Úvod
Magazín
Kateřina Vacková: Jak pečovat o své zdraví? Důležité je začít

Kateřina Vacková: Jak pečovat o své zdraví? Důležité je začít

Magazín Forbes ji vyhlásil za jednu z 30 nejúspěšnějších lidí v Česku do 30 let. Ve 22 letech jí diagnostikovali rakovinu, ale díky odhodlání a vhodné péči se z toho dostala. Jejím posláním je ukazovat lidem, jak se starat o zdraví a myslet na prevenci. Proto založila organizaci Loono, ve které sdružuje mladé mediky, pořádá s nimi workshopy a učí veřejnost, jak na prevenci před rakovinou, kardiovaskulárními či sexuálně přenosnými onemocněními. Kateřina Vacková nám v rozhovoru pro Moji lékárnu odhalila, jak vnímá život po vyléčení a také jak včas rozpoznat příznaky rakoviny.

S neziskovou společností Loono pomáháte tisícům lidí v prevenci před rakovinou a kardiovaskulárními nemocemi. Proč jste se rozhodla právě pro tuto dráhu?
Kvůli své osobní zkušenosti – ve 22 letech mi totiž byl diagnostikován zhoubný nádor. A to samozřejmě zaskočilo nejen mě, ale i moji rodinu a přátele, kteří se ihned začali zajímat, co mohou pro své zdraví udělat a vážné nemoci tak předejít. Já však nechtěla zůstat jen u blízkého okolí, věděla jsem, že taková zpráva musí do světa. Tak jsem založila Loono, abych pomohla lidem uvědomit si, že ten správný čas myslet na své zdraví, je právě teď.

Bylo zpočátku těžké oslovit veřejnost odlehčeným stylem o tak citlivém tématu?
Vůbec! Právě naopak, od samého začátku jsme na workshopy dostávali pozitivní zpětnou vazbu. Lidé oceňovali fakt, že je nestrašíme, ale zábavně a trpělivě vysvětlujeme, jak se mají o svoje srdce, mozek, prsa či varlata správně starat. Navíc sama přítomnost studentů medicíny a mladých lékařů hodně přispívá k vytvoření atmosféry bezpečí, kde se lidé nebojí mluvit o svém zdraví. Proto i název Loono (čti lůno, pozn. redakce).

Jak se změnila Vaše životní perspektiva po tom, co Vám diagnostikovali rakovinu?
Myslím, že žiju „vědoměji“. Více vnímám své tělo a signály, které mi dává. Více rozvažuji jak, čím a s kým budu trávit svůj čas a v neposlední řadě více přemýšlím nad smyslem svojí práce a hodnotami, které světu přináší. Naučila jsem se, že i ty nejstrašnější životní zkušenosti může člověk obrátit v něco pozitivního. A proto je mi dnes velkou ctí vést a motivovat mladé lidi, aby s otevřenou myslí měnili zaběhnuté stereotypy a pomáhali druhým.

Co považujete za největší úspěch organizace Loono?
Těch je tolik, že mezi nimi snad ani nedokážu vybrat ten největší. Od toho, že jsme pomohli zachránit 44 životů (44 lidí dalo organizaci vědět, že si díky jejím kampaním odhalili závažné onemocnění v časném stadiu, pozn. redakce) přes to, že jsme vybudovali komunitu dnes už více než 150 mladých lékařů a studentů medicíny, kteří povedou své pacienty k prevenci, až po to, že jsme naplno rozjeli náš charitativní e-shop shop.loono.cz, kde můžete koupit od prsařských plecháčů přes trička se srdcem všechno, co udělá radost vám a vašim blízkým, a podpoří zároveň dobrou věc. K dnešnímu dni můžete na sociálních sítích vidět také více než 5000 zmínek hashtagu #prsakoule a #zijessrdcem, všechny od návštěvníků našich workshopů, dárců či lidí, kteří si koupili náš merchandising.

A kde naopak vidíte Loono za pár let?
Věřím, že Loono vyroste v soběstačnou organizaci, která bude mít ve svém portfoliu veškerá témata týkající se prevence a péči o tělo jako takové. Z těch nejbližších už teď připravujeme „duševní zdraví”, cukrovku či drogovou prevenci. Od jara budeme také pomáhat i v oblasti reprodukčního zdraví. Chystáme totiž novou kampaň zaměřenou na prevenci sexuálně přenosných onemocnění i na edukaci v oblasti plodnosti, očkování a metodách antikoncepce. Těším se, až rozšíříme týmy do dalších měst a zapojíme i studenty středních zdravotnických škol. Ti všichni si tak budou moci už během svého studia trénovat své komunikační dovednosti tak, aby jednou byli empatičtějšími zdravotníky. Stejně tak věřím, že si za pár let převezmou koncept Loono i studenti v jiných zemích, a budou tak dále šířit povědomí o prevenci.

Změnil se podle Vás pohled lidí na prevenci proti závažným onemocněním od doby, kdy jste začali s projekty?
Věřím, že ano, alespoň tedy té části, se kterou jsme měli tu čest interagovat (workshopy Loono prošlo do dneška přes 40 000 lidí. Skrze sociální sítě a média oslovilo pak Loono více než 2 miliony lidí, pozn. redakce). Obecně se ale zájem lidí o vlastní tělo každým rokem zvedá, a to i díky dostupnosti informací. Hodně se změnil i postoj zaměstnavatelů, kteří dnes poskytují řadu benefitních programů, od kartiček Multisport přes „zdravé obědy” až po vzdělávací workshopy v rámci tzv. Dnů zdraví, kam skvěle zapadají právě i ty naše.

Jak často bychom se měli věnovat samovyšetření?
Jedenkrát měsíčně, ženy nejlépe 3. až 5. den po skončení menstruace, muži si mohou zvolit den libovolně. Na workshopech rádi žertujeme, že vždy když slyší sirény – tj. první středa v měsíci (smích). Má to dvě fáze – pohled a pohmat. Pokud jsou pohledem stejná jako minulý měsíc, přejdete k pohmatu, třemi prsty naplocho krouživým pohybem… Podrobný manuál jak na to najdete na našich stránkách v sekci Samovyšetření, tedy konkrétněji na www.loono.cz/samovysetreni.

Co byste poradila lidem, kteří se chtějí lépe starat o své zdraví, ale neví, kde začít?
Myslím, že není důležité, kde začnete, důležité je začít. Ať už tím, že budete chodit více pěšky, zařadíte do svého jídelníčku více zeleniny, nebo se podíváte do kalendáře, kdy naposledy jste byli na preventivní prohlídce (jejich seznam najdete na www.loono.cz v sekci Preventivní prohlídka, pozn. redakce).

Zásady zdravého životního stylu zná každý z nás, chce to ale odhodlání se jich držet. Z vlastní zkušenosti – milovníka tří S – sportu, sauny a salátů, musím ale říct, že výsledek opravdu stojí za to. A samozřejmě, aby přišli na náš workshop (smích) či se v létě na některém z největších hudebních festivalů zastavili v našem edukačním stanu, kde je naučíme nejen to, jak včas rozpoznat rakovinu, infarkt či mrtvici, ale i jak se zachovat, pokud potkají je nebo někoho v jejich okolí.

296