Úvod
Magazín
5 tipů, jak děti naučit první pomoc

5 tipů, jak děti naučit první pomoc

O zásadách první pomoci nepotřebují vědět pouze dospělí, ale také děti. Dětský mozek totiž dokáže informace neuvěřitelně efektivně vstřebávat, a tak své ratolesti můžete celkem jednoduše učit, aby byly v bezpečí a věděly, jak se mají chovat v případě nouze. Nejlepší čas začít je tehdy, když už dítě chápe, proč nemá dávat ruce do rozpálené trouby či si hrát s nožem. V tísňové situaci mohou totiž rozhodovat právě sekundy, na které mohou být vaše děti připraveny, nebo naopak nikoliv.

JAK ZASTAVIT KRVÁCENÍ
I když je samotná dezinfekce rány a správné obvázání důležité, našim nejmenším zatím stačí, když budou vědět, že na zastavení nebo zpomalení krvácení je potřeba vyvinout na ránu tlak. I pro nejmenší děti je velmi lehce zapamatovatelné, že v případě říznutí si na ránu musí zatlačit kapesníčkem.

PEČLIVĚ VYSVĚTLETE LINKU 112
Linka 112 je sjednocené celoevropské číslo, které používáme v případě jakékoliv nouze. Poučte své děti o tom, jak toto číslo funguje, co vše se za ním skrývá a hlavně kdy ho mohou použít. Samozřejmě musí pochopit, že to není hračka ani kamarád na telefonu. Pokud však už dítě zná čísla, nebo dokonce ví, jak telefon používat, je ovládání linky 112 nevyhnutelností.

NAUČTE JE REAGOVAT NA POŽÁR
Pokud vám ve tři ráno začnou detektory ohlašovat požár ve vaší výškové budově, děti by měly vědět, jak se mají chovat. Vysvětlete jim, proč se v takových případech nikdy nevyužívá výtah a také proč se nesmí zdržovat balením svých věcí. V tísňových situacích totiž jde o sekundy.
Když mluvíme o požárech, nezapomínejte dětem ukázat ani to, jak se mají chovat v případě, že jejich oblečení chytne od ohně. Trénujte, jak se mají zastavit, lehnout si na zem a rolovat po podlaze. Vysvětlete jim princip ohně a také to, že jedním z možných postupů při hašení menšího ohně je odstranit z něj zdroj vzduchu, a tedy často pomáhá zadušení plamenů.

UMĚLÉ DÝCHÁNÍ NEMUSÍ VŽDY POMOCT
Nakolik je umělé dýchání podávané dítětem účinné, je velmi individuální. Mnoho dětí to zvládne bravurně, v některých situacích není vyloučeno, že lepší je, aby ho děti vůbec neposkytovaly. Pokud se však rozhodnete své potomky naučit této zručnosti, vyjasněte si, že to nikdy nesmí trénovat na živé osobě, protože by mohlo dojít ke zraněním. Na cvičebné účely slouží pouze specializované manekýny.

325