Úvod
Poradna
Kožní problémy
Typologie pleti
Mastná pleť (Seborrhoea)

Mastná pleť (Seborrhoea)

Příčinou mastné pleti jsou mazové žlázy, které jsou v pokožce, jejichž produkci spouští nebo brzdí jisté látky – mimo jiné hormony. U mastného typu pleti stačí již nepatrné podněty prostřednictvím hormonů, aby se spustila produkce mazu více, než je nutné.

Často jsou zde pro to podstatné vlohy. Situace hormonální látkové výměny je z vaší strany ovlivněna vnějšími vlivy, jako stres, přičemž mužské hormony produkci mazu zvyšují a ženské hormony ji brzdí. V omezeném rámci může svou roli hrát i stravování. Během puberty je nápor tuku zvláště intenzivní. Na čele, na nose a na bradě i na ramenech a na zádech je většina mazových žláz. V těchto oblastech mají póry sklon k ucpání, čímž se mohou vytvářet pupínky a puchýřky. Mastná pleť je většinou spíše robustní a necitlivá. Protože ji tuková vrstva účinně chrání před vnějšími vlivy. Se správnou péčí zůstává mastná pleť obzvláště dlouho mladá, protože se v ní vrásky tvoří hůře.

Formy

Stav pleti „Seborrhoea sicca“ je smíšeným poměrem mazu a vody, tzv. emulze olej-ve-vodě, nejsvrchnější vrstva pokožky, zvaná stratum corneum, váže jen velmi málo vody. Častým znakem jsou mastné šupiny, zarudnutí a napětí po kontaktu s vodou, velké póry a lesknoucí se povrch pleti. Při péči o pleť by se mělo dbát na to, aby byla pleť hodně hydratovaná, ale aby se jí nedodávala mastnota (tuk). U stavu pleti „Seborrhoea oleosa“ se směs kyseliny a tuku nachází v emulzi voda-v-oleji s normální až zvýšenou schopností vázat vodu v nejsvrchnější vrstvě pokožky, zvané stratum corneum. Pleť se leskne mastnotou a působí tlustě a hrubě, s velkými póry a má sklon tvořit léze (komedony). Při péči o takovou pleť je třeba orientovat se hlavně na čištění pleti. Doporučuje se použít tinktury s obsahem alkoholu a syndety (syntetické čistící přípravky). Pro péči jsou vhodné emulze nebo výrobky s obsahem vitamínu A a organických kyselin pocházejících z ovoce. V žádném případě nepoužívejte mastné báze.

Péče o mastnou pleť

Mastná pleť by se měla ráno a večer řádně umýt jemným mýdlem nebo pleťovým mlékem s hodnotou pH nižší než 6. Na trhu jsou speciální čistící gely pro mastnou pleť. Následně se nabízí použití pleťové vody – alkohol v nich obsažený stahuje póry a tlumí produkci mazu. Dva až třikrát za týden se doporučuje peeling vhodný pro tento typ pleti. V rámci ošetřujících produktů se nabízí speciální krémy, které obsahují mnoho vlhkosti, ale žádné tuky. Místo nich ovšem antibakteriální a zklidňující látky.