Úvod
Magazín
Toužíte po netradiční dovolené? Načerpejte inspiraci s Mojí lékárnou

Toužíte po netradiční dovolené? Načerpejte inspiraci s Mojí lékárnou

Už víte, kam letos vyrazíte na dovolenou? Pokud se rozhodujete na poslední chvíli, máme pro vás pár tipů na zážitky, které z vaší dovolené udělají nezapomenutelné dobrodružství. Inspirujte se jimi a užijte si netradiční dovolenou, na kterou budete ještě dlouho vzpomínat.

VIA FERRATY

Netradiční dovolenou vám zajistí také několikadenní výlet na via ferraty. Nutnou podmínkou pro absolvování tohoto nevšedního zážitku je však nemít strach z výšek. Ferraty jsou cesty v nepřístupném horském terénu. Tyto cesty jsou vybaveny jistícími ocelovými lany, železnými stupy a dalšími pomůckami, které zajišťují bezpečnost lezců. Ti mají při absolvování cesty helmy a jsou zabezpečeni jistícími lany. Přesto je vhodné nepřeceňovat svoje síly, a pokud jste začátečníky, vybrat si některou z cest určených méně zkušeným lezcům. Za via ferraty nemusíte ani tak daleko jako za canyoningem. Několik cest je přístupných také v České republice, ale i u našich slovenských sousedů. Nejvyhledávanější trasy však najdete v Alpách.

CANYONING, NETRADIČNÍ ZÁŽITEK PRO MILOVNÍKY ADRENALINU

Pokud i vy patříte mezi ty, kteří od dovolené čekají víc než jen válení na pláži, tak rozhodně vyzkoušejte canyoning. Jedná se o adrenalinový sport, kdy se prostupuje koryty horských říček, potoků a úzkých soutěsek shora dolů. Při pohybu v kaňonech se kombinuje slaňování skalních stěn a vodopádů, plavání tůněmi, skákání do tůní, sjíždění přírodních toboganů a skluzavek. V Česku však nejsou k absolvování takovéhoto zážitku vhodné podmínky, pokud si chcete užít tento nevšední zážitek, je nutné vyrazit například do Rakouska, Slovinska, Švýcarska nebo Itálie. Absolvování tohoto zážitku tu nabízejí místní agentury, kde zpravidla stačí zamluvit si místo jen pár dnů předem. V ceně je většinou zahrnuto také zapůjčení neoprenu, helmy a protiskluzových bot, které jsou nezbytné pro vaši maximální bezpečnost. Agentury zprostředkovávají také odvoz přímo na místo a samozřejmě i služby zkušených instruktorů, kteří mají na starosti skupinu o zhruba deseti lidech.

VYRAZTE VSTŘÍC VLNÁM

Vždycky jste toužili vyzkoušet, jaké to je nechat se unášet vlnami a záviděli jste surfařům, kteří tráví hodiny na mořské hladině? Tak co vám brání zažít také tuhle netradiční dovolenou. I když je rájem surfařů z celého světa Havaj, za zážitky nemusíte rozhodně tak daleko. Surfovat se dá i v evropských destinacích, jako je Portugalsko, Španělsko nebo Francie. Pokud nechcete nic ponechat náhodě, můžete si vybrat některý ze surfařských kurzů, které nabízí české agentury. Ty většinou poskytují vícedenní kurzy pod vedením zkušených instruktorů, kteří hovoří česky, takže nemusíte mít strach, že nebudete rozumět jejich pokynům. Pokud patříte mezi začátečníky, počítejte s tím, že první hodiny bude výcvik probíhat na souši. Tady se naučíte základní postoje a další nezbytnosti k tomu, abyste mohli vyrazit vstříc vlnám.

MEDITUJTE

Někteří z nás netouží na dovolené po adrenalinových zážitcích a své dny volna si chtějí užít v poklidnějším tempu. Právě pro vás jsou tu jóga víkendy a meditační zájezdy. Ty můžete absolvovat v exotických destinacích, jako je třeba Bali, ale běžně jsou v nabídce i relaxační zájezdy po Česku. Přesto se ti, kteří měli možnost navštívit některou ze zahraničních destinací, shodují, že cvičení jógy při ranním východu slunce na překrásných plážích je jedním z jejich nejúžasnějších zážitků. Tyto zájezdy v ceně zpravidla zahrnují i ubytování a stravu. Kdo by však čekal pětihvězdičkový hotel, ten by mohl být zklamaný. Často se spí na strohých postelích, nebo dokonce na zemi. Přesto se ti, kteří absolvovali tento netradiční zážitek, vracejí odpočatí, plní sil a s novou životní energií.

Pokud si chcete užít víkend plný jógy a meditace v tuzemsku, navštivte stránky www.vikendysjogou.cz. Pokud naopak toužíte po tomto druhu odpočinku za hranicemi naší země, navštivte stránky www.surf-trip. cz, které kromě surfových zájezdů nabízí i jógové pobyty.

TIP REDAKCE:
Pokud vás láká poznávání cizích kultur a naplňuje vás pomáhání jiným, tak přesně pro vás je určena Dobročinná expedice Kurdistán. Účelem cesty je nahlédnout zblízka do života Kurdů v severním Iráku, prozkoumat náboženské a etnické menšiny, jejich kulturu, tradice a zvyky a finančně pomoci s rekonstrukcí a dovybavením školy ve vesnici Bozan. Vaším cílem bude rekonstrukce válkou a zemětřesením poničené školy, doplnění chybějícího a poničeného vybavení jako tabule, lavice, židle apod. Navštivte stránky www.expeditionclub.cz

582