Úvod
Magazín
Nebojte se cestování s dětmi

Nebojte se cestování s dětmi

Jezdit s malými dětmi sem a tam po světě bylo ještě donedávna tabu. Časy se ale mění a také se svými nejmenšími máte dnes spousty možností, kam (i bez cestovky) vyrazit a užít si skvělá dobrodružství. Toužíte navštívit africké safari, oběhnout si Rudé náměstí či se projít po Čínské zdi? Odvahu a děti do hrsti, vyrážíme!

Hledáte inspiraci? Najdete ji na sociálních sítích!

Možná, že vaše okolí cestování s dětmi tak úplně nepraktikuje. To však neznamená, že takto necestuje spousta dalších rodin. Většina z nich vás na sociálních sítích vezme do zákulisí svých cest a prozradí mnoho triků, jak levně a jednoduše cestovat se svými ratolestmi. Například rodina pod přezdívkou The Sikls. Kamila a její manžel Ondřej se rozhodli, že sbalí své věci do jednoho kufru a se svým synem se vydají na cestu kolem světa. Svým fanouškům ukazují přenádherné fotografie míst, která navštívili, vysvětlují, jak si na cestách vydělávají a předávají své zkušenosti dále.

Další cestovatelkou, která se nebojí s sebou na cesty přibalit i svého malého syna, je Martina Magulová, na sítích pod přezdívkou „cestujemebezcestovky“. Sociální internetový prostor se však rodiči-cestovateli jen tak hemží. Pro inspiraci zhlédněte například webovou stránku Travelbible.cz, kde najdete mnoho rodin s dětmi na cestách. Nebojte se, nasbírejte inspiraci a směle do toho.

Aplikace, které vám (na cestách) usnadní život

Rozhodli jste se cestovat na vlastní pěst? Báječné! Nezapomeňte se však vybavit aplikacemi, které vám ve světě opravdu pomohou. Vyhledávač ubytovaní, GPS navigace, taxikář, tisíce knih, interaktivní slovníky nebo manažer vašich letů. To všechno máte doslova v kapse se svým chytrým mobilním telefonem. Aplikace Google Maps vás například díky GPS zavede ke všem památkám či hotelům, ukáže vám rozpis hromadné dopravy a na základě dopravní situace vypočítá délku cesty k vybranému cíli. Uber aplikace zas poskytne osobního řidiče během několika minut, AirBnb najde ubytování v požadované cenové relaci a lokaci a s iBooks se díky možnosti ukládání spousty elektronických knih nemusíte nikdy bát nudy na cestě. Samozřejmě je tady spousta možností pro výběr aplikace, která vám bude hodinově hlásit počasí či ukládat a aktualizovat informace o vašem letu či přípojích z letiště.

Cestovka to zařídí za vás

Pokud si ale opravdu nejste jistí a pouze pomyšlení na cestování na vlastní pěst vám způsobuje husí kůži, využijte služeb cestovních kanceláří. Ty dnes nabízí skvělé programy pro dovolenou s dětmi, kde si rodiče dosyta odpočinou a děti si užijí sousty legrace. Na internetu si však předem přečtěte doporučení ke každé cestovaní kanceláři anebo se řiďte doporučením od známých či rodiny. Mnohokrát se totiž stává, že cestovní kancelář nedokáže úplně naplnit vaše očekávání či splnit všechny své sliby. Zklamání z dovolené, na kterou jste se s dětmi těšili celý rok, můžete tedy raději předcházet.

V zážitkových centrech čeká mnoho rodinné legrace

Nemusíte však ani vyrážet do zahraničí či si brát dlouhou dovolenou z práce na to, abyste si se svými ratolestmi užili společné chvíle legrace a rodinné pohody. Začněte třeba návštěvou zážitkových center u nás doma, máme jich tu mnoho a jejich kvalita se rok od roku zvyšuje. Třeba v Duhovém parku nedaleko od Prahy se vaše děti mohou povozit na autodráze, zaskákat si na gigantické trampolíně či si zasoutěžit s animátory o cukrovou vatu. Naopak v zážitkovém centru URSUS v Dolní Lomné se doví mnoho ze života tamní přírody, zvířátek a lesů v naučných programech a stálých expozicích. A pokud byste se svými dětmi měli chuť na barevné, zábavné a nezapomenutelné atrakce, vydejte se do brněnského BRuNO family parku.

559