Onemocnění se vždy vyskytovalo v přírodních ohniscích. Poprvé byla zmínka o klíšťovém původu ve 20. letech minulého století. K výraznému rozšíření klíšťové meningoencefalitidy s mnoha stovkami onemocnění došlo po druhé světové válce. Postiženo bylo Rakousko, bývalé Československo a Německo. Postupně se klíšťová encefalitida rozšířila po celé Evropě.
Původcem nákazy klíšťové encefalitidy je virus. Přenašečem je klíště, které se infikuje většinou na drobných i větších lesních zvířatech (hlodavci, ptáci, plazi, vysoká zvěř). Virus klíšťové encefalitidy lze nalézt i v mléce infikovaných koz a ovcí. V České republice se každým rokem nakazí kolem 600 osob. Největší výskyt nakažených klíšťat je v povodí řek a vodních nádrží. Hlavní oblasti jsou v jižních, západních a středních Čechách, na jižní Moravě a ve Slezsku. Nejvyšší aktivita klíšťat je od dubna do konce října.
Onemocnění má dvoufázový průběh. Po inkubační době (doba od přisátí klíštěte po začátek onemocnění), která trvá 10 – 14 dní (někdy až 28 dní) dojde k chřipkovitým příznakům projevujícími se bolestmi hlavy, horečkou a únavností. Po 2 – 3 dnech dojde k úlevě, která trvá 1 – 2 dny. Pak nastupují typické nervové příznaky. Horečka, bolesti hlavy, zvracení, nesoustředěnost, zpomalené mluvení, poruchy vědomí, obrny některých nervů. Nejzávažnější případy mohou skončit i smrtí. Pokud dojde k ochrnutí, je úprava zdravotního stavu velmi dlouhodobá a následky po onemocnění mohou přetrvávat. U dětí je průběh onemocnění většinou lehčí, u starších lidí závažnější.
Spočívá v ochraně před klíšťaty a vyvarování se konzumace nepasterizovaného mléka. Při pobytu v oblasti zamořené klíšťaty se doporučuje světlý oděv (klíště je lépe vidět), dlouhé nohavice a rukávy, vysoké boty. Kůže se ošetří repelentním prostředkem, na oděv je možné nastříkat insekticidní prostředek. Po návratu domů je nutné prohlédnout celé tělo.
Probíhá v nemocnici většinou na infekčních odděleních. Podávají se analgetika, antipyretika, léky proti zvracení, vysoké dávky vitamín B a při příznacích otoku mozku probíhá tzv. antiedematózní léčba. Někdy musí být pacient umístěn na jednotce intenzivní péče, kde je nutné zavést umělou plicní ventilaci. Celá léčba trvá asi 1 měsíc. Po odeznění onemocnění probíhá rehabilitace, doporučuje se lázeňská léčba, rekonvalescence trvá několik měsíců. Imunita po prožitém onemocnění je dlouhodobá, ale nemusí být celoživotní. Proto je vhodné po několika letech vyšetřit u pacienta protilátky a v případě jejich negativity pacienta přeočkovat.
Proti klíšťové meningoencefalitidě je možné se chránit očkováním. V ČR jsou na trhu 2 očkovací látky – FSME a Encepur. Základní očkování se skládá ze tří injekcí, které se aplikují do svalu ramene a to ve dny 0, za 1 – 3 měsíce a za 9 – 12 měsíců po druhé dávce. V teplém období roku je nutné přistoupit ke zrychlenému schématu. U vakcíny FSME se druhá dávka podá již za 14 dní, u očkovací látky Encepur je schéma 0 – 7 – 21 dnů. Ochrana proti onemocnění nastupuje asi za 14 dní po druhé dávce. Po třetí dávce přetrvává ochrana 3 roky.
Očkování by se nemělo provádět u osob s horečkou anebo alergických na kteroukoliv složku vakcíny. Po očkování se mohou objevit nežádoucí účinky: bolest v místě vpichu, otok zarudnutí, vzácněji horečka, bolest hlavy, malátnost, únava. Tyto příznaky jsou krátkodobé, odeznívají během několika hodin nebo dnů. Význam očkování proti klíšťové encefalitidě potvrzují výsledky z Rakouska. Do roku 1992 tam bylo hlášeno kolem 700 případů onemocnění ročně. Díky vysoké proočkovanosti, v některých oblastech dosahující až 87% (Korutany, Štýrsko) klesl od roku 1997 počet hlášení onemocnění pod 100 případů ročně.
