Úvod
Magazín
Darina Ermisová: Dělám práci, která mě nabíjí energií

Darina Ermisová: Dělám práci, která mě nabíjí energií

Když Darina před lety založila značku kabelek Dara bags, zřejmě ani sama netušila, jaký úspěch bude zanedlouho slavit. Dnes už její firma nabízí přes pět tisíc produktů, kabelky prodává v tuzemsku i v zahraničí. Přesto si tato úspěšná žena najde vždy čas na rodinu, přátele a své zájmy. S Darinou jsme si popovídali o tom, jaké to je budovat velkou firmu, jak odpočívá a kde hledá inspiraci pro svou práci.

Darino, kdy jste ušila první kabelku?
Svoji úplně první kabelku jsem ušila snad už někdy na škole. Bylo to jenom takové žebradlo na knihy a pár sešitů, nic víc. Tu, díky které vznikla značka Dara bags, jsem však vytvořila až v roce 2008. Byla jsem tehdy doma na rizikovém těhotenství. Ze dne na den jsem zůstala zavřená doma a moc jsem si přála ven mezi lidi. Když mě kamarádka pozvala na svou oslavu narozenin, náležitě jsem se připravila. Měla jsem perfektní šaty, ale chyběla mi kabelka. Jelikož jsem se jen tak nemohla toulat po obchodech a nakupovat, kabelku jsem si zkrátka ušila.

Jak se vlastně zrodila myšlenka založit firmu, která se bude zabývat právě výrobou kabelek?
Prvním impulzem byla poptávka. Kamarádkám se moje taška líbila a chtěly taky takovou. Opět jsem zasedla za stroj a několik jsem jich pro ně ušila. Pak i kamarádkám kamarádek a dopadlo to tak, že jsem vyráběla kabelky už pro cizí paní. Chvíli jsem váhala, jestli do toho jít. Čekala jsem miminko a před těhotenstvím jsem pracovala jako manažerka v mezinárodním módním řetězci, což byla příjemná práce. Hlavou se mi honily otázky, zdali budu vše zvládat či jestli budu mít čas na rodinu a současně i na šití.

Co vás nakonec přesvědčilo k tomu, že jste se skutečně nevrátila ke svému předchozímu zaměstnání?
Když jsem už pak měla první švadlenky a kolegyně na výpomoc, bylo rozhodnuto. Cítila jsem za ně zodpovědnost, nemohla jsem jim jen říct: „Tak, dámy, díky moc za všechno, končí mi mateřská, jdu zpátky do práce.“ Musela jsem se o ně postarat. Šily jsme tedy dál a vyplatilo se.

Vaše firma je dnes už zavedeným podnikem, který dělá radost mnoha ženám. Usedáte ještě někdy za šicí stroj?
Máme 25 zaměstnanců a kabelky posíláme téměř do celého světa, takže se dá skutečně říci, že jsme dnes už zavedenou značkou. Na šití mi ale už příliš času nezbývá. Abych pravdu řekla, naposledy jsem šila někdy v roce 2010. To už samozřejmě nebyly kabelky, ale jen nějaké závěsy a polštářky do domácnosti.

Kabelky Dara bags tedy pronikly už i do zahraničí?
Ano, ale nepředstavujte si pod tím obrovský transportní kontejner zboží, který vyplouvá vstříc horizontu na nákladní lodi. Posíláme balíčky koncovým zákaznicím. Díky Facebooku se o nás dozvěděly ženy, které žijí a pracují právě i v zahraničí. Když viděly naši kabelku u své kamarádky nebo známe, vyptaly si od nich kontakt, a tak se dostaly k našim výrobkům. Takhle jsme začali expandovat do zahraničí.

Kam vaše výrobky posíláte nejčastěji?
Zboží posíláme převážně do Rakouska, Slovenska, Norska, Finska, Velké Británie a také do Ameriky nebo Austrálie. Je zvláštní, že k našim sousedům do Německa a Polska posíláme jen pár kousků měsíčně. Asi to souvisí s jejich orientací na globální značky a trendy.

Kde berete inspiraci pro nové modely?
Tuto otázku dostávám často, ale popravdě přesně nevím. Obvykle se stačí jen tak dívat kolem sebe. Myslím, že podněty jsou všude kolem nás, musíme se jen dobře dívat a pozorovat jemné mimikry světa. Ráda čerpám inspiraci i u svých kamarádek a kolegyň. Občas probíráme v dílně nějaký zapeklitý problém, který zdánlivě nemá východisko. Doma se pak po náročném dni ponořím do vany a řešení mi doslova vyplave na hladinu.

