Úvod
Magazín
Novoroční předsevzetí 2018: Budu pečovat o své zdraví!

Novoroční předsevzetí 2018: Budu pečovat o své zdraví!

Není častějšího termínu pro nové začátky než první den nového roku. Je už tradicí, že si s novým letopočtem lidé dají jedno či dvě předsevzetí. A podle psychologů je to v pořádku. Mezi nejpopulárnější novoroční předsevzetí patří ta, která se týkají našeho zdraví: začnu se víc hýbat a zhubnu, nebudu kouřit a pít alkohol, budu jíst zdravěji…

Když už jsme u jídelníčku, v rámci plánovaných změn ve stravovacích návycích by se mělo objevit i pravidelné zařazení ryb. Jsou důležitým zdrojem vitaminu D, ale i dalších zdraví prospěšných látek, například esenciálních omega-3 mastných kyselin, jódu (u mořských ryb) nebo selenu. Omega-3 mastné kyseliny EPA a DHA jsou stavebními kameny všech buněk v lidském těle. Mají pozitivní vliv na činnost srdce, mozku a zraku. Získáváme je pouze ze stravy, a to převážně z tučných ryb, jako je losos nebo makrela. Maso tučných mořských ryb obsahuje 5-45 µg vitaminu D3/100 g jedlého podílu. Ještě lépe jsou na tom játra tučných mořských ryb, které mohou průměrně obsahovat až 3 mg vitaminu D3/100 g u halibuta nebo asi 1,5 mg /100 g u makrely. Na talířích české populace jsou ale ryby spíše ojedinělou záležitostí, průměrný Čech konzumuje podle výzkumů SZÚ jen 1/4 doporučovaného množství ryb. Obsah vitaminu D a omega-3 v rybách navíc ovlivňuje řada dalších faktorů: druh ryby, místo, kde žije, jaké jsou její zdroje potravy aj. A upřímně, kolikrát ročně si dáte tresčí játra? Látky v nich podstatné je tedy třeba doplnit jinak.

Podpořte imunitu i mozek

Pevná imunita je komplexní záležitost životního stylu, její posilování ale tak složité být nemusí. Dbejme tedy zejména v zimním období na dvě zásady: důsledné doplňování omega-3 mastných kyselin a vitaminu D, takzvaného slunečního vitaminu. Podpoříme tím imunitní systém, upevníme zdraví a psychickou pohodu. O důležitosti vitaminu D pro naše zdraví se hovoří čím dál častěji. Je nezbytný po celý život a jeho potřeba s věkem roste. Jedním z důsledků stárnutí je i zhoršení funkce mozku (věkem podmíněné zhoršení kognitivních funkcí).

„Nízké hladiny vitaminu D jsou prokazovány u řady autoimunitních chorob. Zvláště v ekonomicky vyspělých státech se šíří epidemie hypovitaminózy D a je spojována s narůstající obezitou,“ upozorňuje na problémy spojené s nedostatkem déčka MUDr. Eva Daňková, CSc., z Centra prevence a léčby alergií a poruch imunity – Immunia.

Řada států přistupuje k nedostatku vitaminu D v populaci komplexně, tzv. fortifikací potravin (například u mléka). Individuálním řešením je také pravidelné užívání kvalitního rybího oleje z tresčích jater. Ten obsahuje přírodní vitamin D i omega-3 kyseliny dostatečně. Například rybí olej Möller’s je vyroben z oleje získaného právě z tresčích jater z ryb lovených u norských ostrovů Lofoty. Má opravdu velkou škálu benefitů a je možné ho užívat v podstatě od raného dětství po seniorský věk. Pro ty, kdo nejsou příznivci rybí chuti, je na trhu citronová příchuť, olej se tak dá bezproblémově spolknout přímo ze lžičky nebo například přidat do jídla či smoothies.

516