Úvod
Magazín
Příběh Leony Plintové

Příběh Leony Plintové

Moje lékárna je již několik let hrdým partnerem Fondu Sidus. Vybrané výrobky Fondu Sidus si můžete zakoupit i v síti lékáren Moje lékárna a zakoupením publikací máte možnost přispět mnoha dětským pacientům, jako je například malá Leonka, jejíž životní příběh si právě můžete přečíst.

Leonka se narodila ve 23. týdnu těhotenství, kdy vážila pouhých 550 g. Narodila se drogově závislé matce, která o ni neměla zájem, z toho důvodu ji má ve své péči její babička. Její start do života nebyl vůbec jednoduchý, měla jen pramalou šanci na přežití. Díky předčasnému narození nastalo krvácení do mozku, neodcházel jí mozkomíšní mok, hrozila retinopatie (slepota). Strávila čtyři měsíce v inkubátoru. I přes spoustu komplikací svůj boj o život vyhrála, bohužel díky tak předčasnému narození si nese do života trvalé následky. Má diagnostikovanou DMO a spastickou diparézu (pravá strana tělíčka je motoricky špatná). Do dvou let se s Leonkou cvičila Vojtova metoda, která přinášela dřinu a slzy jak Leonce, tak babičce. Jezdily do Janských Lázní a absolvovaly zde měsíční pobyt 2x ročně.

Velké přání babičky Leonky je, aby začala chodit a nedívala se jen smutně z kočárku na ostatní děti.
Od svých tří let Leonka podstupuje speciální neurorehabilitace v Sanatoriu Klimkovice 2x do roka a cvičení v kosmickém oblečku v zařízení Sarema Liberec 3x do roka, kde cvičí 3 hodiny denně po dobu 4 týdnů. Každé takové cvičení Leonku posune o kus dál a přináší jí krásné pokroky jak motorické, tak i mentální. Bohužel toto cvičení se pohybuje v rozmezí od 49 900 Kč do 59 120 Kč za 4 týdny a aby bylo účinné, musí se opakovat několikrát do roka. Pro rodinu je taková finanční zátěž zcela nemožná a veškeré finanční prostředky získává za pomoci nadací. Mimo rehabilitace Leonka absolvuje také hipoterapii 2x týdně.

Leonka ve svých 5 letech pouze leze po čtyřech a ve všem je zcela závislá na péči druhé osoby. Sama se nenají, neoblékne, nedojde si na toaletu. Má špatnou jemnou motoriku. Jezdí ve zdravotním kočárku a v řešení je invalidní vozíček, na kterém bude samostatnější. Leonka navštěvuje mateřskou školu, kde se o ni po celou dobu stará asistentka. Je velmi společenská a mezi dětmi je moc ráda. Děti i paní učitelky ji mají hodně rády, jelikož je stále usměvavá a moc milá. Získá si obdiv každého svou upovídaností a zvídavostí.

Leonce jsme přispěli na neurofyzioterapii v zařízení Sarema Liberec. Díky intenzivnímu cvičení, jež Leonka podstupuje každý druhý měsíc, dělá veliké pokroky. Pomalu začíná chodit s berličkami a zlepšuje se i její mentální stránka, kdy Leonka začala pěkně mluvit, říkat básničky a zpívat písničky.

470