Úvod
Magazín
Tipy na vánoční trhy

Tipy na vánoční trhy

Když přichází podzim, stále více začínáme přemýšlet nejen o nadcházející zimě, ale hlavně o Vánocích. Přemýšlíme, jaký dárek udělá našim nejbližším největší radost, kolik kilo cukroví musíme napéct nebo co všechno je třeba před Vánocemi zařídit a uklidit. V posledních letech si stále více lidí předvánoční čas spojuje s návštěvou vánočních nebo adventních trhů. Připravila jsem si pro vás pár tipů. Každý z trhů má své kouzlo a svou specifickou atmosféru. Na těchto trzích nejde až tak o nakupování vánočních dárků, ale o načerpání pravé vánoční nálady, nejlépe při sklence svařeného vína nebo punče.

První pozvánkou jsou vánoční trhy v Ostravě

Zdejší trhy nejsou sice tak velké jako například v Brně nebo Praze, ale přesto jsou kouzelné. Letošní trhy se uskuteční v termínu od 29. 11. do 23. 12. 2019 na Masarykově náměstí a na přilehlém Jiráskově náměstí. Kromě dobrého jídla a pití si mohou zájemci koupit například ručně vyráběné svíčky, pletené výrobky a další věci, které v klasickém obchodě neseženou. Kdo si s sebou vezme brusle, nebo si je půjčí na místě, může zkusit otočky a piruety na vytvořeném kluzišti, které s trhy sousedí. Stánky jsou otevřeny každý den do 20 hod. Každou adventní neděli je připravený program. V loňském roce si návštěvníci při pití svařáčku zazpívali a zatancovali spolu s Bárou Basikovou, Markem Ztraceným nebo skupinou Mirai. Uvidíme, na koho se můžeme těšit letos. A kdy se na Masarykově náměstí rozzáří vánoční stromeček? Bude to první adventní neděli, která letos připadá na 1. prosince.

Vídeňské vánoční trhy jsou známé a každoročně je navštíví obrovské množství lidí. Právě ony byly pro mě první a nezapomenutelné. Na nich jsem také ochutnala zatím nejlepší punč.
Ten, kdo má tento předvánoční čas rád, by si určitě neměl nechat ujít vánoční trhy v Brně nebo v Praze. V Brně probíhá hlavní část vánočních trhů na náměstí Svobody, které je nedaleko hlavního nádraží. Brňáci se rádi baví, a proto jejich trhy nekončí Štědrým dnem, ale pokračují i po Vánocích. Kromě skvělé gastronomie si návštěvníci můžou z trhů odnést originální brněnský hrníček, vyfotit se u velkého vyřezávaného betlému nebo vylézt na slavnostně nasvícenou věž Staré radnice a prohlédnout si Brno z výšky. Letošní Brněnské Vánoce budou zahájeny 29. 11. slavnostním rozsvícením vánočního stromu.

Mezi nezapomenutelné vánoční trhy patří také ty na Staroměstském náměstí v Praze. Když člověk projde uličkami Starého Města a ocitne se na „Staromáku“, je ohromen velkolepostí vánočního stromu. Musí sice počítat s větším množství turistů a možná i trochu vyššími cenami, ale zážitek stojí za to. Rozsvícení vánočního stromu se letos v Praze koná 1. prosince. Kromě zmíněného Staroměstského náměstí se pražské vánoční trhy konají ještě na Václavském náměstí, náměstí Republiky, náměstí Míru nebo také na Pražském hradě. Na většině míst začínají 30. 11. a končí 6. 1. A na co se můžete těšit? Kromě obvyklého svařáku nebo punče a speciálních delikates také na doprovodný program a vánoční zboží, mezi které patří jmelí, adventní věnce, svíčky, hračky, ozdoby nebo betlémy.

