Nosní dutiny

Zánět nosních dutin (sinusitída) je zánětlivý proces ve vedlejších nosních dutinách (čelistní, čelní, klínové, etmoidální). Může být virového, bakteriálního, alergického i mykotického původu. Většina případů zánětu dutin postihuje dutiny čelní a čelistní. Postupně může dojít až k ucpání dutin hlenem.

Příznaky zánětu nosních dutin

Pocit ucpaného nosu, chronický výtok z nosu, při zhuštění obtížné smrkání žluté až zelené rýmy, zhoršení čichu, pocit tíhy v čelní oblasti nebo tlaku v hlavě, huhňavá řeč, otoky a poklepová citlivost až bolest nad dutinami, bolest hlavy na čele, tvářích, která se horší v předklonu, může být bolest zubů, uší, krku. Bývá únava, celková malátnost, horečky spíše menší. Nejvážnější komplikací je zánět mozku nebo mozkových blan. Příznaky chronické formy zánětu nosních dutin jsou mírnější, zvýšené teploty obvykle nejsou přítomny. Obtíže trvají však déle, řádově měsíce.

Příčiny zánětu nosních dutin

Superinfekcí bakteriemi při virové nákaze, infekce zubu v horní čelisti, časté užívání antihistaminik, alergie na pyl, senná rýma, vrozeně úzké ústí z dutin.

Návštěva lékaře při zánětu nosních dutin

Při podezření na zánět nosních dutin je vhodné vyhledat lékaře, zejména pokud je výrazně hustá a zbarvená sekrece z nosu a při bolesti v oblasti hlavy, pokud tyto obtíže trvají více než 2 dny. Při výrazné malátnosti a zhoršení celkových obtíží vyhledat lékaře urychleně. Při časté rýmě a zánětech dutin je nutno odstranit všechny alergeny z prostředí. Důležité je časté větrání, popř. užívání ionizátorů a zvlhčovačů vzduchu. Ve stravě omezit mléčné výrobky, cukr a sladkosti, které působí hlenotvorně.

Léčba zánětu nosních dutin

Léky na předpis

Bakteriální zánět je léčen antibiotiky, které potlačují infekci (systémová léčba na lékařský předpis). Dále se používají léky ze skupiny antihistaminik, které zmírňují projevy zánětu. Průvodní jevy zánětu jako jsou teplota a bolest hlavy léčíme za pomoci analgetik a antipyretik (léky proti bolesti a snižující teplotu). Dále se používají sekretolytika (látky zkapalňující hlen), které napomáhají uvolnění hlenu z dutin. Lokálně se aplikují nosní kapky a spreje, které usnadňují dýchání, popř. s obsahem antibiotik.

Přírodní a doplňková léčba

Lokálně se používají produkty s obsahem éterických silic s antiseptickými účinky. Vitamínové a přírodní preparáty pro podporu imunity (vitamín C, echinacea). Bylinky jako anýz, fenykl, dobromysl, černý bez, řebříček, lipový květ a jitrocel obsahují látky usnadňující odkašlávání (expektoraci) tím, že zřeďují sekret, dále působí protizánětlivě. Doporučuje se použití aromatických olejíčků do koupele, případně k inhalacím (eukalyptový, popř. čajovníkový olej).


Diskuse

Za obsah komentáře nese plnou odpovědnost autor, nikoli provozovatel stránek. Redakce si vyhrazuje právo bez upozornění smazat příspěvky, které se netýkají zveřejněného článku, obsahují vulgární výrazy, nesmysly, urážky nebo reklamu.


Vložit nový příspěvek  |  Zobrazit vše  |  Sbalit vše

  • rýmaRozbalit (reakcí: 1)Sbalit (reakcí: 1)

    Dobrý den, mám problém s rýmou. Pokud jsem v teple je všechno v pohodě, když jdu ven, kde je trochu chladněji okamžitě mi začne téct z nosu, během hodiny mám spotřebované celé kapesníčky. Když se vrátím domů po rýmě není ani památky, jen mi vždy zbyde odřený nos, který mám celou zimu. Prosím, nejsou nějaké kapky, nebo něco co by tomu zabránilo, už jsem z toho zoufalá. Děkuji za radu

    Reagovat16.01.2017 17:40 od gdpr
    • Re: rýma

      Dobrý den.

      Někteří lidi mohou být takhle citlivý na chlad, možná to je Váš případ. Nic jednoduchého, co by hned vše vyřešilo, asi není. Doporučil bych spíše postupně zkoušet obecné věci, samozřejmě dle Vašich možností: vyhýbat se prudkým změnám teploty, dodržovat vhodnou životosprávu a fyzickou kondici, vystavovat se chladu - snížit teplotu v bytě, možná větrat, možná zkusit otužování. Něco by mohlo pomoct a potíže mírnit. Lze vyzkoušet i běžné léky na rýmu (například Otrivin, Olynth, Rhino-stas a mnoho jiných). Ty však řeší jen příznaky, jejich účinek je krátkodobý a není vhodné je užívat dlouhodobě (můžete si rýmu pak ještě více zhoršit). Mohou se ale někdy hodit. Můžete vyzkoušet konzultovat i specialistu, alergologa, případně ORL. 

  • Nastydnuti - miminko 9 mesicuRozbalit (reakcí: 1)Sbalit (reakcí: 1)

    Dobry den, chtela bych Vas poradit o radu. Mam 9ti mesicni holcicku a uz druhy mesic ma problemy s nastydnutim, dutinou nosni. Nase pani lekarka rika, at chodime hodne s malou ven na cerstvy vzduch a davame kapky do nosu. Chtela bych se zeptat na Vas nazor, protoze ma plny nosanek uz pomalu 2 mesice a nemuze se toho zbavit a pani doktorka nam nechce nic predepsat krome nosniho spreje. Teplotu nema. Dekuji za odpoved Vajrychova

    Reagovat06.12.2012 12:50 od gdpr
    • Re: Nastydnuti - miminko 9 mesicu

      Dobrý den.
      Doporučuji tyto potíže konzultovat s Vaší pediatričkou. U takto malých dětí je lepší řešit zdravotní stav s odborníkem, který dítě zná a má možnost vyšetřit. Navíc nastydnutí je velmi nespecifický pojem, který se jen těžko bude hodnotit bez osobního kontaktu v ordinaci. Dále neuvádíte ani název kapek, existuje jich mnoho. V tomto okamžiku mohou pouze doporučit opatrnost při vycházkách – v posledních dnech se velmi výrazně mění počasí a nynější mrazy nejsou pro takto malé děti vhodné.

Podívejte se na naši novou TV reklamu

Navíc ani korunu!