Úvod
Magazín
Psychiatr Karel Nešpor: Zdravá míra alkoholu? Nula!

Psychiatr Karel Nešpor: Zdravá míra alkoholu? Nula!

Jeden z nejuznávanějších českých odborníků na léčbu návykových nemocí, psychiatr Karel Nešpor, pomáhá svým pacientům kromě standardní léčby také terapií smíchem. Pojmenoval v rámci ní již desítky druhů smíchu a při jeho videích se musí usmívat každý zarytý pesimista. O tom, že lišácký úsměv dokáže navodit dobrou náladu nebo zda je možné zbavit se závislosti na alkoholu bez pomoci odborníků, nám řekl v rozhovoru pro magazín Moje lékárna.

Tvrdíte, že smích má léčivou moc. Opravdu to funguje i při úsměvu, který si člověk vyvolá záměrně, i když se necítí šťastně?
Zjistilo se, že lidé se obvykle smějí ze zdvořilosti. I takový úsměv je zdravý a zlepšuje vztahy, mimo jiné tak dáváme najevo mírumilovné a přátelské úmysly. Lidé se na sebe často usmívají „lišáckým úsměvem“. Stáhne se při něm kruhový sval obkružující oči, až se v koutcích očí udělají jemné vrásky. Zuby se nedotýkají a koutky úst se pohybují šikmo vzhůru směrem k uším. Při výzkumu mozku se zjistilo, že právě tento smích nejlépe navodí dobrou náladu. Schválně si ho dnes vyzkoušejte před zrcadlem.

Pojmenoval jste velké množství druhů smíchu. Který druh smíchu je vám nejbližší?
Jeden z těch nejnovějších se jmenuje „střízlivý smích“. Střízlivost znamená také realismus a správné posouzení situace. Střízlivý smích je smích ve správnou dobu a na správném místě.
Řekněme, že se vám bude kamarádka svěřovat, že ji opustil přítel: „Jak mi to mohl udělat, taková podlost, ach!“ Tady bude lépe se nesmát, ale projevit pochopení. Zasmějete se někdy jindy a jinde.

Je podle vás nějaký rozdíl mezi závislostí na alkoholu a třeba na mobilním telefonu?
Stres související s používáním moderních technologií má zdravotní rizika. Alkohol, drogy a hazard jsou ale mnohem nebezpečnější.

Myslíte si, že v dnešní uspěchané době je člověk náchylnější na onemocnění závislostí?
Zvláštností moderní doby je rychlý přenos informací na velké vzdálenosti. Toho využívá vtíravá reklama alkoholu, drog a hazardu. Proto ji v řadě zemí zakazují nebo omezují.
Důležité jsou např. i prostředí a zaměstnání. Pan Mokrý pracuje jako číšník, po práci s kolegy zajdou do nějakého podniku, rozumí se, že ne na čaj. Ve volném čase hraje pan Mokrý rekreačně fotbal. Tréninky končí v hospodě. Paní Suchá pracuje jako učitelka, stará se o rodinu a ve volných chvílích cvičí jógu. Kdo z nich je alkoholem více ohrožen, to je jasné.

Co je nejdůležitějším momentem v léčbě závislého člověka?
Je to vytrvalost. Někdy přirovnávám střízlivost k jízdě na kole. Když člověk šlape do pedálů, tj. dlouhodobě se doléčuje, udrží snadno rovnováhu. To se týká i závislosti na tabáku. Někomu se podaří přestat kouřit napoprvé, ale většina lidí k tomu potřebuje opakované pokusy.

Závislosti na tabáku se však většina lidí dokáže zbavit i individuálně bez návštěv odborníků. Dokážou se však lidé sami zbavit i závislosti na alkoholu?
Přestat je poměrně snadné, obtížnější bývá vydržet. Motivace ke střízlivosti časem slábne ze tří důvodů: 1. Člověk zapomíná na utrpení, které mu návykové chování působilo. 2. Výhody abstinence mu začnou připadat samozřejmé. 3. Pak jsou tu motivační útoky, jako je reklama a rizikoví známí. Dlouhodobé doléčování motivaci posiluje. Dotyčný si při něm připomíná minulé problémy s alkoholem i pokroky, které udělal za dobu abstinence. Je pravda, že se někdo dokáže dopracovat abstinence vlastními silami. Usnadnit to mohou svépomocné materiály, řada z nich je volně na webu www.drnespor.eu. Častěji je ale potřebná spolupráce s organizací Anonymní alkoholici, což je také forma svépomoci a vzájemné pomoci. Výhodou je, že není třeba se tam objednávat, člověk prostě přijde a nikoho nezajímá jeho jméno nebo průkaz pojištěnce. Anonymní alkoholici se v Praze scházejí vícekrát za den a pracují v mnoha dalších městech u nás i v cizině. Je to skvělý doplněk profesionální léčby, někdy ji mohou i nahradit.

Kde je hranice, kdy poznáme, že jsme u pití alkoholu překročili jistou „zdravou míru“ a jedná se už o závislost?
Zdravá míra alkoholu je nula. I malé dávky zvyšují např. riziko nádorů a úrazů a rizika rostou úměrně dávce. Závislost podle mezinárodní klasifikace nemocí předpokládá naplnit tři nebo více z šesti znaků. Z nich nejdůležitější jsou tyto dva: bažení (craving) po alkoholu a zhoršené sebeovládání ve vztahu k němu.

439