Úvod
Magazín
Bezlepková strava

Bezlepková strava

Kupuji potraviny bez lepku, dodržuji bezlepkovou dietu. To jsou slova, která se stále častěji objevují mezi námi. Pro někoho je to životní nutnost, jiní to považují za přechod ke zdravému životnímu stylu.

První skupinou jsou lidé, kteří trpí nemocí zvanou celiakie. Jedná se o chronické onemocnění sliznice tenkého střeva, které je způsobeno nesnášenlivostí lepku neboli glutenu. Gluten je směsí bílkovin a nachází se především v obilovinách, jako je pšenice, žito, oves nebo ječmen. Pro ty, kteří touto nemocí onemocní, je jedinou možnou léčbou celoživotní přísná bezlepková dieta, protože nemoc je, v rámci současné medicíny, nevyléčitelná a žádná zaručená léčba neexistuje. Pokud celiak přijme v potravě lepek, dojde u něho k podráždění sliznice a zánětu tenkého střeva. To se projeví většinou nechutenstvím, únavou, nadýmáním, průjmem, nevolností a značným úbytkem hmotnosti. Mnozí to neřeší a své obtíže připisují špatnému trávení nebo nemoci žaludku.  Odborná literatura uvádí, že intolerance lepku je v České republice diagnostikována přibližně 120 000 lidem. Ve skutečnosti, právě díky neuvědomění si skutečného důvodu obtíží, může být toto číslo mnohem vyšší. Tato nemoc se může projevit kdykoliv, v dětství i v dospělosti. Častým spouštěčem bývá zátěž pro organismus, například nemoc, dlouhodobý stres nebo těhotenství. Dodržovat bezlepkovou dietu se doporučuje také lidem, kteří mají různé projevy alergie na lepek.

Druhou skupinou jsou lidé, kteří nejsou alergičtí na lepek ani netrpí celiakií, ale zakládají si na zdravém životním stylu a správném stravování a chtějí pro sebe a své zdraví udělat něco navíc.

K bezlepkové dietě vede většinou dlouhá a strastiplná cesta. Zvláště těžká je pro ty, kteří milují křupavé rohlíky, těstoviny nebo knedlíky. Základem úspěchu je výběr správné bezlepkové stravy. I když to zní jednoduše, zvláště při začátcích je důležité dopředu plánovat jídelníček, podle něj nakupovat a hlavně číst etikety na potravinách. Není možné kombinovat bezlepkové suroviny s klasickými. Buď 100 % bez lepku, nebo nic. Časem se tento způsob stravování stane rutinou a přinese také úlevu od mnohdy vleklých zdravotních potíží a problémů.

Na první pohled se možná zdá omezení při bezlepkové dietě široké. Když se zájemce o tento způsob stravování podívá na internet a zjistí, co všechno nemůže jíst, dost možná nabude dojmu, že skoro nic. Lepek je totiž obsažen v mnoha potravinách. Nejde jen o běžné potraviny, jako je pečivo, těstoviny nebo knedlíky. Lepek se vyskytuje také v potravinách, kde by se přirozeně vyskytovat neměl. Hlavním důvodem je, že funguje jako levné pojivo. Jedná se o salámy, párky, některé šunky, jogurty, omáčky, sušenky nebo čokolády. Lepek obsahují také některé druhy alkoholu, mimo jiné i pivo.

Pokud si chce být zákazník složením výrobku na 100 % jistý, kupuje produkty od certifikovaných výrobců bezlepkových potravin. Na druhé straně je nutné říci, že doba a výrobci pokročili. Zatímco v minulosti byl problém něco bez lepku vůbec koupit, v dnešní době, kdy se bezlepková dieta stala i módním trendem zdravého životního stylu, se tomu přizpůsobili i výrobci a nabízejí širokou škálu bezlepkových potravin. Ty jsou běžně k dostání ve větších supermarketech a ve větších městech jsou dokonce obchody, které se na tyto druhy potravin přímo specializují. Bezlepkové výrobky a polotovary ovšem nemusí automaticky znamenat zdravé. Proto ti, kteří bezlepkovou dietu dodržují, nesmí v rámci svého jídelníčku zapomínat na běžné bezlepkové suroviny, jako jsou brambory, rýže, pohanka, luštěniny, sója, ovoce a zelenina, mléčné výrobky nebo vejce. I v těchto případech je však nutné kontrolovat složení potravin. Pokud si chce být zákazník složením výrobku na 100 % jistý, kupuje produkty od certifikovaných výrobců bezlepkových potravin.

453