Za obsah komentáře nese plnou odpovědnost autor, nikoli provozovatel stránek. Redakce si vyhrazuje právo bez upozornění smazat příspěvky, které se netýkají zveřejněného článku, obsahují vulgární výrazy, nesmysly, urážky nebo reklamu.
Vložit nový příspěvek | Zobrazit vše | Sbalit vše
Dobrý den, za rok mě čeká preočkováni FSME po pěti letech. Je možné se nechat preočkovat již letos po 4 letech kvůli plánovanému těhotenstvi? Děkuji.
Dobrý den,
Chtěla bych se zeptat,jak je to s preockovanim během kojeni. Poslední očkovací dávku jsem měla 4.11.2016 a preockovani pi 5 letech jsem odlozila kvůli těhotenství. Nyní jsem 8 týdnů po porodu a nevím, jestli mohu preockovani bez rizika při miminko nyní podstoupit anebo počkat až na podzim. To mám ale obavy, abych nebyl interval již příliš dlouhý. Předem děkuji za radu.
Mám rakovinu a léčím se njekcemi Diphereline. Mohu se nechat očkovat proti klíšťatum, Borelioze? Nádor v tlustém střevu mám operativně odstraněný, tumor kůže také, rakovinu prostaty mi léčí oněmi injekcemi.Mohu být naočkovaný proti těm klíšťatům.
Dobrý den,
ráda bych se nechala očkovat na klíšťovou encefalitidu ve zrychleném schématu (druhá dávka po 14 dnech). Zajímalo by mě, zda je nutné podat druhou dávku přesně po 14 dnech po aplikaci první dávky? Právě jsem zjistila, že mi druhá dávka vychází na čas, kdy jsem na dovolené a mohla bych se proto dostavit na druhé očkování až cca 16 dní po první dávce. Je to tak v pořádku? Děkuji
Dobrý den.
Žádný lékař Vám asi nemůže doporučit jiný postup, než je v příbalovém letáku, byť by to moc vadit nemělo. Dopourčená schémata vycházejí ze studií, které byly nějak nastaveny. Pokud se to provede jinak, nedá se pak říct s jakou pravděpodobností budete dostatečně (a kdy) imunizována, či nikoliv. Nejlepší je se poradit přímo s lékařem (nebo očkovacím centrem), který bude očkování provádět - je to jeho odpovědnost s Vámi probrat očkovací schéma a aplikaci vakcín. Zeptejte se také na možnost očkování Encepurem (vaše schéma odpovídá vakcině FSME-IMMUN), který má očkovací schéma jiné, ale ten zas nebyl nějakou dobu dostupný. Oficiálně by již na trhu měl být, ale nevím s jistotou jaká je reálná dostupnost.
Dobrý den,
mam dotaz ohledně nemoci z klíštěte.
Před deseti dny jsem mela jedno kliště.Za pět dni jsem měla druhé kliste na jiném miste.Stejně jako to prvni slo lehce vytáhnout a zadny flek take nebyl.Ale po deseti dnech od toho prvního klistete mam cca.5 dni zvysenou teplotu, zimnici, bolest hlavy, velkou unavu, celkově se necitim moc dobře a bile fleky v krku.Sla jsem k doktorce s tim jestli to neni angina, protože mě trochu bolelo, skrabalo a mela jsem ty bile fleky v krku a trochu rymu. Doktorka mi odebrala krev z prstu a moč a po chvíli jejich přístroje v ordinaci ukazaly vše v pořádku.Doktorka mi oznámila ze je to letni viroza asi z toho horka která právě jsou a ze to mam vylezet doma. Při odchodu jsem se zmínila ze jsem měla v nedávné době kliste a zeptala se doktorky jestli ty problémy nemůžou s tim klíštěm souviset. Doktorka se podivala na misto kde klíště bylo, řekla ze je v pořádku a ze to nebude nic z klíštěte, protože bolest a ty bílé fleky v krku nejsou příznaky onemocn
Dobrý den.
