Úvod
Magazín
Nespavost

Nespavost

Znáte ten pocit, když ráno vstáváte a jste unavenější než večer před spaním? V práci za počítačem se vám zavírají oči, do ničeho se vám moc nechce. Možná vám také chybí energie na vykonávání svých koníčků a co je nejhorší – víte, že ani dnes v noci se nevyspíte. Pokud tuto situaci znáte jako své boty, čtěte pozorně dál. Možná máte, stejně jako téměř polovina naší populace, problém s nespavostí.

Co je to nespavost a jak ji poznáte?

Insomnii neboli nespavost řadíme mezi nejčastější poruchy spánku. Charakterizuje ji obtížné usínání či setrvání ve spánku, nekvalitní nebo neposilující spánek. To negativně ovlivňuje další fungování ve dne, malátnost a podrážděnost.

Ve kterých stadiích spánku je nespavost nebezpečná?

Spánek jako takový lze rozdělit na dvě fáze, tzv. REM a NREM fáze. Při REM fázi, z anglického Rapid Eye Movement (rychlé pohyby očí), je charakteristické nejenom mihotání očí, ale také ukládání paměťových stop. Naopak NREM fáze, z anglického Non Rapid Eye Movement (žádné rychlé pohyby očí), se často označuje jako lehký či osvěžující spánek. Za noc se spánkové cykly opakují přibližne 3x až 5x. Při vyšetření nespavosti se hledí vždy na to, jakým způsobem se jednotlivec odchyluje od přirozeného spánkového režimu. Ten vypadá následovně.

Zdravý spánek začíná NREM1 fází, kdy usínáme, a je vystřídán NREM2 fází, která tvoří přechod mezi usínáním a hlubokým spánkem. Ve fázi NREM3 dochází k uvolnění kosterního svalstva a ke snům, které si po probuzení nepamatujeme. Nejhlubší stadium NREM spánku je fáze NREM4, kdy se zpomaluje tep, regenerují se síly a nervový systém. Vystřídán je fází REM. V ní jsme kompletně ochablí, avšak náš mozek je aktivní, dochází ke snění a upevňování paměťových stop.

Jak si s nespavostí poradit?

Pokud máte občas problém usnout a často se v noci budíte, vyzkoušejte aplikovat našich sedm pravidel spánkové hygieny, které najdete níže. Dodržujte je striktně a pozorujte, zda se váš stav zlepšil. Pokud se vaše problémy opakují delší dobu, cítíte se unavení, malátní či nespokojení, vyhledejte odbornou pomoc lékaře. Zbytečným čekáním si pouze připravíte více a více bezesných nocí.

Šťastných sedm pravidel spánkové hygieny

  1. Postel je oázou pokoje a lásky. Nezapojujte si před ní televizi, nenoste si do ní počítač či mobilní telefon a nejezte v ní. Nepřevalujte se v ní zbytečně, nemá sloužit k přemýšlení, ale ke spánku. Vnímejte ji pouze jako centrum kvalitního spánku či intimního života.
  2.  Místnost, ve které spíte, by měla být tichá, tmavá a chladná (18 až 20 °C). Dodržujte režim větrání před spánkem – alespoň na pět minut každý večer.
  3. Přibližně čtyři až šest hodin před spánkem vynechte nápoje, které obsahují kofein – káva, zelený a černý čaj, energetické nápoje nebo kolu. Povzbuzují organismus a mohou oddalovat spánek.
  4. Na večer si také odpusťte těžká a mastná jídla a snažte se nevečeřet později, jak tři hodiny před spaním.
  5. Je snadné podlehnout mýtu o tom, že alkohol usnadňuje usínání. Opak je však pravdou – alkohol na kvalitu spánku působí velmi negativně.
  6. Před usnutím a také počas případného nočního probuzení omezte kouření. Nikotin obsažen v cigaretách totiž organismus povzbuzuje a může tak zabránit kvalitnímu spánku.
  7. Večer se snažte zapomenout na pracovní i osobní starosti. Dopřejte si naopak aktivitu, která vás baví, naučte se chodit na krátkou večerní procházku. Vytvořte si z toho svůj malý rituál a opakujte ho každý den přesně ve stejný čas.
556