Přistihnete se občas, že pokukujete po kabelkách jiných žen, hodnotíte je nebo přemýšlíte, jak byste je vylepšila?
To víte, že ano! A velice často. Je to už taková profesionální deformace. Spíš ale přemýšlím nad tím, proč ji někdo ušil zrovna tak, a uvažuju, jak to, že si tato konkrétní žena koupila zrovna tuhle kabelku, co ji k tomu vedlo a s jakým oblečením ji asi kombinuje.

Existuje kabelka, která je vaší srdeční záležitostí?
Určitě je to náš ikonický střih Dariana Middle. Tuto kabelku šijeme už od založení značky a dnes ji nabízíme ve více jak tři sta kombinacích. Má tři zipy na přední straně a praktické kapsičky. Její velikost je ideální na běžné denní nošení, zároveň je však i lehoučká a skladná.

Tento model nosíte nejraději?
Můj milovaný střih je psaníčko Miss Envelope, který má tvar obálky. Přes svou štíhlost je i překvapivě objemné. Mám ho doma snad v osmi provedeních a nemůžu se ho nabažit. Pro mě je to naprosto ideální kabelka, kterou nosím téměř každý den.

Jak to vypadá, když se potkají dvě ženy s Dara bags kabelkou?
To vím naprosto přesně! Často nám zákaznice píší, že se potkávají a obvykle zapředou rozhovor o tom, jak dlouho si kabelku vybíraly, která švadlenka jim ji ušila nebo jak dlouho na svou darabagsku čekaly. Průměrná doba, po kterou si u nás zákaznice kabelku vybírá, je kolem dvou měsíců, jméno švadlenky znají z kartičky s podpisem kolegyně a na produkt se čeká okolo dvou týdnů. I přesto, kolik máme švadlenek, nestíháme to množství objednávek odbavovat dříve. 

Máte i kolekci určenou mužům. Jaký je zájem z jejich strany?
Zájem je překvapivě velký. Rozmýšlela jsem se, jestli vůbec se šitím tašek pro muže začínat. Říkala jsem si, že je nenosí, ale to byl velký omyl. Pánové je totiž nenosí, protože jednoduše žádné nejsou. Schválně se zkuste podívat, jaké pánské tašky jsou běžně k dostání. Buď jsou to sportovní nylonové, nebo supermanažerské kožené brašny. Nic mezi tím. Já jsem zvolila střihy, které jsou sice náročné na konstrukci a šití, ale zase vypadají dobře. A řekla bych, že se mužům líbí.

Nakupují u vás samotní pánové nebo výběr nechávají spíše na svých partnerkách?
Většinou to chodí tak, že dámy věnují naši pánskou brašnu svým drahým polovičkám. Zákaznice nám často píší, že pánové za dárek poděkují a s rozpačitým úsměvem ho odloží do skříně. Zhruba po týdnu se k tašce vrátí a zjistí, že je prostorná, lehká a má spoustu kapsiček. Nakonec ji nedají z ruky.

Poradíte našim čtenářkám, jakou kabelku si vybrat na nadcházející letní období?
Na letní sezonu opět připravujeme pastelové kabelky. Nebudou to už ale jemné zmrzlinkové odstíny, v podtónech budou lehce výraznější a zemitější. Nosit se budou středně velké střihy s pevným dnem. Nicméně v Dara bags trendy moc nesledujeme, téměř nikdy totiž nekorespondují s tím, co si zákaznice doopravdy přeje koupit. Krása módy je především v tom, že si sama můžete určit svůj vlastní styl.

Kdo je Darina Ermisová?
Vystudovala obor návrhářství a konstrukci střihů na střední průmyslové škole oděvní. Dlouhou dobu pracovala jako manažerka v mezinárodním módním řetězci, avšak v roce 2008 se rozhodla založit vlastní značku Dara bags. Dnes už tato původně ostravská firma zaměstnává 25 osob a svými kabelkami dělá radost v Česku i v zahraničí. Za své výsledky v podnikání získala ocenění Živnostník roku 2015 za Moravskoslezský kraj a umístila se i mezi top deseti nejlepšími podnikatelkami v České republice. S manželem vychovává osmiletého syna a brzy se jejich rodina rozroste o dalšího potomka.

749