Nevím na co přesně se chcete zeptat, konec Vašeho příspěvku se celý nevešel. Kažodpádně popsaný průběh se mi nezdá nijak neobvyklý. Zdaleka ne každé klíště způsobí komplikace. Pokud navíc nebyly přisáté dlouho, tak je přenos infekce nepravděpodobný. Příznaky celkového onemocnění po kousnutí klíštětem jsou signálem vhodným k vyšetření, ale samozřejmě zdaleka ne vždy musí tyto věci souviset. Angínu doktorka pravděpodobně vyloučila při vyšetření, kde provedla také test na CRP (to byl ten odběr z prstu). Pokud nemáte další potíže a současné onemocnění se léčí/vyvíjí dle očekávání, není asi důvod se obávat. V případě potřeby můžete samozřejmě zajít na kontrolu.
Dobrý den,
byl jsem dneska po 8 letech na přeočkování dostal jsem vakcínů a můj obvodní lékař mi řekl at přijdu za měsíc TŘEBA znova na další. Myslíte,že to má smysl? Nebylo by lepší si nechat udělat test na protilátky? Nebo musim po takhle dlouhé době si nechat dát dvě nebo tři vakcíny? Děkuji za radu.
Dobrý den.
Jedná se o ne zcela dořešenou problematiku, názory různých lékařů se mohou lišit. V první řadě je nutné zdůraznit, že pokud nedodržíte intervaly předepsané výrobcem (tj. po základním očkování 3 dávkami následuje první přeočkování po 3 letech a pak co 5 let) tak ztrácíte jistotu, že Vám vakcína poskytne dostatečnou ochranu („garantovanou“ výrobcem vakcíny). Uváděná účinnost vakcín vychází právě z nějakých provedených testů a výzkumů, které se provádějí za standardních a definovaných podmínek. Pokud je nedodržíte, účinnost se může lišit (snižovat). Správný postup by tedy mělo být absolvovat očkování od začátku, pokud promeškáte stanovený interval. Na druhou stranu, podle některých údajů, se ukazuje, že protilátky přetrvávají delší dobu, než uvedených 5 let. Záleží proto na konkrétním lékaři, který očkování provádí. Může se zvážit i prostředí, kde se pohybujete (podle rizika nákazy). Můžete také konzultovat očkovací centrum, které Vám může poskytnout druhý/jiný názor. Protilátky se stanovit dají, ale jejich hodnocení také nemusí být zcela jednoznačné, jejich odběr musíte proto opět probrat s ošetřujícím lékařem.
Dobrý den,přesně před 11 dny jsem si vytáhla klíště. Od včerejška me pobolívá hlava a jako bych měla plné dutiny,ale rýmu nemám... Jsem bez teplot..Může to být náznak kl.encefalitidy v první fázi? Děkuji za odpověď
Dobrý den.
Bohužel vyloučit to nejde. Je potřeba si ale uvědomit několik faktů. V první řadě je nutný kontakt s klíštětem v oblasti výskytu KME, ne v každé oblasti ČR se tato nemoc vyskytuje. Dále je nutné říct, že uvedené příznaky mohou být i ze zcela jiného důvodu, typicky běžných respiračních viróz, které jsou mnohem častější a pravděpodobnější. Na Vašem místě bych se tedy dle výše uvedeného nějak výrazně nebál. Jistě je na místě sledování stavu a konzultace lékaře v případě, že se objeví další/jiné příznaky. Navíc, pouze na základě Vámi uvedených informací, není nijaký postup, který byste měla/mohla absolvovat (tj. nedělají se žádné speciální odběry, nebo preventivní léčba)
Dobrý den, přesně v inkubační době (12 dní) po kousnutí klíštětem mám příznaky 1. fáze mozkové encefalitidy (38 C, bolest hlavy, únava). Jinak celý rok jsem zdravý a virózami netrpím. Za týden odjíždím na zahraniční dovolenou. Moje otázky: 1. Za jak dlouho po zakousnutí klíštěte má cenu jít na test, který s jistotou potvrdí nebo vyvrátí napadení virem způsobujícím mozkovou encefalitidu? 2. Jak dlouho trvá vyhotovení testu? 3. Jaká je princip testu a jeho spolehlivost? Děkuji za odpověď.
Dobrý den.
