Úvod
Magazín
I uši potřebují správnou péči

I uši potřebují správnou péči

Ač se nám to tak nemusí zdát, ucho je naším nejcitlivějším smyslovým orgánem. A sluch je prvním smyslem, který se u nás vyvine - schopnost slyšet je plně vyvinutá již v 18. týdnů života, tedy ještě v matčině těle. Maminky si jistě vybavují stavy, kdy ve svém bříšku pociťovaly různé reakce miminka na rozmanité vnější zvuky. Ušní sprej Vaxol je ušní sprej s doporučením České společnosti otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku.

Sluch je pro nás stejně důležitý jako naše ostatní smysly a péči o něj bychom neměli zanedbávat. Důležitou součástí našeho sluchového ústrojí je ušní maz (odborně cerumen). Ušní maz je produkován kožní výstelkou v zevním zvukovodu. Zevní zvukovod je ona trubice, která spojuje ušní boltec a bubínek. A zevní zvukovod je důmyslně chráněn právě ušním mazem, který zajišťuje hned několik důležitých funkcí.

Ušní maz promazává a zvláčňuje zvukovod, chrání kůži zvukovodu před drobnými poraněními (tzv. mikrotraumaty), zachytává drobná cizí tělesa (nečistoty a prach) a omezuje pronikání vody dovnitř zevního zvukovodu. Vlhkost v zevním zvukovodu je nežádoucí faktor. S trochou fantazie si můžeme zevní zvukovod představit i jako takový skleník – je tam tma, je tam teplo a pokud se ještě přidá vlhkost, pak je to téměř ideální prostředí pro rozvoj bakterií a plísní. Právě ušní maz svým chemickým složením zabraňuje růstu bakterií a plísní.

Za normálních okolností se zevní zvukovod sám zbavuje přebytků ušního mazu. Říká se tomu přirozený samočisticí proces. Funguje u každého z nás za pomoci pohybů čelistí. Ušní maz se díky tomu postupně přesouvá směrem ven k ústí zevního zvukovodu, odkud ho můžeme snadno vyčistit smotkem kapesníku nebo osušky. Rozhodně bychom se měli vyhnout čištění zvukovodu nějakými předměty. Zcela nežádoucí je „šťourání“ v uchu hygienickými vatovými tyčinkami nebo vlásenkami, klíči, propiskou a podobně, jak nám lidská fantazie umožňuje.

Co nám hrozí při nesprávném čištění uší

Řada z nás už měla možnost se o tom přesvědčit a otorinolaryngolové by nám mohli vyprávět! Vedle poranění kůže ve zvukovodu si můžeme přivoditi poranění bubínku a způsobit si tak dočasnou ztrátu sluchu. Příliš častým nebo intenzivním čištěním zvukovodu od ušního mazu, třeba hygienickými vatovými tyčinkami, zbavujeme kůži ve zvukovodu její přirozené ochrany a ona se pak brání ještě vyšší produkcí ušního mazu, protože se snaží sama sebe neustále chránit. Kromě toho se často stává, že si těmito tyčinkami zatlačujeme ušní maz, ten se pak ve zvukovodu hromadí. Pak může dojít buď k postupné nebo náhlé ztrátě sluchu, např. po koupeli, kdy takto nahromaděný ušní maz nabobtná a zneprůchodní zevní zvukovod.

Pokud nemáte problémy se zvýšenou tvorbou ušního mazu, tak uděláte pro svůj sluch nejlépe, když do ucha nebudete nic strkat, do ucha prostě nic nepatří. A pokud trpíte zvýšenou tvorbou nebo naopak nedostatkem ušního mazu, tak raději používejte vhodné ušní spreje (Vaxol), nejlépe na olejovém základě, které zvláčňují zevní zvukovod a napomáhají jeho přirozenému samočisticímu procesu a ochraně. A také se můžete vždy poradit se svým lékárníkem nebo otorinolaryngologem.

238