Úvod
Magazín
Na mou duši, na psí uši…

Na mou duši, na psí uši…

Říkanka, kterou používají malé děti jako přísahu, poukazuje na dvě křehké, citlivé věci – duši dítěte a sluch čtyřnohého přítele. Za prvé je takový pes dobrý posluchač, za druhé nás svým bystrým sluchem varuje a chrání před případným nebezpečím. Něco tak dokonalého splňuje měřítko důvěryhodnosti, proto se psí uši dostaly do slibu pravdomluvnosti. Co má pes „za ušima“, to nechme stranou. Pojďme se podívat, jak je to uvnitř uší našich mazlíčků. A přísahejte na psí uši, že se o jejich sluch budete dobře starat! Pomohou vám nové přípravky, převratné technologie a objevy, mezi které se řadí i využití antimikrobiálních účinků nanokrystalického stříbra ve veterinární medicíně.

Signály ohlašují otitidu
Ať chováte psa nebo kočku u domu, nebo s vámi sdílí domácnost, číhá na mazlíčky mnoho nástrah, které ohrožují jejich zdraví včetně smyslových orgánů. Kontrola a správná hygiena uší by měla být pro chovatele samozřejmostí. Ovšem pozor, čisté a zdravé ucho zbytečně nečistěte, mohli byste zvukovod mechanicky podráždit. Na druhou stranu, i zanedbaná péče o uši může mít pro zvíře nepříjemné následky. Případný neléčený zánět (otitida) by mohl vést ke chronickým změnám ve zvukovodu s rizikem úplného ohluchnutí. Prvním příznakem, že s ušima kočky nebo psa není něco v pořádku, je potřepávání hlavou, drbání packou na vnějším zvukovodu nebo tření hlavy o podložku. Ušní boltce mají různé tvary a držení podle plemena. Nejlepší sluch mají boltce velké a vztyčené, záněty a kvasinkové infekce pak převážně hrozí mazlíčkům s převislýma ušima. Chlupatější plemena (nebo s chloupky v uších) trpí například na časté zapaření, v důsledku čehož dochází k pomnožení kvasinek a bakterií. Také vytrhávání ušních chloupků může způsobit poranění a následnou infekci. Příčin, které vedou k onemocnění zevního zvukovodu, je ale celá řada: cizí těleso, svrab, roztoči, prachové části aj. Zánět vnějšího zvukovodu (otitis externa) může být ale i samostatným problémem. K rozvinutí infekce může dojít i následkem úrazu či alergie. Věděli jste, že psi s atopií mají až v 50 % i oboustrannou otitidu? Projevy neklidu, škrábání a třepání hlavou neignorujte a uši zvířeti zkontrolujte.

Zkontrolujte čistotu ušního boltce, záhybů a zvukovodu, kam dohlédnete. Zdravé ucho je hladké a růžové, bez zápachu a výtoku. Nečistoty opatrně odstraňte navlhčenou gázou nebo vatovým tampónem. Aplikujte ušní kapky nebo proveďte výplach v dostatečném množství. Zvíře si přebytek tekutiny vytřepe. Zvukovod promasírujte a boltec vytřete dosucha.

Zapomeňte na tyčinky
I když je díky anatomii ušní bubínek koček i psů dostatečně chráněn, nepoužívejte vatové tyčinky k čištění hlubších míst, protože byste mohli nečistoty zasunout dál. Ušní maz, který je přirozenou ochranou, by překážku obalil a zvukovod zneprůchodnil. Navíc by se místním podrážděním mohl rozvinout zánět. Na hlubší místa uší používejte pouze a jen výplachy.

Pokud na boltci a zevním zvukovodu nepozorujete žádné změny a zvíře nereaguje na péči bolestivě, ucho pořádně vypláchněte podle návodu níže. Pokud je ucho podrážděné, začervenalé a citlivé na dotyk, zvolte ošetření u veterináře. Zánět by se mohl rozšířit do vnitřních částí ucha.

Pozor, čisté a zdravé ucho zbytečně nečistěte, mohli byste zvukovod mechanicky podráždit. Na druhou stranu, i zanedbaná péče o uši může mít pro zvíře nepříjemné následky.

205