Úvod
Magazín
Kam letos na dovolenou?

Kam letos na dovolenou?

Koronavirus určitě mnohým z nás převrátil naruby letošní plán dovolené. Cesty do zahraničí jsou jistě lákavé, ale určitě i u nás se najde spousta míst, která stojí za to navštívit. Možná je dobré využít příležitosti, kterou nám život nabízí a zjistit, jak krásnou máme zemi a co všechno zajímavého u nás můžeme najít. Jedním z míst, které určitě nesmí chybět v našem cestovním plánu, je Safari Park ve Dvoře Králové. Zde vás čekají ty pravé africké zážitky – opravdové safari mezi volně se pohybujícími stády zvířat a také jediné lví safari ve střední Evropě.

Dvůr Králové se nachází v Královéhradeckém kraji, v okrese Trutnov. Nedaleko se nachází také Babiččino údolí, Náchod nebo vodní nádrž Rozkoš. Tato oblast rozhodně stojí za návštěvu a uspokojí naše rozmanité chutě a přání, ať už jsme milovníky vodních sportů nebo hradů a zámků. Jeden den si ale určitě vyhraďte na návštěvu zoologické zahrady, kde vás čeká pravá Afrika v Safari Parku ve Dvoře Králové.

Safari Park Dvůr Králové je jednou z nejznámějších zoologických zahrad v Česku. Pro veřejnost byla otevřena 9. května 1946 a k jejímu významnému rozvoji došlo v 70. letech, kdy tehdejší ředitel Ing. Josef Vágner, CSc. dovezl z osmi expedic do různých zemí Afriky okolo dvou tisíc zvířat, především kopytníků, ale i šelem, opic a plazů, které daly základ unikátním chovům. I díky tomu je zahrada jedinečnou genobankou afrických kopytníků na evropském kontinentě.

Najdeme tady největší kolekci afrických zvířat v Evropě a jedinečné africké a lví safari. Dvorský safari park je světovou jedničkou v odchovu kriticky ohrožených zvířat a jejich navrácení zpět do přírody. Do Afriky už dokázal převézt 13 nosorožců. Zároveň je to jediné místo na světě, kde se podařilo rozmnožit severního bílého nosorožce v lidské péči.

Safari si můžete projet třemi způsoby – vlastním autem, truckem nebo autobusem. V africkém safari návštěvníci projíždějí mezi volně se pohybujícími zebrami, antilopami, ptáky a od roku 2017 i žirafami. Jako jediná zahrada ve střední Evropě nabízí safari park možnost projížděk ve lvím safari mezi smečkou lvů. To vše je doplněno africkou kulturou a uměním, ať už jde o letní africký festival, výstavy, ochutnávku afrických jídel či třeba koncerty afrických kapel. Pěší procházka nás může zavést mezi největší skupinu žiraf chovaných mimo Afriku nebo k nosorožcům. Mezi zážitky, které park nabízí, patří vyzkoušet si pravé africké dobrodružství, kdy objevíte kouzlo afrického soumraku. Během 50minutové jízdy safari busem kolem výběhu a africkým safari přímo mezi zvířaty můžete pozorovat zebry, žirafy nebo antilopy v záři zapadajícího slunce.

Celoročně jsou otevřeny vnitřní expozice a pavilony, jako například Ptačí svět, Vodní světy a Jedovatá Afrika, krytá expozice nosorožců, hrošíků, okapi, pavilon šelem a další. V roce 2018 byla v Neumannově vile, správní budově zahrady, otevřena unikátní expozice „Umění pod kůží“, kde se návštěvník seznámí se stavbou těla obratlovců. Mimo jiné tam návštěvník zhlédne kostru Nabiré – posledního jedince bílého severního nosorožce, který žil a uhynul v Evropě. V roce 2019 byl slavnostně otevřen krytý pavilon žiraf. Součástí safari parku je galerie obrazů Zdeňka Buriana a přírodní amfiteátr. Příjemným zpestřením jsou také radovánky na několika obrovských hřištích nebo v lanovém parku pro děti i dospělé.

Pokladny Safari Parku jsou během prázdnin otevřeny denně od 9 do 18 hod., ale pokud si chcete ušetřit čas, můžete vstupenky zakoupit také on-line.
Pro ty, kteří se chtějí zdržet déle, nabízí park ubytování v Safari Park Resortu. Ten se nachází přímo v areálu zahrady a nabízí široké možnosti ubytování od lodge hotelového typu v Safari Hotelu, přes bungalovy, až po safari stany s výhledem do výběhu afrických zvířat v Safari kempu.
 

917