Úvod
Magazín
Sportem k vytoužené postavě

Sportem k vytoužené postavě

Dnes už snad nikdo nevěří na zázračné hubnoucí prostředky, díky kterým získáte vysněnou postavu jen sezením na gauči. Pohyb je zkrátka nutným doplňkem pro všechny, kteří se snaží shodit nějaké to kilo. Které sporty jsou však při cestě za štíhlým pasem ty nejefektivnější?

Ten, kdo se už někdy pokoušel zhubnout, zajisté zná ten radostný pocit, když se společně s najetými kilometry objeví na displeji rotopedu i počet spálených kalorií. Znamená to, že čokoláda, kterou jste snědli včera, se z vašeho těla nenávratně vytratila stejně jako kobliha, co jste měli k snídani. Že přepočítáváním fyzické aktivity na spálené kalorie se při hubnutí nelze vždy řídit, vysvětluje trenérka a několikanásobná mistryně ve fitness classic Lenka Červená-Bořutová. „Měrnou jednotkou energie je kalorie. Tělo tuto energii získává jak ze sacharidů, tak i z bílkovin nebo tuků.“ Cílem lidí, kteří se snaží zhubnout, je tedy spalovat především tuk, což je možné pouze za určitých podmínek. „Při vysokofrekvenčních, výbušných, silových a statických cvičeních bude vždy hlavním zdrojem energie pro tělo sacharid. Při vytrvalostních sportech a středně lehké zátěži trvající minimálně půl hodiny se více energie bude uvolňovat z tuků,“ říká Lenka.

Kde se tuk vzal?

Hlavní příčinou přibírání na váze je konzumace sacharidů v nepřiměřeném množství. Pokud svému tělu dáváte více, než dokáže zpracovat, ukládá si tuto energii ve formě tuku. „Když budeme jíst sacharidy v dostatečném množství, budou pro tělo hlavním zdrojem energie. Po omezení jejich příjmu nebudeme mít dostatek energie a tělo bude muset sáhnout do jiných zásob. Buď ji vezme z přijatých tuků, nebo popřípadě i z bílkovin,“ vysvětluje Lenka. Zároveň však připomíná, že tělo vždy spaluje tuky i sacharidy, můžeme však ovlivnit v jakém poměru. Důležité je si hlídat tepovou frekvenci. Vaši maximální frekvenci vypočítáte tak, že od čísla 220 odečtete svůj věk. Nejlépe pálíte tuky při 55–65 % své maximální tepové frekvence.

Chce to mnohem víc

Lenka se však ve světě fitness pohybuje déle jak 15 let a za tu dobu moc dobře ví, že počítat tepovou frekvenci zkrátka nestačí. Za největší chybu lidí, kteří se snaží zhubnout, považuje držení nejrůznějších diet, které jsou často zcela nesmyslné. „Svým klientům doporučuju začít jíst pravidelně po menších dávkách (5–7 jídel za den), dodržovat pitný režim, jíst co nejméně polotovarů a jednoduchých cukrů. Naopak nejlepší volbou jsou přírodní suroviny, které si sami upravíte.“ Důležitá je podle ní také psychická pohoda. Lidé se na hubnutí často příliš soustředí, a pokud se nedostaví očekávané výsledky, jsou zklamaní. Naší psychice také neprospívají výčitky, které máme ihned poté, když sníme něco, co bychom úplně neměli. Univerzální odpověď na to, jak cvičit, pokud chceme zhubnout, podle Lenky však neexistuje. „Důležité je hýbat se pravidelně. Aktivita nás tedy musí hlavně bavit. Pokud pro nás nebude pohyb zábavou, jen stěží u něj vydržíme.“

Doběhněte si pro štíhlou postavu

Ty, pro které byl tělocvik na střední noční můrou, asi moc nepotěšíme. Běh je stále jednou z nejúčinnějších aktivit, při které se dá shodit nějaké to kilo. Nutné je však pohybovat se ve správné tepové frekvenci. Zásadní chybou začátečníků je, že hned na začátku si zvolí příliš vysoké tempo. Nejenže jim tep vystřelí ihned nahoru, ale nejsou schopni běžet ani půl hodiny, což je nezbytné, pokud chceme pálit tuky. Změřit tep a zvolit tak správné tempo nám umožní speciální sportovní hodinky. Existuje nepřeberné množství druhů: od těch, které měří pouze tep, až po ty, které ukazují uběhnutou vzdálenost. Cena hodinek se liší právě podle jejich funkcí a může se vyšplhat klidně i přes deset tisíc korun. Pro měření tepu však stačí ty základní, které běžně stojí několik stovek.

Kruhový trénink

Trendem dnešní doby se staly tzv. kruhové tréninky, které lze navštívit formou skupinových cvičení. Většinou se jedná zhruba o deset cviků, které vás rozvíjí po silové, ale i vytrvalostní stránce. Cviky jsou rozmístěny na jednotlivá stanoviště, kde na každém člověk aktivně cvičí asi půl minuty. Po uplynutí tohoto času se přesouvá na další stanoviště a tak to jde stále dokola. Proto se tomuto typu cvičení říká kruhový trénink. „Po letech je zde konečně smysluplný a komplexní pohyb po všech fyzických stránkách těla. Kruháč zahrnuje sílu, vytrvalost, výbušnost, práci s vahou vlastního těla, ale i zapojení svalů vnitřního stabilizačního systému. Výhodou je, že se dá upravit individuálně dle kondice člověka či jiných potřeb cvičence,“ říká trenérka Lenka Červená-Bořutová.

Vezměte do ruky raketu

Vysportovaná těla tenistů by mohla být vzorem snad pro každého, kdo se snaží zhubnout. Sice je tenis z velké části také o běhání, ale zapojuje i svaly horní poloviny těla, což z něj dělá daleko komplexnější sport. Pokud příliš nevládnete tenisovou raketou, je dobré investovat do hodiny s trenérem. To je však většinou finančně náročné, stejně jako samotný pronájem kurtu. Vhodnou alternativou může být badminton, který v životě hrál snad úplně každý. Důležité je zvolit si spoluhráče, který je lepší nebo stejně zdatný jako vy. To vám zajistí dobrou hru a především spoustu pohybu.

784