Úvod
Magazín
Co je to rýma

Co je to rýma

Běžná choroba, jakou rýma bezpochyby je, potkala již během života většinu z nás. Trápí lidskou populaci od samého začátku našeho bytí na planetě Zemi. Rýma ve většině případech není život ohrožující stav, zhoršuje však kvalitu našeho života a snižuje náš pracovní výkon a nasazení.

Jak rýma vzniká
Rýma (rhinitis) je zánět nosní sliznice, který se nejčastěji projevuje obstrukcí, vodnatým výtokem a častým kýcháním. Pacient si v mnoha případech stěžuje i na svědění v nose. Rýma ovlivňuje negativně i vedlejší nosní dutiny a poměrně často způsobuje jejich zánět. Rýmu na samém počátku způsobují viry a na takto postiženou sliznici pak nasedne tzv. superinfekce bakteriemi. U bakteriální infekce se sekrece mění z vodnaté na hlenohnisavou až hnisavou.

Rozdělení rýmy
Rýma se dělí na akutní a chronickou. Akutní rýma standardně probíhá ve třech stadiích. Tím prvním je suché stadium. Pacienta trápí suchá a překrvená sliznice, v nose ho svědí. Následuje druhé stadium, které se označuje jako katarální. Nemocný huhňá, slzí, má pocit překážky v nose. Jedná se o pravý opak prvního stadia – jedinec je sužován vodnatou sekrecí, kterou se snaží vysmrkat. Třetím a posledním stadiem je stadium hlenovité sekrece. Pokud se jedná o bakteriální superinfekci, může se na sliznici objevit i hnis.

Základní rozdělení rýmy chronické je na několik podtypů:

Pro katarální rýmu je typické, že je ucpaná jedna nebo obě dírky, sliznice je překrvená a oteklá. Rýmu často doprovází minimálně hlenovitý sekret. Pacient může dýchat ústy, často chrápe. Tento subtyp se zhoršuje v zimních měsících se začínající topnou sezónou.
Dalším případem je rýma hypertrofická, kdy pacienta trápí zduření sliznic, cítí bolest a tlak v oblasti obličeje. Sliznice hrtanu osychá a pacient z tohoto důvodu chrápe. Hlavní nebezpečí tkví v poruše funkce slzovodu a sluchové trubice v důsledku zduření sliznice ve vedlejších nosních dutinách. Příčinou může být i nadužívání nosních kapek s adrenomimetickým účinkem (lokální dekongestanty), časem vzniká i psychická závislost a nemocný je nucen zvyšovat dávku, což může vést k neprůchodnosti nosních dutin. Bohužel i některé běžně užívané léky jako antihypertenziva, nesteroidní antiflogistika a hormonální antikoncepce mohou vyvolat tento typ chronické rýmy.
Pro rýmu atrofickou je typická suchost, nemocnému se v nose tvoří krusty, které mohou po odloučení krvácet. Příčinou je nejčastěji uměle snížená vlhkost použitím klimatizace.
Nejčastěji pak pacienty trápí alergická rýma, dokonce každého šestého. Dříve byla alergická rýma považována pouze za nemoc nosu a nosních dutin, nyní ji lékaři hodnotí jako komplexní onemocnění dýchacích cest často spojených s astmatem. Vyhýbání se vyvolávajícím alergenům je tak nezbytným předpokladem pro úspěšnou léčbu. Hlavními příznaky je především kýchání, svědění a vodnatý hlen. Pacienta sužuje i pocit plného nosu.

