Úvod
Magazín
Kinetóza u dětí – co dělat?

Kinetóza u dětí – co dělat?

Každý rok v době dovolených totéž: Dítě nejenže komentuje dlouhou jízdu stálým „Už tam brzy budeme?“, ale po jisté době si v autě stěžuje na nevolnost. Uklidňující je, pokud se zrovna v blízkosti nachází výjezd, mnoho rodičů má ale vždy s sebou sadu plastových sáčků.

Avšak existují pomocné prostředky, aby to nedošlo tak daleko. Mnoho lidí zná ten nevalný pocit v oblasti žaludku, který může při delší jízdě autem nebo na lodi podstatně narušit dobrý pocit. Mozek je zmaten z různých signálů, které jsou vysílány přes oči (nepohyblivý prostor) a orgán rovnováhy (houpe se to), a reaguje nevolností, v tom nejhorším případě zvracením.

U dětí je orgán rovnováhy zcela vyvinut asi od druhého roku života. Od té chvíle mohou trpět kinetózou stejně tak jako dospělí. Houpání a jízda na kolotoči nečiní problémy, ale silné zrychlení a brzdění v prostoru, uvnitř kterého se nic nehýbe, vede i u dětí často k závratím, nevolnosti a nutkání ke zvracení. Tento pocit ještě zesílí činnostmi, které by vlastně měly postiženého rozptýlit, například čtení nebo hraní.

Prevence kinetózy u dětí

Pro všechny zúčastněné je nejpříjemnější, když se takové útoky vůbec nevyskytnou. Zde je několik tipů, jak tomu lze předejít:

 • Bylo by možné cestovat v noci? V tuto dobu má přestávku i systém rovnováhy a reaguje méně citlivě na vnější podněty. V nejlepším případě vaše dítě kritickou situaci prospí.
 • Prázdný žaludek je náchylnější ke kinetóze. Začněte proto malým lehkým jídlem, vhodné je ovoce, suchary a chleba.
 • Nechte své dítě – nejlépe ve směru jízdy – koukat z okna a přitom pohledem zamířit na vzdálený nehybný bod. Třeba se mu bude líbit počítání hor nebo mraků. Pro rozptýlení u toho může hrát poslechovou hru nebo poslouchat hudbu (přes sluchátka). Číst? Raději ne!
 • V jiném dopravním prostředku (autobus, letadlo, loď) si nejlépe zvolte místo uprostřed – tam jsou pohyby nejmenší.
 • Naplánujte si dostatečné množství přestávek (minimálně každé 2 hodiny) pro odpočinek, vyřádění se, pro načerpání kyslíku a provětrání. Nic nehovoří ani proti nějaké maličkosti k jídlu – ale prosím žádná velká jídla.
 • Oblečení by mělo být pohodlné a nesmí vás nikde svírat.
 • Pokud jste kuřáci – neoddávejte se prosím ve vozidle kuřáckým neřestem!
 • Na dlouhou cestu se všichni vydejte odpočinutí. Kdo už je na začátku cesty unaven, může rychleji podlehnout kinetóze a je dříve podrážděn!
 • Během jízdy žvýkejte žvýkačky nebo cucejte bonbóny. Doporučují se obzvláště preparáty s mátou nebo zázvorem. Jejich účinky proti nevolnosti jsou již dlouho známé.

Na kinetózu zaútočit léky

Má-li dítě sklony k nevolnosti při cestování, nachystejte si preventivně léky. Jako volně prodejné léky s antiemetickým účinkem se používají tzv. antihistaminika. U kinetóz se používá dimenhydrinat (Travel-gum)moxastin (Kinedryl). K omezení tlumivého účinky je moxastin kombinován s kofeinem. Tato léčiva jsou vhodná jen ke krátkodobému podávání, při používání delším než 2–3 dny je vhodné konzultovat další podávání s lékařem.

Dětem ve věku 2–6 let se podává ¼ tablety Kinedrylu, ve věku 6–15 let ¼–½ tablety. První dávka se užije 60 minut před začátkem cesty, při dlouhotrvajícím cestování se může podání 2krát zopakovat v intervalu 2–3 hodin. Kinedryl se nemá podávat dětem do dvou let.

Účinná látka dimenhydrinat jako žvýkačka (Travel-gum) účinkuje obzvláště rychle, a proto je možné ji začít žvýkat teprve u prvních příznaků. Nemusí se polykat. Účinek nastupuje 15–30 minut po začátku žvýkání a přetrvává 1–3 hodiny. V případě potřeby se žvýká 1 perorální guma po dobu asi 10 minut, potom se vyplivne. V ČR je ale dostupná pouze Travel gum 20 mg, která je vhodná pro dospělé a mladistvé ve věku od 15 let. Dětem od 4 do 15 let se podává síla 10 mg, která je v ČR v současnosti nedostupná. Účinná látka Dimenhydrinat účinkuje dobře, dobře se snáší, ovšem trochu unavuje. V zahraničí je pro menší děti tato látka dostupná i ve formě čípků, pro starší jsou určeny i tablety nebo kapky.

Kromě toho se nabízí i použití homeopatik. Klasickým prostředkem při kinetóze jsou Cocculus, Borax a Tabacum. Borax 15CH popř. 30CH v dávkování 5 granulí před cestou popř. i v jejím průběhu při zhoršení vyvolaném opakovanými pohyby, Cocculus indicus 9CH v dávkování 5 granulí před cestou popř. i v jejím průběhu při nevolnostech a při zvracení s prudkými pocity závratě a Tabacum 9CH v dávkování 5 granulí před cestou popř. i v jejím průběhu při zhoršení sebemenším pohybem a teplem. Můžete také zkusit homeopatický lék Cocculine, který se bere večer před cestou a pak v případě obtíží 2 tablety každou hodinu. Cocculine se nechává volně rozpustit v ústech.

Z přírodních prostředků se jako velmi účinný jeví zázvor a extrakty z něho. Zázvor se může bezpečně používat i v těhotenství. Dávkování je dle pokynů výrobce. Tablety se užívají nejlépe s jídlem a dobře zapít vodou.

Akutní kinetóza

Kinetóza i přes tyto uvedené prostředky? Zde je ještě několik tipů pro akutní případy:

 • Zajeďte co možná nejrychleji na parkoviště. Nejpozději v tuto chvíli je nutná přestávka na čerstvém vzduchu.
 • Nechte své dítě hluboce nadechnout a vydechnout, a to ústy. Něco mu vyprávějte, abyste jej rozptýlili.
 • Dejte mu vodu a něco slaného na křupání (slané tyčinky, krekry).
 • Má-li silné potíže s krevním oběhem (bledost, studený pot), dejte mu studený obklad na čelo a zátylek a položte jej (alespoň když jste opustili auto).
 • Mějte i přesto připravené plastové sáčky pro případ, že si na další odpočívadlo budete muset chvíli počkat.

Přejeme vám šťastnou cestu!

734