Úvod
Poradna
Péče o dítě
Bolest zubů

Bolest zubů

Jde o velmi časté obtíže, které jsou způsobeny poškozením zubu (zubní kaz, odlomení kousku zubu), poruchy skloviny, postižením nervů zubu (nejčastěji zánět), postižením měkkých tkání kolem zubu (zánět dásní, paradentosa, …), zubní kámen.

Příznaky bolesti zubů

Bolest v místě poškození, často se šíří do hlavy nebo očí (horní čelist), do oblasti uší (stoličky), horší bolest při pohybu úst, při kousání tuhých jídel, při neošetření se příznaky většinou postupně zhoršují.

Příčiny bolesti zubů

Špatná péče o zuby, dědičnost, snížená lokální imunita, nevhodné protézy, porucha tvorby slin ve žlázách, úrazy.

Návštěva lékaře při bolesti zubů

Při citlivosti zubu na tlak, při výrazné bolestivosti, při otoku měkkých tkání kolem zubu, při celkových projevech zánětu (teplota, zimnice, třesavky, …).

Prevence vzniku zubního kazu

Přípravky s obsahem fluoru, zubní pasty a gely.

Léčba bolesti zubů

Léky na předpis

Používají se léky s analgetickým a protizánětlivým účinkem. V případě infekce antibiotika.

Volně prodejné léky

Pro vnitřní užití - analgetika, léky proti bolesti.

Přírodní a doplňková léčba

Pro vnější užití - antiseptické a regenerační ústní vody, zubní pasty, gely, čaje.

Homeopatie

Tablety při bolesti, zubní pasty.

Těžké období růstu zoubků

Období růstu zoubků se pro většinu rodičů stává obdobím bezesných nocí a dnů plných dětského pláče. Proto se vyplatí vědět již dopředu, jak celý process probíhá a jak se vypořádat s bolestivými symptomy provázejícími růst zoubků. U většiny dětí zoubky rostou dle pravidla: věk dítěte v měsících mínus 6, to znamená, že v sedmém měsíci by se měly objevit pvní zoubky - jedničky atd. Někdy se ale první zoubek objeví již ve 4.měsíci nebo také až v roce. Může se stát, že se na první zoubek čeká ještě d...