Úvod
Magazín
Interview s Michalem Davidem: z těžkých momentů se snažím vycucat to pozitivní

Interview s Michalem Davidem: z těžkých momentů se snažím vycucat to pozitivní

Jeho jméno zná každý. Jeho písničky představují klasiku české hudební scény. Milují ho naše maminky, tatínci, přátelé i naše děti. Má charismatický úsměv a hlas lahodící každému uchu. Zpěvák, producent, autor, ale hlavně nekonečný optimista Michal David nám prozradil, jak se udržuje v dobré náladě a proč nepotřebuje osobního trenéra.

V červnu se chystáte na své první Open Air turné. Na co se z celého letního koncertování těšíte úplně nejvíc?
Samozřejmě na fanoušky a atmosféru koncertu pod širým nebem. Tyto koncerty mají vždy velký půvab. Jste v prostředí přírody a navíc je většinou v těchto areálech skvělý zvuk. Těším se také na spolupráci s mým hostem, Markétou Konvičkovou, se kterou jsem nazpíval i nový duet s názvem Už svítá a ke kterému budeme v květnu točit videoklip. Budeme ho natáčet i v angličtině, neb o něj projevila zájem německá Chart Hitparáda.

Kromě skvělého hosta vyrážíte také s novými muzikanty, programem i dramaturgií. Co vás vedlo k tolika změnám?
Ano, je to první turné s mojí novou kapelou „Kvatro“. Jsou to muzikanti z Moravy, kteří jsou skvěle sehraní a mají velkou chuť do práce. Svoji kapelu „Majkl Dejvid Bend“ jsem měl 10 let. Jednak mi muzikanti trochu zestárli, obě sboristky se staly maminkami a v kapele po těch letech již byla cítit jistá letargie. Tu změnu to po těch letech prostě chtělo.

Proč jste si pro turné vybral právě menší česká města?
Z jednoduchého důvodu. Ve velkých krajských městech jsem hrál v posledních letech mnohokrát a chodí mi již jistou dobu e-maily s požadavky na koncert právě z menších měst. O to víc věřím, že ty koncerty budou skvělé. Od promotérů, kteří se angažují v tomto turné, mám zprávy o výborném prodeji. Jsou města jako např. Kyjov, kde se z letního kina přesouvá koncert na náměstí, protože je prodáno mnohem víc vstupenek, než místní letní kino snese. Mám z toho radost, a proto se na turné moc těším.

Zbyde vám přes léto při koncertování čas i na odpočinek?
Já nejsem workoholik. Vždy si udělám čas na odpočinek a rodinu. Toto turné startuje 1. června ve Svojšicích a do konce června máme 12 koncertů. Open Air Tour pak pokračuje v září ještě se šesti koncerty. Takže v létě budu mít spoustu volna.

Jak vypadá váš ideální den volna?
Prostě odpočívám. Čtu si knížku, dívám se na telku, mám rád dokumentaristiku, nebo sport – hlavně golf a tenis. Také často odletíme třeba jen s manželkou na prodloužený víkend na ostrov Tenerife, kde máme malý domek. Tam je stále krásně.

Jak se při množství práce a často i nátlaku veřejnosti udržujete v dobré náladě a psychické pohodě?
Snažím se být stále pozitivní. Mám možná šťastnou povahu, že si málokdy připustím okolo sebe negace či stresy. Jsou v životě momenty, kdy není vše zalito sluncem, ale i z těch horších momentů se snažím vycucat to pozitivní. Jak se říká – všechno špatné, pro něco dobré.

Na hudební scéně záříte už neuvěřitelných 42 let! Čemu připisujete největší podíl na tomto úspěchu?
Myslím, že písničky, které vznikaly v době, kdy jsem působil ve skupině Kroky Františka Janečka, jsou nadčasové. Měli jsme štěstí na hity a dobré textaře. Také dávám vždy po pár letech těmto písním nový kabát, soudobý „saund“ a to pak přiláká i mladší publikum. Prostě se snažím tyto staré hity z osmdesátek stále oživovat. Mám také za sebou spoustu koncertů, plesů, firemních vystoupení atd. Každopádně stále pracuji a nelelkuji (úsměv).

Co vás na životě známého hudebníka a producenta nejvíce baví? A co byste z něho naopak klidně vypustil?
Baví mě kontakt s publikem, práce ve studiu, ať autořina, tak třeba jen nahrání nějakých písní, které si lidé u mě objednají. Samozřejmě muzikály. Co bych rád vypustil, jsou ty úmorné hodiny proseděné v autě na cestách. Zvláště naše skvělá dálnice D1 a její nekonečné kolony. To mě strašně udolává a unavuje. Ale na místo vystoupení prostě dorazit musíte. Jednou za čas mi pomůžou mí bohatí přátelé a půjčí mi vrtulník. To ale jen párkrát v roce (smích).

Mnoho celebrit má kolem sebe tým, který pečuje o jejich stravu, zdravý životní styl, pravidelné tréninky… Jak jste na tom v tomto směru vy?
Mě udržují v kondici právě mé koncerty a vystoupení. Zpívat v kuse dvě hodiny na pódiu je věřte pořádné fitko. Po koncertě vždy shodím tak kilčo a půl.

Máte oblíbené motto, které vás provází životem?
Mám. Zní: Přej, bude ti přáno, dej, bude ti dáno. A jedno z mé vlastní dílny je, že každý chce žít „Nonstop“, prožít si svoji „Lásku z pasáže“, svůj „Discopříběh“ a mít svých „Pár přátel“.

498