Úvod
Magazín
Pády jsou pro seniory životně nebezpečné. Jak se jim vyhnout?

Pády jsou pro seniory životně nebezpečné. Jak se jim vyhnout?

Pády jsou jedním z nejběžnějších příčin zranění seniorů, která často vedou k mnoha dalším komplikacím a někdy končí až fatálně. Způsobují zlomeniny krčku stehenní kosti, rukou, zápěstí či vyvrtnutí kotníků. I když pády nemusí vždy „dopadnout“ špatně, mnoho seniorů se jich bojí natolik, že kvůli nim vynechává množství aktivit. Zjistěte s Mojí lékárnou, jak na správnou prevenci před pády a zbavte se tak strachu i nejistoty.

Důvodů, proč je u seniorů zvýšené riziko pádů, je mnoho. Každý člověk je jiný a má pro sklon k pádům specifický set predispozic. Ze všeho nejdříve se snažte zjistit, jaký je ten váš nebo vašich blízkých a k problému přistupujte individuálně, s citem. Někdy při pádech pomáhá fyzické cvičení pro zpevnění svalstva, opětovná kontrola všech podávaných medikací a jejich vedlejších účinků lékařem, kontrola zraku či úprava domácnosti.

O problému je důležité si otevřeně promluvit s blízkými či lékařem a zodpovědět následující otázky: Kdy přesně dochází k pádům? Co jim přechází? Je příčina v nedostatečné stabilitě, zakopnutí, uklouznutí? Jak často dochází k pádům? Pokud k nim ještě nedošlo, proč z nich máte obavy?

Identifikujte všechny faktory a sepište si je na papír. Přemýšlejte nad tím, které faktory lze odstranit co nejdříve a udělejte to bez odkladů. Pak si zvolte strategii, se kterou se pustíte do dalších faktorů. Zbytečně s prevencí před pády neotálejte a věnujte jí zvýšenou pozornost.

V další části vám nabízíme 7 tipů, jak se vyvarovat pádům v domácnosti, které se hodí pro každého seniora, ať už jsou příčiny jeho pádů jakékoliv.

1. Udržujte ve své domácnosti pořádek. Zbavte se nepotřebných věcí, ať už jde o přebytečné deštníky, nevyužité kusy nábytku nebo rozházené boty. Speciální péči věnujte oblastem schodů a vchodových dveří, které jsou na pády nejkritičtější.
2. Pořiďte si rukověti a úchyty. Nevyhnutelné jsou při pohybu po schodech, ale zvažte jejich instalaci také v oblasti vany či sprchového koutu, toalety a postele. Riziko pádů se mnohonásobně snižuje, pokud se vždy máte o co zachytit.
3. Dbejte na správné osvětlení. Nedostatečné osvětlení je totiž jednou z nejběžnějších příčin pádů seniorů, zejména v noci. Pořiďte si výkonnější žárovky do světel a myslete také na noční lampy či automatická čidla, která by měla při pohybu automaticky posvítit na celou cestu od postele až k toaletě.
4. Odstraňte nerovnosti a kluzké povrchy. Volné rohože, odchlipující se koberce, kluzká dřevěná podlaha. Všechny tyto povrchy v domácnosti zvyšují riziko klopýtnutí nebo uklouznutí. Nahraďte je vhodnějšími povrhy nebo překryjte spolehlivými koberci.
5. Nainstalujte si protiskluzové nálepky. Zejména bezpečnost ve vanách, sprchových koutech či na keramických podlahách v koupelně a kuchyni je ohrožena, pokud dochází k jejich namočení. Protiskluzové nálepky jsou nenápadné, zato však zabezpečí, abyste na kluzkých površích udrželi lepší balanc a neobávali se jich.
6. Na volné oblečení jděte s citem. Doma se člověk samozřejmě rád cítí pohodlně, ale i příliš dlouhé nebo volné oblečení může razantně zvýšit riziko pádů. Dbejte na to, aby vám oblečení sedělo, netahali jste ho po zemi a nebránilo vám v jakémkoliv pohybu.
7. Pevná domácí obuv je základ. Pokud se cítíte nejistí, nebudou pro vás vhodné nazouvací bačkory. Sáhněte raději po uzavřených kotníkových papučích. Ty navíc dokáží krásně zahřát nohy a dopřát jim pohodlí, které si zaslouží.

288