Jak uvádíte, klíšťová meningoencefalitida (KME) má typicky dvoufázový průběh. Po první, vypadající jako „běžná“ viróza, nastupuje, někdy po krátkém období klidu, druhá. V té se stav opět zhorší, nastoupí teploty, bolesti hlavy, některé neurologické příznaky a jiné. Testy, které se na diagnostiku většiny nemocí (včetně KME) běžně používají, využívají detekci - zjišťování protilátek proti různým částem vyvolavatele v krevním séru. Pokud chcete vědět detaily, podívejte se na internetu na termín ELISA (Enzyme-linked immuno sorbent assay). V případě KME se první protilátky, které lze výše uvedenou metodou odhalit, objevují na začátku druhé fáze onemocnění, v první nejsou přítomny. Spolehlivost je pak spolu s klinickými příznaky, které Vás přivedou k lékaři, dostatečně vysoká a nebývá zdrojem nějakých diagnostických chyb. Vyhotovení testu trvá většinou standardně do 1-2 dnů, záleží, kde se dělá odběr a jaké možnosti má konkrétní laboratoř. Pro úplnost bych doplnil, že existují i jiné metody, které mohou v některých případech odhalit nemoc i dříve, ale běžně se z různých důvodů nepoužívají. Lze tedy říct, že v tomto okamžiku již můžete navštívit lékaře a na toto podezření ho upozornit, ale žádné testy ještě nyní provádět pravděpodobně nebude. Při objevení další fáze je pak potřeba lékaře navštívit co nejrychleji a diagnózu potvrdit. Je však nutné říct, že běžná viróza bude mnohem pravděpodobnější, než KME, i když na ně normálně netrpíte.
Přijďte se poradit o rizicích klíšťové encefalitidy a možnosti očkování se specialisty. Po ČR vyráží očkovací vzdělávací kamion, který bude mít zastávky např. v Praze, Plzni, atd. Více se dozvíte na stránkách www.komunita111.cz nebo www.trijednicky.cz
Zajímá mě, po jaké době po prodělání a vyléčení encefalitídy je potřeba očkování?
Nebo po jaké době si nechat udělat krevní test na obranné látky?Děkuji.
Dobrý den.
Ohledně dlouhodobé imunity po prodělané klíšťové meningoencefalitidě asi nejde dát absolutní odpověď. Obecně platí, že imunita by měla být většinou dlouhodobá, i celoživotní. V takovém případě pak očkování a kontroly protilátek nejsou vůbec nutné. Na druhou stranu, není způsob jak toto tvrzení v praxi stoprocentně u každého jednotlivce ověřit. Pokud chcete mít jistotu, můžete si nechat protilátky zkontrolovat, ale asi nemá cenu dělat to dříve než za 8-10 let (i více) od prodělané nemoci. Velmi pravděpodobně se však ukáže, že imunita byla dostatečná. Nemusíte tedy spěchat, v čase, kdy pro Vás tato otázka bude aktuální, se můžete opět poradit například telefonicky v očkovacích centrech, kde Vám dají aktuální informace a doporučení.
Dobrý den, mám na vás dotaz týkající se prvního přeočkování. Jsem očkovaná FSME-IMMUN a letos v létě bych měla mít první přeočkování ( po 3 letech ). ale plánujeme miminko a je možné, že v té době už budu těhotná. Mám se nechat přeočkovat teď ( po 2,5 letech ) a nebo počkat, až po porodu, eventuelně po kojení. A dalo by se očkovat i při kojení? Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den.
Pokud chcete imunitu zachovat, což podle příspěvku ano, doporučuji přeočkovat před těhotenstvím. Dle oficiálního doporučení má první přeočkování proběhnout nejpozději do 3 let, proto je tedy lepší přeočkovat dříve než po tomto jasně vymezeném termínu, který byste podle příspěvku mohla překročit poměrně dost. V době těhotenství a kojení nejsou ohledně očkování dostupné dostatečné informace, takže se to pokud možno nedoporučuje.
Dobrý den,
lze přeočkování 10 letého dítěte proti klíšťové encefalitidě provést až po pěti letech?
Dcera prošla základním schématem + jedno přeočkování po třech letech. Letos je to zase tři roky, tudíž jsem ji chtěla nechat přeočkovat, ale pediatrička řekla, že stačí za pět let. Měla jsem za to, že to je možné jen u dospělých?
Děkuji za odpověď.
Dobry den,
rad bych se vas zeptal ohledne meho problemu s ockovanim proti klistove encefalitide.
V roce 2007 / 5 jsem se nechal ockovat (podle zeleneho "prukazu" asi FSME-IMMUN 0,5 ml Adult, 0,25 ml Junior). V roce 2008 / 5 jsem byl na 3. dilcim ockovani. Na 1. revakcinaci jsem si, bohuzel, vzpomel az ted... :(
V "prukazu se ale pise neco o 3 ale i o 5 letech, bohuzel se v tom nevyznam...
