Úvod
Magazín
Paleo aneb jak na stravu podle pračlověka?

Paleo aneb jak na stravu podle pračlověka?

Paleo strava získává na stále větší oblibě. Její zastánci se odvolávají na životní styl pralidí, kteří museli podávat těžké fyzické výkony a potřebovali tak spoustu sil a energie. Zjistěte, jak vypadá strava novodobých pralidí, a inspirujte se receptem z jejich kuchyně.

Když se řekne strava pračlověka, představí si většina z nás pořádný kus syrového masa. Tak zvané paleo, tedy jídelníček lidí, kteří se inspirovali v období paleolitu, se však od těchto představ zásadně liší. Syrové maso tu nehledejte. Výživa podle zásad palea se skládá ze spousty zeleniny, v přiměřeném množství také ovoce a tepelně upravených ryb a libového masa. Tento jídelníček vám podle jeho zastánců přinese zdravotní benefity, jako je redukce hmotnosti, minimální nemocnost a dostatek energie.

JAK NA TO?

Pravěké stravování se opírá o myšlenku, že naše trávicí soustava není přizpůsobena moderním pokrmům. Ty jsou podle zastánců palea špatně stravitelné a pro naše tělo nepřirozené. Proto v takovém jídelníčku nenajdete žádné polotovary, pečivo, těstoviny, sladkosti, ale dokonce ani brambory, rýži, luštěniny nebo obiloviny. Paleo se vrací k původní stravě našich předků, kteří se živili výhradně lovem a sběrem a neměli k dispozici žádné výdobytky moderní doby. Jídelníček novodobých pralidí se skládá výhradně z masa, vajec, zeleniny, ovoce, oříšků a semínek.

Pokud byste se tak rozhodli stravovat podle těchto zásad, je nutné se v lecčem omezit. Je však jen na vás posoudit, zdali vám výhody, které má paleo přinášet, stojí za vyzkoušení na vlastní kůži. Stejně jako při jakékoliv jiné dietě, platí pravidlo: poslouchejte především své tělo. To totiž nejlépe ví, co potřebuje, a pokud to nemá, dá vám to jasně najevo.

AVOKÁDOVÁ PALEO POLÉVKA

Ingredience:
4 zralá avokáda,
3 stroužky česneku,
2 cibule,
2 hrnky vývaru,
1 polévková lžíce olivového oleje, 1 limeta, špetka soli.

Postup:
Rozkrojte avokáda napůl a vytáhněte z nich pecku. Následně vydlabejte dužinu, kterou nakrájejte na větší kostky. Zakápněte limetovou šťávou a promíchejte. Na rozehřáté pánvi osmažte nadrobno nakrájenou cibuli, dokud není skelnatá. Následně přidejte prolisovaný česnek, nechte chvíli prohřát a provonět. Přidejte avokádo, zalijte vývarem a osolte. Vařte asi pět minut a poté polévku mixujte, dokud nevznikne hladký krém. Na závěr můžete přidat koriandr nebo jiné bylinky.

317