Úvod
Magazín
Chytrá houba vítězí nad kožní a nehtovou plísní

Chytrá houba vítězí nad kožní a nehtovou plísní

Čeští vědci zaznamenali mezinárodní úspěch ve výzkumu mikroorganismu Pythium oligandrum (chytré houby) a jeho potlačování růstu dermatofytů, které způsobují kožní a nehtové plísně. V posledním vydání časopisu Mycopathologia, patřícího mezi deset nejprestižnějších časopisů oboru lékařské mykologie na světě, publikovali převratnou původní práci autoři z Mikrobiologického ústavu AV ČR, Krajské nemocnice v Pardubicích a Bio Agens Research and Development – BARD s.r.o.

Dermatofytózy způsobují rozšířené a velmi nepříjemné plísňové onemocnění kůže, nehtů, vlasů i srsti. Řadí se mezi opomíjená onemocnění i navzdory tomu, že oslabují imunitní systém, a tím mohou podpořit jinou závažnější nemoc. K jejich léčbě jsou dnes předepisována chemická antimykotika, na která si patogeny vyvíjejí rezistenci.

Čeští odborníci sledovali vzájemné působení Pythium oligandrum na ty druhy dermatofytů, které jsou v rozvinutých zemích nejčastější u lidí a zvířat. Výsledky potvrdily, že mikroorganismy o sobě vědí a probíhá mezi nimi komunikace i na větší vzdálenost ještě před tím, než dojde ke vzájemnému kontaktu.

Ukázalo se, že dermatofyty jsou účinně potlačeny nebo usmrceny vlivem Pythium oligandrum v umělém prostředí kultivačního média mezi 48 a 72 h po prvním kontaktu. V praktickém testování proti potivosti a zápachu nohou vymizely příznaky u 67 % respektive 79 %. U meziprstních plísní nohou byla úspěšnost 83 % a u nehtové plísně byla plíseň zcela odstraněna v 15 % případů a u dalších došlo ke zlepšení.

Řešení tedy spočívá v aplikaci mikroorganismu Pythium oligandrum, pro který jsou dermatofyty potravou. Jedinečnost mikroorganismu je v tom, že není schopen napadnout jiné buňky ať rostlin, zvířat nebo lidí, což svědčí o jeho bezpečnosti. Po likvidaci plísní z místa aplikace odrůstá s kůží nebo nehtem a napomáhá k znovuobnovení přirozené mikroflóry, a proto je lidově nazýván chytrá houba“.

V současnosti jsou k dostání v lékárnách přípravky s chytrou houbou Pythium oligandrum pro humánní a veterinární použití. U lidí se používají pro kůži a nehty se sklonem k plísním, pro intimní hygienu, pro kůži náchylnou k zapaření a pro místa náchylná k výskytu kvasinek, pro kůži náchylnou k lupénce a atopickému ekzému, pro péči o podrážděnou a opruzenou pokožku zvláště dětí nebo pro péči o suchou pokožku diabetiků se sklonem k plísním. Velkou úlevu zažívají lidé, kteří mají sklony k zánětům dásní.

Pro veterinární použití jsou v prodeji přípravky s chytrou houbou, které jsou vhodné pro péči o kůži a kožní deriváty při výskytu kvasinek a plísní, k úpravě fyziologické mikrobiální flóry srsti a kůže, pro srst a kůži náchylnou k zapaření, ekzému nebo při výskytu hniloby kopyt u koní.

Více informací na www.chytrahouba.cz.

618