Úvod
Magazín
Moje lékárna pomáhá i v roce 2019

Moje lékárna pomáhá i v roce 2019

Sdružení lékáren Moje lékárna přispělo slečně Markétě z Ostravy 10 000 Kč na vysněný elektrický vozíček. Ten nejenom usnadní život jí i její mamince při běžných činnostech, ale také pomůže splnit Markétin velký sen – vyjet na vozíčku na Lysou horu!

Markéta se narodila předčasně. Když jí byl rok, lékaři rodičům sdělili, že jejich dcera trpí dětskou mozkovou obrnou. I přes snahu o zlepšení stavu a náročné rehabilitace potřebuje Markéta čtyřiadvacetihodinovou péči. Sama se neoblékne, neumyje, nenají, a dokonce ani neposadí. Je trvale odkázána na invalidní vozík. Ke všem starostem onemocněl Markétin tatínek a přes veškerou péči zemřel. Maminka Markéty, Marcela, zůstala na vše sama. Ale jak říká: „Život musí jít dál, mám přeci doma dvě děti a ty mě potřebují.“ Dnes je Markétě 26 let. I když to není jednoduché, maminka Marcela se s dcerou snaží stále něco podnikat. Markéta tančí na vozíčku, společně sportují, jezdí na výlety a jsou stále někde mezi lidmi.

Rozhovor s maminkou Markéty, Marcelou Hrdličkovou

Paní Marcelo, malými krůčky se blížíte k vysněnému elektrickému vozíčku pro svou handicapovanou dceru Markétu, jak se těšíte?
Ano, malými krůčky se blížíme k vysněnému vozíčku pro mou dceru. Je to pro nás vlastně takový malý zázrak, a to díky skvělým přátelům, ale i těm, které osobně ani neznáme, přesto na transparentní účet přispěli, také díky Mojí lékárně za větší sumu, která nás posunula ne o krůček, ale o velký krok vpřed. Všem tímto děkujeme a moc si toho vážíme. Vozíčku se už nemůžeme dočkat, hlavně Markéta se stále vyptává, zda již máme dostatečnou sumu. Já stále dokola opakuji, že musí být trpělivá a že ještě nepřišla ta pravá chvíle a vše chce svůj čas. Ale já věřím, že je vše, tak jak má být a sen se stane skutečností.

Jak vám vozíček pomůže v běžném životě?
Elektrický vozík nám hodně pomůže. Markéta bude schopna s mou dopomocí řídit vozík i sama, což ji bude motivovat tak trochu k samostatnosti a pozitivně to ovlivní i ji samotnou, dostane se sama tam, kam potřebuje. Ale hlavně hodně pomůže mně při přepravě. Přece jen péče o mou 26letou dceru je náročná, jsem na to vše sama a hlavně ubývá sil a přibývá opotřebení mého těla, s čímž také ubývají na četnosti naše výlety, procházky, protože už to kvůli bolestem rukou a krční páteře nezvládám tak, jako před několika lety. Elektrický vozík značky FLEXiThrone, který plánujeme zakoupit, je lehký a skládací, váží pouze 27–31 kg a to včetně baterií. Dá se lehce složit do kufru auta, a pokud odcvaknu kola a vyjmu baterie, tak váží pouhých 15 kg, které pak lehce naložím. Pak už nám nebrání vůbec nic, abychom si užívaly dlouhé procházky a také vyrazily na hory. Markétiným velkým přáním je vyjet s vozíčkem na Lysou horu, kde vlastně ještě nebyla, a také se podívat i na jiné kopečky, kde to terén dovolí.

Co kdyby se na Markétin transparentní účet vybralo více peněz, než je potřebná částka 78 805 Kč?
Pokud by se snad vybrala větší částka, než je ta konečná k pořízení vozíku, tak bych určitě ráda dokoupila ještě jednu baterii kvůli delšímu dojezdu vozíku. V základní verzi je dojezd podle použitých baterií 18–28 km a při dvou až 56 km. A protože chceme vyrážet na hory, tak druhá baterie bude asi nutností.

395