Úvod
Magazín
Vyrobte si 5 pomůcek pro zdravý vývoj batolete. Chytře, levně a jednoduše

Vyrobte si 5 pomůcek pro zdravý vývoj batolete. Chytře, levně a jednoduše

Pro správný vývoj dítěte je důležité, aby vyrůstalo v podněcujícím prostředí obklopeno nejrůznějšími stimuly. Mozek dítěte se během prvních let jeho života velmi rychle rozvíjí a pokládá tak základy pro jeho další růst v životě. Klíčovou roli tedy hraje jeho stimulace od raných okamžiků života. Rodiče by měli dbát na podporu všech smyslů dítěte, pracovat s jeho zrakem, sluchem, hmatem, čichem a chutí. Dnes vám poradíme, jak se lze na toto období co nejlépe připravit prostřednictvím chytrých pomůcek a poskytnout tak dítěti skvělé základy pro další vývin.

Hraní s plastelínou představuje zajímavý vjem pro dětské smysly. Vzhledem na toxičnost některých jejích složek je však důležité neustále dohlížet na to, aby batole kousky plastelíny nechtělo i ochutnávat. Vytvořte si plastelínu, která je v tomto ohledu zcela bezpečná pro zdraví, a zároveň je s ní množství zábavy. Na přípravu jedné dávky budeme potřebovat 3 hrnky hladké a 2 lžíce kukuřičné mouky, hrnek soli, hrnek studené vody, 2 lžičky potravinářského barviva a 2 lžičky oleje. Příprava je zcela jednoduchá. Potravinářské barvivo zamícháme do vody. Všechny přísady pak promícháme v jedné nádobě. Pro dosažení té správné konzistence směs propracujeme prsty a týden skladujeme ve vzduchotěsném obalu. Potom je plastelína připravena rozvíjet vaše batolátko.

Pokud chcete opravdu rozvíjet jemnou motoriku dítěte a zlepšovat jeho schopnost manipulační činnosti, zvolte výrobu náhrdelníků z těstovin. Vzniknou z nich překrásné výrobky, které navíc potěší i maminky. Jak na to?
Připravte si co nejvíce druhů těstovin, nejlépe s dírkou uprostřed. Vhodné jsou penne, kolínka či jiné duté tvary. Těstoviny obarvíme potravinářskou barvou tak, abychom dosáhli různé barevnosti. Pak už nám stačí pouze tuhá nit, provázek či silon, na které budeme těstoviny navlékat. Nechte děti, ať sami tvoří a navlékají podle vlastní fantazie.

Prstové barvy představují skvělou pomůcku při malování pro nejmenší. Mají velmi podobnou konzistenci jako temperové barvy, ale nejsou tak toxické, takže děti s nimi mohou tvořit zcela bezpečně pouze ručkami, nožkami či jednoduše za použití celého těla. Při tomto procesu se dětem rozvíjí smysl pro barvy, objevují podobnosti mezi svými ručkami a tvary v přírodě, zdokonaluje se u nich psychomotorika.
Možností využití barev je nespočet. Od tvorby otisků ve tvaru stromů, květů či různých zvířátek přes malování se štětci či s houbičkami až po výrobu razítek z překrojeného ovoce a zeleniny. Objevujte takto se svým děťátkem svět barev a fantazie. Oba si ho zamilujete.
 
Zdravý vývoj dětských nožiček je velmi důležitý. V době, kdy se u dítěte buduje klenba, bychom na něj měli klást velký důraz. Speciální senzomotorický kobereček je v tomto směru největším pomocníkem. Lze si ho navíc vytvořit doma a to zcela jednoduše za použití běžného koberce, tavné pistole a všech pomůcek, které se vám budou zdát vhodné. Ideální je vyrobit hned několik koberečků a položit je tam, kde se dítě nejvíce pohybuje: pod umyvadlo, do dětského pokojíčku či do chodby. Může se tak po nich častěji pohybovat a tím podporovat správný vývin a senzomotoriku. Ideální je využít koberec s nízkým chlupem. Nalepujte na něj lanka, šňůrky, dřevěné knof- líky nebo různě velké tyče. Použít lze i barevné kombinace oblých kamínků, kolíčků, fazole nebo obyčejné tkaničky do bot.

Skvělým způsobem, jak stimulovat úchop, hmat a smysl pro barvy, je také používání barevných kolíčků na prádlo. Dětem je potřeba nejdříve ukázat, jak s kolíčky zacházet a pak jejich hru už pouze pozorovat. Navažte dítěti do pokoje šňůru na prádlo v jejich výšce a pomocí kolíčků na ni přivěšujte barevné kapesníky, ponožky či jiné menší kusy oblečení. Připínat je můžete i kolem obvodů misek či hrnků. Dalším způsobem, jak tyto pomůcky využít, je vytvoření papírového kruhu s různými barvami, kam musí děťátko kolíčky podle barev připínat.

595