Úvod
Magazín
Interview s Helenou Vondráčkovou - Don’t worry be happy

Interview s Helenou Vondráčkovou - Don’t worry be happy

Na hudební scéně působí už řadu let, srší optimismem a do kapsy hravě strčí i o padesát let mladší kolegyně z branže. U nás, ale i v zahraničí se stala symbolem mládí a jen málokterá oslava se obejde bez jejích tanečních hitů. Helena Vondráčková nám v exkluzivním rozhovoru prozradila svůj tajný recept na elixír mládí i to, jak se neustále udržuje v dobré kondici.

Kdybyste si ještě jednou mohla vybrat vysněnou kariéru, volila byste stejně?
Určitě ano, protože hudba vždy byla a bude mým kořením života.

Nedávno jste vydala nové album s názvem Dávno vím svý. V čem je pro vás výjimečné?
Hudebně je poklidnější než minulá alba, která zdůrazňovala taneční muziku. I texty jsou zamyšlenější a celé album se přibližuje moderní šansonové podobě. Na tomto albu jsem spolupracovala s novými autory, jako je Armin Effenberger, Jan Dvořák, Ondřej Soukup, Gábina Osvaldová, Ondřej Brzobohatý a Václav Kopta.

V březnu jste v Brně zahájila turné Tour Helena Dnes 2018, které probíhá v různých českých a slovenských městech téměř až do Vánoc. Jak ho zatím vnímáte?
Mám radost, že se potkávám s kladnými ohlasy. Týká se to nejen mě, ale i mých hostů. Všechny koncerty jsou vyprodané a fanoušci i publikum jsou nadšení. V nejbližší době mě čeká řada koncertů v Čechách i na Slovensku a moc se na ně těším.

Vaše práce je velmi pestrá a různorodá. Kterou její část si nejvíce užíváte? A kterou byste naopak nejraději vynechala?
Za celou svoji kariéru jsem procestovala celý svět, stále mě to baví, ale čím dál hůř snáším balení a vybalování kufrů. Nejvíc si samozřejmě užívám kontaktu s publikem a při autogramiádách po koncertech mě velmi dobíjejí jeho reakce. Také mě těší, že lidé mají zájem jak o nahrávky mých nových písní, tak o písně starší.

Za ně a za vaši práci jste obdržela také mnoho ocenění. Na které z nich jste obzvláště pyšná?
Všech svých ocenění si velmi vážím, zřídila jsem si pro ně i speciální pokoj – síň slávy. Zdůrazním například první Bratislavskou lyru, ocenění Grand Prix, ocenění v polských Sopotech v roce 1977, Hit roku 2000 Dlouhá noc a dvě státní vyznamenání a všechna ocenění v různých anketách, stejně jako platinové, zlaté a stříbrné desky od různých hudebních vydavatelství.

To je velmi působivé! Lidé vás však neznají jenom jako zpěváckou ikonu, ale také jste se pro ně stala symbolem věčně skvěle vypadající zralé ženy. Jaký je váš recept na elixír mládí?
Můj recept? Věčný životní optimismus, správná životospráva, hodně spánku, lásky a sport. Najít si hlavně čas pro sebe, zajít si do sauny, na masáže, dopřát si kvalitní kosmetiku.

Pokud se tedy zastavíme u sportu, kterými cvičebními programy či cviky se udržujete v kondici?
V kondici se udržuju hlavně svými cvičebními programy, které podporují pružnost páteře a posilují veškeré svalstvo. Časté cviky čerpám z jógy, z pilatesu a z rad fyzioterapeutů, kteří vědí, jak problémům předejít.

Jak kromě cvičení nejraději prožíváte volné chvilky, ve kterých zrovna nepracujete?
Jsem šťastná, když se mohu věnovat své rodině, blízkým přátelům, zvířátkům. Miluju přírodu a ráda obdivuji její krásu. Jsem šťastná, když si mohu poslechnout hudbu, která ve mně vyvolává pocity štěstí a naprostého uspokojení. Absolutně se uvolním při tenisu nebo na Slapech, kde trávím celé léto.

Jak tedy vypadá vaše ideální dovolená? Jste spíše aktivní, nebo pasivnější turista?
Řekla bych, že half and half.   Potřebuji mít svůj klid a odpočinek, ale také mě baví cestování a poznání. Letos jsem navštívila poloostrov Chalkidiki, kam jsme spolu s manželem přijali pozvání od našeho kamaráda, a strávili jsme tam příjemný týden. Bylo to nádherné a zase jsme poznali kousek krásné přírody a úchvatného moře. Také se jako každoročně chystám na ozdravný pobyt na Kanárských ostrovech.

Pokud byste mohla dalším generacím odevzdat jeden jediný odkaz, jak by zněl?
Dont´t worry, be happy.

597