Úvod
Magazín
V čem jsou ženy lepší než muži – a naopak

V čem jsou ženy lepší než muži – a naopak

Víte, jaké schopnosti a vlastnosti mužů a žen se nejvíce liší? Je to fyzická síla? Pár neopatrných mužů se už přesvědčilo, že i ženy dokážou být opravdu silné a když dají ránu, tak to stojí za to. Liší se muži a ženy zásadně v míře empatie? Někteří muži jsou ale empatičtější a citlivější než mnohé ženy.

Díky pokrokům v neurologii a zobrazovacích metodách víme, že mužské a ženské mozky jsou odlišné. Přemýšleli jste někdy, proč tolik partnerských neshod vzniká v situaci, kdy žena si chce večer po práci povídat, ale muž by dal raději přednost sledování televize?
Podle Dr. Daniela Amena je ženský mozek i při odpočinku daleko aktivnější. Většina žen proto i při odpočinku ráda hovoří se svými blízkými nebo známými. Rozhovor s blízkými osobami u žen zvyšuje produkci oxytocinu, hormonu důležitého pro snižování hladiny stresu. Jenže muži potřebují po náročné činnosti něco jiného. Většina mužů chce „vypnout“ a věnovat se něčemu o samotě. Může za to mužský mozek, který potřebuje obnovit přirozenou hladinu testosteronu.

Něco podobného se také děje po sexuálním vyvrcholení. V ženském mozku se po orgasmu vyplaví oxytocin a dopamin, díky tomu si ženy chtějí s partnerem povídat a vyměňovat si něžnosti. Nebohým mužům se ale tyto hormony vyplaví do hypotalamu, kde vyvolají silnou potřebu spánku.

Máme tedy trochu jiné mozky. Dlouho se vedla debata, do jaké míry je to dáno geny a do jaké míry se mozky změní díky rozdílné výchově holčiček a chlapečků. Dnes už víme, že mnohé odlišnosti jsou vrozené a projevují se prakticky od narození. Například několik hodin narozené holčičky se více dívají na lidské tváře než na neživé objekty, chlapečci dávají přednost pohybujícím se objektům. V dospělosti se pak kromě notoricky známých odlišností ve schopnostech paměti, empatie a podobných lišíme i v některých opravdu zajímavých detailech. Ukázalo se například, že ženy pečlivěji dbají o svoji zubní hygienu.

Pokud se chcete dozvědět o odlišnostech mezi muži a ženami více, podívejte se na portálu Eduwin na přednášku známého vědce a popularizátora neurověd MUDr. Františka Koukolíka. A abychom se vrátili k otázce ze začátku článku – v čem se tedy muži a ženy liší nejvíce? Autoři rozsáhlé studie srovnávající 124 vlastností zjistili, že je to „v rychlosti vrženého předmětu“ a ve „vzdálenosti, kam předmět dopadne“. Muži prostě dohodí dál. Je otázka, jestli jde v moderním světě o zásadní výhodu. Kvalitní dentální hygiena je přece jen asi důležitější.

376