuji, „upgraduji“ tradiční jídla. Teď mám dokonce na pomoc knihu The Flavor Bible, vřele doporučuji do kuchyně každému, kdo stejně jako já rád kombinuje.

Vedla jste už i své kurzy vaření. Co vás na nich nejvíce baví?
Překvapilo mě, jak je příprava i samotný kurz časově náročný, zabere to celý den od rána až do noci.
Nejvíc mě baví a nabíjí atmosféra, která vznikne mezi cizími lidmi, kteří mi věnují svůj čas a tráví ho se mnou. Vždy se při společném vaření objeví vtipné situace, kterým se společně zasmějeme. A nejhezčí je závěr, když odcházejí najezení a s úsměvem na tváři. Mám z kurzů dobrý pocit, ale není to moje cesta. Sama se mám ještě ve vaření co učit a v čem zlepšovat.

Bez které ingredience se v kuchyni nikdy neobejdete?
Máslo, šalotka, sůl. Ale máslo vyhrává. Je nositelem chuti a je mnoho způsobů, jak s ním v jídle naložit. Vyzkoušeli jste třeba hnědé máslo? Má oříškovou chuť a je skvělé na dezerty. Mňam!

Jaká největší pohroma se Vám stala v kuchyni?
Chyby ve vaření mě posouvají, je to pro mě zkušenost a z různých i nepovedených kombinací si beru ponaučení. Nepamatuji si žádnou pohromu, možná mě jenom vylekalo moje první flambování masa, kdy oheň vyšlehl až ke stropu kuchyně. Vtipné bylo, že jsem požádala mámu, aby mě při tom vyfotila, a vznikly fotografie, na kterých je v mém výrazu vidět strach a děs. Obě jsme chvíli stály beze slov a až pak zkontrolovaly, jestli jsem nepodpálila kuchyň. Asi za největší nezdar považuji makronky, které jsem pekla v soutěži MasterChef. Přesně jsem věděla o chybě, kterou jsem udělala, a když pochybíte v postupu při makronkách, dají vám to svým výsledkem jasně najevo! To mě mrzelo.

Které jídlo byste doporučila našim čtenářům, pokud chtějí uvařit skvělou netradiční večeři pro svou rodinu nebo přátele?
Zrovna nedávno jsem vařila TARHOTO. Je z tarhoni, což je levná těstovina známá ze slovenské nebo maďarské kuchyně, ale na způsob risotta.
Recept najdete mezi dalšími mými recepty na mojí stránce Madebykristina.cz.

235