Úvod
Magazín
IVO TOMAN: Lidi nejvíce motivuje nespokojenost

IVO TOMAN: Lidi nejvíce motivuje nespokojenost

Je úspěšným podnikatelem, lektorem, autorem revolučních vzdělávacích programů a také mnoha skvělých knih. I navzdory tomu, že se narodil s Tourettovým syndromem, ukazuje ostatním, jak si nekompromisně jít za svým úspěchem. Ivo Toman nám v rozhovoru pro Mojí lékárnu prozradil, jakou chybu dělají neúspěšní lidé i to, jak funguje sebemanipulace.

V čem vidíte klíč ke svému úspěchu?
Těžko objektivně hodnotit sám sebe. Ale asi v kombinaci několika faktorů: talentu na dané činnosti, velké frustrační odolnosti, pracovitosti a vytrvalosti, selskému rozumu, který vám naopak řekne, kdy už nemáte být vytrvalý a máte to vzdát, a velké dávce štěstí.

Život s Tourettovým syndromem asi není nejlehčí, Vy ho však berete s humorem a nadsázkou. Jak jste se k tomu dopracoval?
To je asi nutnost. Když vypadáte a chováte se jako idiot, musíte to nějak zlehčovat, jinak se utrápíte k smrti samou lítostí z nespravedlnosti, že vy jste postižený a jiní ne.

Máte nějaký osobní rituál, bez kterého si nedovedete představit svůj úspěšný den?
Ranní bazén, ranní káva, zázvorový čaj, čtení na záchodě, obědy s mým nejbližším spolupracovníkem Marianem Murčem… Je toho více.

Co je nejčastější chybou, kterou dělají neúspěšní lidé?
Duševní lenivost.

Manipulaci většina z nás vnímá negativně. Vy ale mluvíte o sebemanipulaci jako o jedné z cest k úspěchu a spokojenosti. Jak to teda funguje?
Pokud chci přestat kouřit a naopak si chci jít zasportovat, pokud chci přestat prokrastinovat a mám jít něco smysluplného dělat, musím překonat vrozené motivace k pohodlnosti. Síla vůle je ale často dost slabá. Navíc únava, čas a jiné faktory tu naši vůli oslabují. Proto se osvědčují manipulativní fígle, které zvyšují pravděpodobnost, že budeme dělat správné věci, a naopak snižují pravděpodobnost dělání toho nesprávného. Je rozdíl, zda po příchodu domů narazíte na vychlazený sekt a zákusky, anebo zakopnete o sportovní oblečení.

Co lidi nejvíce vnitřně motivuje?
Lidi nejvíce motivuje nespokojenost.

Vaše kniha Debordelizace hlavy je velmi úspěšná. Jakým způsobem jde podle vás hlavu nejúčinněji „debordelizovat“?
To asi nejde říct několika slovy. Nedávno jsem vydal volné pokračování této knihy s názvem Kurvítka v hlavě a podle reakcí čtenářů, v ní obsažené návody jsou ještě lepší než to, co je v Debordelizaci hlavy. Ale myslím si, že vždy musí člověk začít tím, že si ujasní své základní životní hodnoty.

Kdybyste měl svou filosofii shrnout do jedné jediné věty, jaká by to byla?
Pomáhat lidem s velkou vnitřní motivací ke šťastnějšímu a úspěšnějšímu životu. Otevírat jim oči.

Medailonek

Ivo Toman, zakladatel mezinárodní společnosti TAXUS International, se i navzdory tomu, že se narodil s Tourettovým syndromem, dokázal prosadit v mnoha oblastech. Začátky jeho kariéry se vážou k přímému prodeji, kde získal zkušenosti s multilevelmarketingem a začal školit i ostatní prodejce. V roce 2004 zavedl na trh novou metodu učení anglického jazyka, program s názvem Revoluční angličtina TAXUS Learning. Poté přišla na trh také Revoluční němčina TAXUS Learning. Své poznatky z marketingové psychologie shrnul ve vzdělávacím videoprogramu Instinkt zabijáka, který pomáhá firmám prosadit se v konkurenčním boji. Na svém kontě má také autorství mnoha knih a CD úspěšných v Česku i na Slovensku:

 • Kurvítka v hlavě
 • Debordelizace hlavy
 • Sebedůvěra, sebevědomí a jak je zvýšíte
 • Strach, tréma, obavy a návody jak na ně
 • Úspěšná sebemanipulace
 • Motivace zvenčí je jako smrad
 • Štěstí na míru
 • Absťák
 • Posedlost úspěchem
 • Pozitivní myšlení není pro každého
 • O úspěchu
 • Stroj na peníze 1.díl
 • Stroj na peníze 2.díl
 • Jak začít multilevelmarketing
 • Jak budovat multilevelmarketing
 • Proč jen 5 % lidí uspěje

Tourettův syndrom

Jde o vrozené celoživotní onemocnění mozku. Příčina není dodnes přesně známa. Projevuje se především nápadnými pohybovými tiky (mrkání, trhání hlavou a končetinami, různé grimasy apod.). Tiky mohou být i zvukové, např. nutkavé posmrkávání, chrochtání, pískání, opakování vět druhých apod. Tiky se zhoršují při stresu a nedají se potlačit vůlí.

178