Úvod
Magazín
5 tipů, jak na produktivní den

5 tipů, jak na produktivní den

Zná to asi většina z nás. Úkolů jen přibývá a chuť i motivace na jejich vyřešení zkrátka chybí. Přinášíme vám proto pár tipů na to, jak mít produktivní den a splnit tak všechna svá předsevzetí.

1. JDĚTE SPÁT BRZO
Abyste mohli mít produktivní den, je nezbytné začít už večer, a to včasným odchodem do postele. Pokud víte, že vás na druhý den čeká spousta povinností, kvůli kterým potřebujete vstávat brzo, je spánková hygiena velmi důležitá. Ne každý potřebuje k životu 8 hodin spánku denně, avšak spát tři hodiny nepochybně nesvědčí nikomu. Nedostatek může mít negativní vliv na vaši psychiku, ale pravděpodobně se odrazí i na celkovém zdraví.

2. SNÍDEJTE ZDRAVĚ
Zatímco někteří nedají dopustit na bohatou snídani v poklidu domova, jiní snídají zásadně v tramvaji nebo práci. Kde si vychutnáte své první jídlo dne, je téměř jedno, pozornost raději věnujte tomu, co snídáte. První jídlo dne by vás mělo nakopnout a dodat potřebnou energii. Avšak věřte, že kobliha, která hned po ránu zvedne váš glykemický index, není pro produktivní den tou pravou snídaní. Nadměrné množství jednoduchých cukrů bude mít za následek únavu, malátnost a v neposlední řadě také brzký hlad.

3. ÚKOLY SI SEPIŠTE
Ačkoliv to může znít banálně, i něco tak obyčejného jako sepsání úkolů, které chcete za den splnit, může pomoci v tom, aby byl váš den daleko produktivnější. Odškrtávání jednotlivých úkolů ze seznamu je pro naši mysl uspokojivé. Uvidíte, že po odškrtnutí jednoho úkolu budete chtít mít splněny i další a zvládnete toho tak daleko více.

4. NEJDŮLEŽITĚJŠÍ POVINNOSTI UDĚLEJTE JAKO PRVNÍ
Máte během dne několik povinností? Seřaďte je na seznamu svých úkolů od těch nejurgentnějších a nejdůležitějších až po ty, které by v případě nutnosti mohly být odloženy. Závažné povinnosti tak můžete mít hotovy už během dopoledne a zbytek času vymezeného k práci pro vás nebude tak stresující.

5. NEZAPOMÍNEJTE NA POHYB
Celý den sedíte za kancelářským stolem nebo děláte monotónní práci? Není tak divu, že vaše tělo po osmi hodinách potřebuje změnu. Zkuste proto zařadit více pohybových aktivit. Pokud vám časové důvody neumožňují sportovat, dopravte se alespoň do práce namísto auta pěšky. Už i dvacet minut chůze může mít pozitivní vliv na vaše fyzické i psychické zdraví. Při pohybu se totiž vyplavují endorfiny, tedy hormony štěstí, které vám dokáží po vyčerpávajícím dnu zlepšit náladu. Pravidelný pohyb je navíc prevencí proti obezitě, cukrovce a kardiovaskulárním obtížím.

361