Chtel jsem Vas tedy poprosit o radu, je-li jeste mozne preockovani nebo jestli musim cele ockovani absolvovat znova ?
Dekuji za ochotu, preji krasny den !
První přeočkování proti klíšťové meningoencefalitidě se sice má provádět dříve, ale v podstatě platí, že každá dávka se počítá a imunita dle posledních prací v literatuře přetrvává déle, než je obecně uváděno. Doporučuji Vám si nechat aplikovat 1 dávku jako přeočkování nyní a další až za 3 roky ( je-li Vám více než 60 let) nebo po 5 letech ( je-li Vám méně než 60 let).
Dobrý večer, momentálně u VZP probíha akce na očkování proti klíšťové encefalitidě, a jestli sem to pochopila tak přispívají jen na očkovací látku FSME-IMMUN 0,5 ml BAXTER která je určená osobám od 16 let. A co očkovací látka pro děti do 16 let FSME-IMMUN 0,25 ml BAXTER??Dávájí pořád i příspěvky na tuto očkovací látku?A ještě jeden dotaz,bydlím kousek od brna takže pobočka VZP pro mě je na francouzské (brno-venkov) musím si o příspěvek žádat tam nebo můžu jít na jakoukoliv pobočku?? Moc děkuji za odpověď
Dobrý den.
Doporučuji nastudovat podmínky uvedené na stránkách VZP (http://www.vzp.cz/o-nas/aktuality/vzp-nabizi-zdarma-jednu-davku-ockovani-proti-klistove-encefalitide). Odpovědi na Vaše otázky jsou přímo v článku. Akce se vztahuje pouze na vakcíny FSME-IMMUN 0,5 ml, které jsou určené pojištěncům od 16 let, a můžete si je vyzvednout na kterékoliv pobočce VZP. Další podrobnosti Vám také určitě rádi sdělí na telefonických informacích VZP (t. č.: 844 117 777). Musím Vám však důrazně doporučit konzultovat před nákupem Vašeho praktického lékaře (který Vás nejspíše bude očkovat). Vakcína se musí skladovat za určitých podmínek, a pokud je nedodržíte (nebo lékař nebude mít jistotu, že jste je dodržela) může Vám odmítnout látku naočkovat. Při domluvě Vám teda například může nabídnout, že látku bude skladovat u něj, ordinace většinou mají lednice s kontrolovanou teplotou. Záleží však na Vaší domluvě, proto se do nákupu nepouštějte bez jeho konzultace.
Dobrý den, potřebovala bych poradit, kdy mám jít se synem na přeočkování, když měl první dávku očkování v 03/02, dále 04/02 a další 03/03. První přeočkování proběhlo 03/06. Minulý rok mi dětská lékařka řekla, že je lhůta na očkování prodloužena o rok, proto se informuji, zda jsem něco nepromeškala a původní očkování jsou platná. Jedná se o vakcíny FSME-IMMUN. Děkuji Bartošková (prosím o zaslání odpovědi na email)
Dobrý den,
přeposílám Vám odpověď MUDr. Dědkové z Polikliniky v Kopřivnici, jejíž specializací je alergologie a klinická imunologie a pediatrie.
Doporučení vychází od firmy Baxter vyrábějící vakcínu:
Vakcíny jsou indikovány k aktivní profylaktické imunizaci proti klíšťové encefalitidě. Základní očkovací schéma se skládá ze 3 dávek, 1.dávka v den 0, druhá dávka za 1-3 měsíce a 3.dávka za 5-12.měsíců po 2.dávce. 1.přeočkování za 3 roky po třetí dávce, další přeočkování každých 3 až 5 let. U lidí nad 60 let každé 3 roky. Očkovat se lze během celého roku.
Vakcíny nejsou hrazeny z prostředků veřejného zdravotního pojištění.
Vakcíny aplikuje lékař. Pečlivě pročtěte příbalovou informaci (více na www.baxter-vpois.cz).
Vaše očkovací schéma je tedy v pořádku včetně prvního přeočkování, další přeočkování má širší interval 3-5 let. Více na webových stránkách viz výše.
Domů | | | Poradna Moje lékárna | | | Online rezervace | | | Moje lékárny | | | Seznamy | | | O projektu | | | Léky | | | Pro lékárníky | | | Magazín | | | Kariéra | | | Kontakty |