Mastná pleť (Seborrhoea)

Příčinou mastné pleti jsou mazové žlázy, které jsou v pokožce, jejichž produkci spouští nebo brzdí jisté látky – mimo jiné hormony. U mastného typu pleti stačí již nepatrné podněty prostřednictvím hormonů, aby se spustila produkce mazu více, než je nutné.

Často jsou zde pro to podstatné vlohy. Situace hormonální látkové výměny je z vaší strany ovlivněna vnějšími vlivy, jako stres, přičemž mužské hormony produkci mazu zvyšují a ženské hormony ji brzdí. V omezeném rámci může svou roli hrát i stravování. Během puberty je nápor tuku zvláště intenzivní. Na čele, na nose a na bradě i na ramenech a na zádech je většina mazových žláz. V těchto oblastech mají póry sklon k ucpání, čímž se mohou vytvářet pupínky a puchýřky. Mastná pleť je většinou spíše robustní a necitlivá. Protože ji tuková vrstva účinně chrání před vnějšími vlivy. Se správnou péčí zůstává mastná pleť obzvláště dlouho mladá, protože se v ní vrásky tvoří hůře.

Formy

Stav pleti „Seborrhoea sicca“ je smíšeným poměrem mazu a vody, tzv. emulze olej-ve-vodě, nejsvrchnější vrstva pokožky, zvaná stratum corneum, váže jen velmi málo vody. Častým znakem jsou mastné šupiny, zarudnutí a napětí po kontaktu s vodou, velké póry a lesknoucí se povrch pleti. Při péči o pleť by se mělo dbát na to, aby byla pleť hodně hydratovaná, ale aby se jí nedodávala mastnota (tuk). U stavu pleti „Seborrhoea oleosa“ se směs kyseliny a tuku nachází v emulzi voda-v-oleji s normální až zvýšenou schopností vázat vodu v nejsvrchnější vrstvě pokožky, zvané stratum corneum. Pleť se leskne mastnotou a působí tlustě a hrubě, s velkými póry a má sklon tvořit léze (komedony). Při péči o takovou pleť je třeba orientovat se hlavně na čištění pleti. Doporučuje se použít tinktury s obsahem alkoholu a syndety (syntetické čistící přípravky). Pro péči jsou vhodné emulze nebo výrobky s obsahem vitamínu A a organických kyselin pocházejících z ovoce. V žádném případě nepoužívejte mastné báze.

Péče o mastnou pleť

Mastná pleť by se měla ráno a večer řádně umýt jemným mýdlem nebo pleťovým mlékem s hodnotou pH nižší než 6. Na trhu jsou speciální čistící gely pro mastnou pleť. Následně se nabízí použití pleťové vody – alkohol v nich obsažený stahuje póry a tlumí produkci mazu. Dva až třikrát za týden se doporučuje peeling vhodný pro tento typ pleti. V rámci ošetřujících produktů se nabízí speciální krémy, které obsahují mnoho vlhkosti, ale žádné tuky. Místo nich ovšem antibakteriální a zklidňující látky.


Diskuse

Za obsah komentáře nese plnou odpovědnost autor, nikoli provozovatel stránek. Redakce si vyhrazuje právo bez upozornění smazat příspěvky, které se netýkají zveřejněného článku, obsahují vulgární výrazy, nesmysly, urážky nebo reklamu.


Vložit nový příspěvek  |  Zobrazit vše  |  Sbalit vše

Podívejte se na naši novou TV reklamu

Navíc ani korunu!