Úvod
Magazín
Jak na spokojené bříško dítěte

Jak na spokojené bříško dítěte

Spokojené bříško dítěte je snem všech maminek. Když bolí a naši nejmenší nám nemohou říct kde a proč, dostáváme se do zoufalé situace, ze které potřebujeme najít východisko. Proč nemluvňata tak často trpí bolestmi bříška a jak tomu lze zabránit? Je to jednoduché a dokážete to i vy!

Miminko vám o problémech neřekne, ale ukáže vám je

Bolesti bříška často nejsou způsobeny vážnými příčinami a trpí jimi mnoho dětí. Dokáží však potrápit a vy byste měli vědět, kdy se s nimi potýkáte. Vaše miminko se vám pravděpodobně snaží říct, že má bolesti bříška tím, že:
- Je nespokojené nebo podrážděné a pláče více než obvykle.
- Nespinká, nejí nebo nepije.
- Má problémy s tím, aby zůstalo klidně sedět či ležet.
- Na tváři má výrazy, které ukazují na bolest.
- Objeví se u něj časté zvracení či průjem.

Proč se bolesti bříška objevují?

Důvodů pro bolesti břicha u nemluvňat může existovat velké množství. Často se jedná pouze o dětské koliky vyskytující se u dětí do tří měsíců věku, plyny, zácpu nebo reakci na jídlo, které snědla kojící maminka, či umělé mléko. Může se však také jednat o virovou bakteriální infekci. Pokud tedy vaše miminko trpí symptomy déle a jsou doprovázeny i zvýšenou fyzickou teplotou či jinými těžkostmi, je potřeba urychleně konzultovat problémy s vaším pediatrem.

Pro kojící maminky

Pokud dítě kojíte, je namístě pouvažovat o způsobu své stravy. Zásadní by měla být pestrá a vyvážená strava jako pro zdravou dospělou ženu a to s dostatkem bílkovin, vitaminů, minerálních látek a hlavně tekutin. Problémy ale mohou způsobovat hlavně luštěniny, cibule, zelí, květák, brokolice, hroznové víno nebo kynuté potraviny. K těm méně vhodným potravinám patří také ostrá, příliš kořeněná, přesolená nebo tučná jídla. Všeobecně platí, že jídla, která nesedí mamince, nesedí ani děťátku.

Pro maminky podávající kojenecké mléko

Často se stane, že dětem moc nesedí typ umělého mléka, a to jim způsobí řadu potíží. Nebojte se tedy značky několikrát vystřídat a hledat nejvhodnější možnost pro své miminko. Pokud si na určitou značku zvyknete, budete spokojeni a nebude vám působit starosti, pak máte vyhráno!

Ulevte bolestem masáží nebo koupelí

Dětem, které zažívají bolesti bříška, často pomáhá něžné zacházení, masáže nebo úlevové polohy. Pokud cítíte, že dítě by mohlo trpět plyny, chytněte mu chodidla a nožky lehce zatlačte tak, aby se ohýbaly v kolenou a působily tlak na bříško. Pohyby opakujte. Při kolikách pomáhá jemná masáž rukou, kdy po bříšku kroužíte dokola ve směru hodinových ručiček, nebo také teplá vodní koupel. Na zácpu je naopak nejlepší vyloučit z jídelníčku všechny mléčné výrobky a dohlížet na fyzickou aktivitu dítěte, ať už jde o běhání, batolení se, nebo pouze překulování z místa na místo. S lékařem můžete také konzultovat užívání kvalitních probiotik či jiných podpůrných látek.

289