Kdo se bude chtít podívat, jak se slaví advent u sousedů, mám pro něho typ na návštěvu vánočních trhů v Krakově, ve Vídni nebo v Drážďanech. Všechny tři města leží nedaleko českých hranic a jsou dobře dostupné jak autem, tak i vlakem nebo autobusem. Navíc do všech těchto měst pořádají české cestovní kanceláře adventní zájezdy. Prvním městem, ve kterém jsou pořádány krásné adventní trhy, je polský Krakov. Město je vzdáleno od Ostravy necelé dvě hodiny jízdy autem. Hlavním místem konání trhů je Hlavní náměstí, které se na pár týdnů promění v tzv. Adventní městečko. V dřevěných stáncích lze pořídit kvalitní polské výrobky místních umělců. Mě osobně zaujaly hlavně svíčky ze včelího vosku a výrobky z ovčí vlny. Nezapomenutelným gastronomickým zážitkem je velký krajíc polského chleba opálený na plotně a potřený domácím sádlem, popř. posypaný klobáskou. V každou celou hodinu se ozve na Hlavním náměstí zvuk trubky. Je to krakovský hejnal, který troubí z věže Mariánského chrámu. Jde o tradici, která přetrvala z doby, kdy město obléhali Mongolové.

Drážďanské vánoční trhy patří k vyhlášeným. Svým 585. konáním jsou nejstarším vánočním trhem v Německu. Jako obrovská šňůra světýlek se táhne drážďanská vánoční míle od hlavního nádraží podél ulice Prager Straße k náměstí Altmarkt, přes náměstí Neumarkt až na druhou stranu Labe do čtvrti Neustadt. Kromě báječného svařeného vína nebo tradičních klobásek si můžete pochutnat na drážďanské štole nebo perníčkách, které se rozplývají na jazyku. Trhy se konají denně od 27. 11. do 24. 12. 2019. Součástí trhů je bohatý program. Například 7. 12. se koná 26. štolová slavnost Dresden Stollenfest. Po slavnostním průvodu historickým centrem města nakrojí na náměstí Altmarkt dvorní pekařský mistr a drážďanská štolová dívka obří štolu speciálním, pro tento účel zhotoveným, 12 kilovým a 1,6 metrů dlouhým štolovým nožem a rozprodají ji návštěvníkům trhu. Na tuto akci přijíždí každoročně až 100 tisíc návštěvníků. Návštěvu adventních trhů lze spojit i nakupováním vánočních dárků právě na Prager Straße, kde je množství obchodů a také známý obchod Primark.

Posledním místem, kam vás pozvu, je hlavní město Rakouska, Vídeň. Vídeňské vánoční trhy jsou známé a každoročně je navštíví obrovské množství lidí. Právě ony byly pro mě první a nezapomenutelné. Na nich jsem také ochutnala zatím nejlepší punč. Centrum Vídně je krásné samo o sobě a hodně připomíná Prahu. Návštěvníky asi nejvíce zaujmou stánky na náměstí Rathausplatz, kde u vchodu na náměstí stojí metr vysoký oblouk se svíčkami. Mimořádným lákadlem pro zamilované je Herzerlbaum. Jde o strom ověšený svítícími červenými srdíčky. Zájemci si mohou zabruslit na kluzišti o velikosti 3 000 m². Dětský svět nabízí kolotoč, sobí potah a v parku překrásné světelné instalace, jejichž tématem jsou vánoční příběhy pro děti. Kousek od radnice, na náměstí Marie Terezie, se nachází Vánoční vesnička, kde můžete najít výrobky uměleckých řemesel a další originální dárky. Starovídeňský vánoční trh ve Freyungu v centru města ctí dávné tradice. Vánoční trh se tu konal poprvé už v roce 1772. Dnes se tu prodávají výrobky uměleckých řemesel, skleněné ozdoby, tradiční betlémy a keramika. Od 16 hodin zní na náměstí slavnostní adventní hudba. Kvalitní výrobky uměleckých řemesel si můžete koupit i o pár kroků dál na vánočním trhu Am Hof. Vánoční hudba a pěvecký sbor dokreslují odpovídající atmosféru. Vídeňské vánoční trhy začínají už 15. 11. a končí kolem Štědrého dne.

477