Úvod
Magazín
Pavel Callta o muzice i chystané knize: čerpám ze života i fantazie

Pavel Callta o muzice i chystané knize: čerpám ze života i fantazie

Zpěvák Pavel Callta se v létě rozhodně nudit nebude. Chystá se pracovat na novém albu, koncertovat a dokončit svou první knihu. Kde bere inspiraci při psaní a vydá se v létě i někam na dovolenou?

Konečně se nám oteplilo. Jste spíše letní, nebo zimní typ člověka?
Já mám rád obě roční období, protože každé z nich má něco do sebe. Zima je dobrá v tom, že se můžete jen tak válet, chodit do sauny a odpočívat doma u filmů. Také miluju hory a snowboard, takže zima mi rozhodně nevadí. Na druhou stranu mám rád i moře a potápění. Navíc mě v létě čekají letní koncerty, na které se už moc těším. Přeci jen u mě tak léto o něco málo vede.

Vaší zálibou je cestování. Co plánujete na léto?
Přes léto máme s kapelou hodně koncertů a festivalů. Mezi koncerty si vždy někam na pár dnů spontánně zaletím. Letos bych chtěl určitě jako už tradičně do Chorvatska na nějaký ostrov. Mám rád, když si můžu místní okolí projet na skútru a objevit tak spoustu zajímavých míst, která bych jinak neviděl. Vzdálenější destinace navštěvuju spíš na podzim a přes zimu. Zatím ale přesné plány nemám. Jsem dost spontánní člověk a výlety si příliš dopředu neplánuju.

Je nějaké místo, kam byste se v životě rád podíval, ale zatím nebyla příležitost?
Na prvním místě je u mě určitě vesmír a nějaká planeta. To si ale pravděpodobně v životě splnit nestihnu. Na druhém místě mám však trochu reálnější cíle – Tibet a všech sedm nových divů světa. Také mne velmi láká Aljaška.

V listopadu letošního roku chystáte velký koncert ve Forum Karlín. Ponese se u vás tedy léto i v pracovním duchu?
Máte pravdu. 7. listopadu se bude konat náš doposud největší koncert a křest, takže na tom průběžně pracujeme. Tímto vás srdečně zvu.

Prozraďte čtenářům více o chystaném koncertě.
Budu tam křtít své album a knihu, kterou nyní píši ve spolupráci s vydavatelstvím Albatros. Připravujeme obrovskou scénu, audiovizuální show a zazní tam většina mých hitů. Nebudou chybět ani speciální hudební hosté. Snad vše vyjde tak, jak jsem si vysnil.

Říkal jste, že připravujete také knihu. O čem bude?
Půjde o autentický deník, který si píši od svých čtrnácti let. V podstatě půjde o můj život de facto od dětství. Budou tam například zajímavé příběhy a zkušenosti ze života, a to ty vtipné i smutné.

Je pro vás psaní knihy těžké nebo je psaní písniček dobrou průpravou i k napsání knihy?
Deník si píši sice od čtrnácti let, ale sepsat vše do knihy tak, aby to mělo spád, hlavu a patu, a navíc to bylo i zábavné, není úplně jednoduché. Písničky mi jdou rozhodně daleko snáz a je to určitě rychlejší proces. Doufám jen, že tu knihu stihnu dopsat, jelikož mám termín odevzdání do konce června.

Kde berete inspiraci při skládání písniček?
Všude kolem mě, ze života, z fantazie… Já jsem hodně přemýšlivý člověk. Hlavou mi tak proudí spousta myšlenek a nějaký nápad na novou písničku tam vždy uvízne. Na tom pak pracuji dál.

Stojíte také za novou hymnou akce Avon pochod proti rakovině prsu. Bylo pro vás těžké vytvořit píseň k takovéto události?
Když jsme se bavili u oběda, že bych měl složit takovou skladbu, říkal jsem si, že to bude asi oříšek. Ale když jsem se do toho doma vcítil, ruka mi psala v podstatě sama. Do pár hodin bylo hotovo. Hned tu noc jsem jí poslal hlavní organizátorce a té se písnička moc líbila. Avon ji druhý den schválil a mohli jsme začít s produkcí a námětem na klip.

Kde vás mohou fanoušci vidět v nejbližší době?
Dnem 27. 4. začínáme koncertní sezónu na Pražském Majálesu a potom už de facto každý víkend někde hrajeme. Mohu zmínit třeba Sázavafest, Okoř, Benátskou, Majálesy v Brně nebo Hradci. Všechny termíny mám na svých stránkách www.pavelcallta.cz.

374