Jak si můžeme pomoci sami
Samoléčení je vhodné pouze pro akutní formy rýmy. Pokud se jedná o rýmu chronickou, která trvá řádově několik týdnů anebo pozorujeme výtok hlenohnisavého až hnisavého hlenu, sami se neléčíme a pacient by měl jít k lékaři. Důležité je dodržovat klid a během rýmy se zbytečně nepřetěžovat. Vhodné je do stravy zakomponovat dostatek ovoce a vypít během léčby alespoň 2,5 l tekutin denně. Pacient by se měl otužovat, vyhýbat se kontaktu s nakaženými a pravidelně si mýt ruce. Jako podpůrnou terapii může pacient zvolit inhalaci par obohacenou o silice, případně výplachy nosních dutin hypertonickými anebo izotonickými roztoky (0,9 g NaCl ve 100 g převařené vody). Hypotonické roztoky jako Vincentka nejsou vhodné pro delší užití, omezují pohyb řasinek. Výborným pomocníkem pro tyto laváže nosních dutin je rhinonasální konvička.

Správně se vysmrkat před i po nakapání kapek anebo vstříknutí spreje je krokem číslo jedna. Při kapání je vhodné kapátko strčit do nosní dutiny a zaklonit se. Poté by se měl pacient předklonit, aby mu kapky nenatekly do hltanu.
Maximálně zkrátíme léčbu i správnou technikou smrkání. Hlen s patogeny se musí dostat pryč z nosních dutin. Jednu dírku vždy ucpeme a volnou dírkou smrkáme, toto opakujeme i obráceně. U malých dětí, které nejsou schopny smrkat samy, použijeme odsávačku.

Jak léčit rýmu v lékárně
U kojenců použijeme odsávačku a poté sliznici ošetříme mořskou vodou.
U dětí do 3 let nejsou vhodné spreje kvůli vývoji nosní přepážky. Aplikujeme hypertonický roztok mořské vody, poté nos vytíráme vatovou tyčinkou s lokálním degonstantem.
U starších dětí i dospělých jsou jako lék akutní rýmy vhodná lokalní dekongestiva v kapkách anebo spreji, např. Rhino-stas Galmed, Olynth HA, Muconasal Plus, Sanorin. U dětí do 12 let se doporučuje tyto látky neužívat déle než pět dní 3x denně, u dospělých je to pak 7 dní 3x denně. Nadužívání se může rozvinout do hypertrofické rýmy, jak bylo zmíněno výše. Nosní kapky a spreje by neměly užívat těhotné a kojící ženy a pacienti trpící glaukomem.

K uvolnění nosu může lékárník navrhnout doplňkovou terapii olejovým roztokem vit. E v kombinaci se silicemi v přípravku Pinio-nasal.
K regeneraci a zklidnění nosní sliznice také slouží hypertonické solné roztoky (Maregal), přípravky obohacené o vitaminy A a D (Coldastop), případně dexpanthenol, který je dnes součástí některých nosních kapek. Tyto přípravky je vhodné použít i u chronické atrofické rýmy k rychlejšímu vyhojení krust.
U alergické rýmy můžeme před návštěvou specialisty – alergologa – doporučit užívání celkových anebo lokálních antihistaminik. Dále se doporučuje užívat vitamin C, který společně se zinkem přispívá k normální funkci imunitního systému a snižuje míru únavy a vyčerpání.

Jak správně aplikovat kapky a spreje
Správně se vysmrkat před i po nakapání kapek anebo vstříknutí spreje je krokem číslo jedna. Při kapání je vhodné kapátko strčit do nosní dutiny a zaklonit se. Poté by se měl pacient předklonit, aby mu kapky nenatekly do hltanu. Po správné aplikaci kapátko očistit.
Před aplikací spreje je ve většině případu nutné zatřepat s lékovkou. Pří vstříknutí do pravé nosní dírky držíme sprej v levé ruce a trysku zasuneme do nosu asi z ¼. Analogicky opakujeme s druhou nosní dírkou. Opět opláchneme.

Závěr
Pří správné součinnosti lékárníka nebo farmaceutické asistentky a pacienta se jedná o banální problém. Zvládnout ho je pak otázka několika málo dní. Hlavním úkolem farmaceuta je pak rozpoznat rozvíjející se komplikace rýmy a pacienta odeslat na specializované pracoviště.

456