Úvod
Magazín
Dokonalý dárek? Dobrý skutek

Dokonalý dárek? Dobrý skutek

„Já nic nepotřebuji. Všechno už doma máme. Hlavně mi nic nekupuj.“ Tak zní většina odpovědí na otázku, jaký dárek by naše milované potěšil. V době, kdy je velké množství zboží snadněji finančně i lokálně dosažitelnější, se stává hledání dokonalého dárku doslova honbou za pokladem – všichni ho chceme, ale nikdo vlastně neví, co to je. Kolik z nás se však na chvíli zastaví a opravdu popřemýšlí, na čem ve skutečnosti záleží? Zdraví, rodina, láska, příroda. Darujte letos něco opravdu hodnotného. Darujte dobrý skutek. Podporou projektů, které za to opravdu stojí, ukážete vašim blízkým, že dovedete více, než pouze nakupovat drahé boty a šperky.

Dobrokávou pro lepší Česko

Neplaťte penězi, zaplaťte dobrým skutkem. Tak zní heslo brněnského týmu Dobrokávy, který na Zelném trhu v Brně nabízí nadýchané cappuccino, horké latté a jiné dobrůtky pouze za příslib vykonání dobrého skutku. Nevíte, jaký dobrý skutek podniknout? Vylosujte si koláček štěstí, který vám papírkem uprostřed napoví, nebo se inspirujte tabulí dobrých skutků připevněnou na stánku. A pokud si opravdu nevíte rady, vezměte si ke kávě také květinu. Jejím darováním vykouzlíte třeba úsměv na tváři někomu dalšímu.

Cílem Dobrokávy je zlepšovat prostředí v Česku. A vypadá to tak, že se jim to opravdu daří. Potvrzují to množství komentářů od jejich zákazníků na sociálních sítích. „Dobrokáva vykonala dobrý skutek dvakrát v jednom šálku. Ten první byl, když jsem dostala lahodné cappuccino a květinu od milovaného. Následně usmířil tento šálek i syna s otcem. Děkuji a nemohu být více šťastná,“ píše na internetu spokojená zákaznice. Podle podobných internetových příspěvků lze tvrdit, že obyčejné preso s mlékem dokáže udělat svět o něco lepším.

Hodinoví vnuci a vnučky darují svůj čas a dobrou náladu

Projekt hodinový vnuk se snaží rozvíjet mezigenerační vztahy v naší krajině již několik let. Na počátku stáli senioři, kteří v Moravskoslezském kraji dětem v nemocnicích četli pohádky. Letos se původní model obrátil a studenti z pražských středních škol začali dvakrát týdně navštěvovat domovy pro seniory.

Propojení starší a mladší generace pomáhá vzájemnému pochopení a rozvoji mezilidských vztahů. Mladí se stávají vzorem pro své vrstevníky a získávají cenné zkušenosti, starší sbírají novou energii a dobrou náladu. Studenti se svými novými „prarodiči“ hrají společenské hry, povídají si o zálibách, zpívají či chodí na procházky. Vzájemně si tak věnují to, co dnes mnozí tak postrádají. Čas, zájem o druhého a respekt.

Věnujme si kousek přírody

A to doslova. Pouze těžko si lze představit smysluplnější dárek než například „kousek pralesa v Bílých Karpatech, kde nechají přírodu volně se rozvíjet.“. Dárkové certifikáty s podobnými názvy a tematikou nabízí Český svaz ochránců přírody (ČSOP) výměnou za finanční dar v hodnotě sto a více korun zaslaný na jejich sbírkový účet. V rámci kampaně zvané Místo pro přírodu tak od jejího zahájení v roce 2003 vysbírali od české veřejnosti téměř půl milionu korun a věnovaných bylo přibližně 132 hektarů půdy po celém kraji.

Příjmy ze sbírky se za podpory Ministerstva životního prostředí využívají hlavně pro vykupování ohrožených cenných přírodních lokalit, kterým hrozí nebezpečí zániku (vykácení lesa, odvodnění mokřadu, rozorání květnatých luk), a zajištění vhodné péče.

ČSOP také pořádá exkurze po vykoupených místech v přírodě, kde se dárci dozví více o zdejší činnosti a specifickém využití peněz v lokalitě.

Možností pro darování dárků s opravdovou hodnotou je už i u nás velké množství. Proč tedy nesledovat tento trend a neudělat tak svět o něco lepším místem třeba i malými krůčky?

662