Úvod
Magazín
Zoologické zahrady v ČR

Zoologické zahrady v ČR

Jaro už definitivně převzalo vládu a v tomhle období jsme obvykle celí nedočkaví vyrazit někam ven. Po zimě jsme přímo vyhladovělí po hřejivých paprscích sluníčka, rozkvetlých loukách a stromech a probouzející se přírodě. Kam se vydat, když se nám zrovna ještě nechce vyrazit někam na túru, protože hrozí jarní deštík a polní cestičky ještě úplně nevyschnuly od bláta? Tou nejlepší volbou je přece zoologická zahrada!

A že je z čeho vybírat. Vždyť v České republice jich máme hned patnáct a to už se nezmiňujeme o spoustě malých soukromých zoo či farmách, které účel prohlédnutí a někdy třeba i pohlazení a nakrmení zvířátek plní stejně dobře. Dokonce i nějaká ta exotika se občas najde – papoušci, pštrosi, lamy, velbloudi, zebry či jaci už dávno nežijí jen v zahraničí.

Jestli někdo ocení zoologickou zahradu všemi deseti, pak jsou to samozřejmě děti. Ale i jejich rodiče se rádi přidají, protože zabavit zvídavé dítko na celý den je občas nadlidský úkol, a tak je k tomu zoo jako stvořená. Navíc díky chodníkům a dalšímu zázemí je zoo velmi dobře schůdná i s kočárkem a vhodná i pro ty nejmenší děti.

Královnou světového významu mezi českými zoologickými zahradami je ta pražská, která se dokonce podle celosvětového žebříčku TripAdvisor umístila na čtvrtém místě nejlepších zoo světa. Kdo jste v ní ještě nebyli, rozhodně si udělejte volno na celodenní výlet a vydejte se tam. I když se v roce 2002 a 2013 potýkala se zničujícími povodněmi, nyní je ještě hezčí než dřív. Za návštěvu rozhodně stojí expozice Údolí slonů, kde se nebudete kochat jen těmito obrovskými zvířaty, ale také na vás čekají buddhistické a hinduistické chrámy, sochy a spousta povídání a legend, odkud k nám sloni přišli.

Pražská zoo se pyšní také například chovem goril, velemloků či lemuřím ostrovem, navíc pro své návštěvníky pravidelně chystá mnoho doplňkového programu, mezi ním i noční procházky zoo. Nenechte si ujít ani pavilon Indonéská džungle, který je tím nejnákladnějším pavilonem v dějinách českých zoo. A vaše ratolesti budou milovat dětskou zoo, která nabízí divadlo, bazének i elektrickou tramvaj, ale také výběhy koz, které si mohou děti dokonce i pohladit. A pokud máte chuť podívat se z výšky na Prahu, vylezte na místní rozhlednu.

Opakem pražské zoo, jejíž rozloha na osmapadesáti hektarech z ní dělá jednu z největších zoo v ČR, je například devítihektarová Zoo Jihlava, kterou si velmi pochvalují rodiče s menšími dětmi. Ke zvířatům se dostanete blízko a ještě nemusíte řešit „bolení nožiček“. Navíc můžete během návštěvy třeba narazit na tamarína pinčího – drápkatou opičku, která běhá po zoo volně.

Obdobou je také Zoo Ohrada v Hluboké nad Vltavou, malinká šestihektarová zoo, která se specializuje na chov horských a českých zvířat. Uvidíte tu vydru (tu má zoo dokonce ve znaku), kamzíky či tygra, ale také výběh malých opiček.

V cestě za zoologickými zahradami České republiky byste neměli minout ani zlínskou zoo na zámku Lešná, která je nejnavštěvovanější zoologickou zahradou na Moravě. Kupodivu s přehledem strčí do kapsy i brněnskou či ostravskou zoo, což jsou samozřejmě také místa, která stojí za to navštívit. Zoo Zlín se nachází v areálu zámku, takže kromě fauny nabízí také unikátní flóru a vzácné dřeviny. Vy si zde určitě nenechejte ujít pavilon rejnoků, slony, žirafy či tygry ussurijské. Oblíbení jsou také lachtani hřívnatí.

Jedinečnou zoologickou zahradou, která by také neměla ujít vaší pozornosti, je pak Zoo Dvůr Králové nad Labem, kde kromě obvyklých expozic můžete zažít i něco v Česku jedinečného – africké safari, které si můžete projet vlastním autem vždy od května do konce září. A co víc, k expozici, která funguje již od roku 1989, před dvěma roky přibyl i její mladší bráška: lví safari. Návštěvníci tak mají jedinečnou možnost projet se buď svým autem, nebo speciálním zoo vozem mezi volně vypuštěnými lvy.

A ještě taková perlička na závěr – většina zoologických zahrad dnes již počítá s tím, že se mezi snoubenci naleznou i takoví milovníci zvířat, kteří svůj velký den chtějí prožít právě mezi nimi. Pokud tedy pro svou svatbu hledáte netradiční místo pod širým nebem a máte chuť strávit ho i se zvířaty, obraťte se na svou oblíbenou zoologickou zahradu.

766