Úvod
Poradna
Kožní problémy
Typologie pleti

Typologie pleti

Jemná jako samet a hedvábí, s jemnými póry, dobře prokrvená a velmi elastická – tak vypadá ideální typ pleti. Radost z ní má ovšem jen velmi malé množství lidí. Smíšená pleť, mastná a suchá nebo citlivá pokožka jsou typy pleti, které tvoří skutečný život. To, jak vypadá naše pleť a jak je vnímána, značně závisí na produkci mazu.


Maz obklopí vlhkost a rozdělí ji po povrchu pleti. Dle zatížení a své úlohy je pokožka na různých místech na těle jinak uzpůsobená. A to se týká i obličeje. Většinou je pleť uprostřed obličeje spíše mastná, zbývající partie jsou spíše suché. Mastné zóny se přitom táhnou od brady přes nos až k čelu a rozšiřují se nad obočím do tvaru T. Takto uzpůsobená smíšená pleť nejlépe odpovídá požadavkům životního prostředí. V tzv. T-zóně, která musí být intenzivně chráněna proti slunci, vedru, chladu, větru a dešti, jsou v tkáních pleti mnohé mazové žlázy. Jimi produkovaný maz vytvoří na pleti ochrannou vrstvu neboli film. V okrajových zónách, které jsou povětrnostním podmínkám vystaveny méně, je rovněž méně mazových žláz.

Maz chrání pleť

Maz (nebo také Sedbum) je důležitým faktorem pro udržení rovnováhy naší pleti a pro ochranu naší pleti před vysušením. Kromě toho chrání před kožními nemocemi, zárodky a vnějšími vlivy jako např. chemikáliemi. Maz produkují mazové žlázy – denně kolem 1 – 2 g – a je vláčnou mastnou směsí: maz se skládá z cca. 45 % trigylceridů a 15% volných masných kyselin, 20–25% vosků, 10–15 % skvalenu a nepatrného podílu cholesterolu a zbytků mazových buněk. U normální činnosti mazových a potních žláz se hovoří o normální pleti. U nadprodukce mazových žláz se hovoří o mastné pleti – seborrhoei (v kosmetickém průmyslu je také označována jako typ voda-v-oleji nebo V/O-Typ), chybná (nedostatečná) funkce mazových žláz má za následek výskyt suché pleti (typ olej-ve-vodě, O/V-Typ).

Každá pleť vypadá jinak

Mladší lidé mají sklon k mastné pleti, od 45. roku života převažuje normální až suchý typ pokožky. Vysvětlení pro tento jev je jednoduchý: Po narození je v pokožce dostatek produkujících mazových žláz, ty se ovšem během prvního roku života zmenšují. Proto mají malé děti suchou pokožku. Během puberty se mazové žlázy vlivem mužských hormonů plně vyvinou. Od této doby roste produkce mazu stále až do 25. roku života, trochu se pak snižuje až do 40. roku života a poté postupně klesá. Každá pleť vypadá jinak: Typ pleti závisí na produkci mazu, jakosti mazu, na látkové výměně, produkci vlhkosti a schopnosti pokožky uchovávat vodu. Mimo to jsou za vzhled odpovědné mnohé další faktory:

  • Dědičné vlohy 
  • Hormonální vlivy (puberta, klimakterium, těhotenství, antikoncepční tabletky atd.)
  • Stravování, životní styl (látková výměna)
  • Kosmetická opatření
  • Vegetativní vlivy, nemoce
  • Povětrnostní vlivy (klima, vlhkost vzduchu, UV-záření)
  • Proces stárnutí

Vrásky – stopy času

Ve věku na přelomu dvaceti a třiceti let již začíná pomalý a zpočátku nenápadný proces stárnutí. S lety pak přibývají vrásky. Tyto nejviditelnější příznaky stárnutí jsou výsledkem přirozeného procesu, který probíhá v různých fázích: Nejdříve se tvoří jemné linie mezi nosem a ústy, u očí a na čele. Opakujícími se pohyby obličeje se tyto prohloubí do takzvaných mimických vrásek. Neboť elastická vlákna ve vazivu ztrácí svou pružnost, na povrchu pokožky zůstávají nepatrné rýhy. Kolagenová vlákna, která společně s elastickými vlákny protkávají vazivo, s lety ubývají. V pokožce se zachovává méně vlhkosti, nevypadá již tak hladce a sametově. Schopnost pokožky, stále se obnovovat, slábne. Proto již není nejsvrchnější vrstva pokožky, zvaná stratum corneum, tak intaktní jako u mladé pokožky. Mazové a potní žlázy pracují neméně intenzivně, ochranná vrstva proti kyselinám se mění a pleť se stává sušší.

Typy pleti

V podstatě lze rozlišit následující typy; v praxi jsou důležité především mastné a suché typy pleti:

  • Suchá pleť: je většinou velmi jemná, jemně porézní pleť, která trpí nedostatkem vlhkosti (odborný výraz Sebostáza)
  • Mastná pleť: většinou se silně leskne a působí tlustě a hrubo-porézně
  • Zralá pleť: pleť starších lidí s větším množstvím vrásek a tvorbou vrásek
  • Normální pleť: je charakteristická svou nekomplikovaností, není ani příliš suchá ani netrpí nedostatkem vlhkosti
  • Pleť s akné: pleť s velkými póry s pupínky - papulami a hnisavými puchýřky - pustulami
  • Citlivá pleť: má většinou sklon k suchosti a zarudnutí a je jemně porézní
  • Smíšená pleť: je charakteristická mastnou t-zónou (čelo, nos a brada) a suchými partiemi na tvářích

Mastná pleť (Seborrhoea)

Příčinou mastné pleti jsou mazové žlázy, které jsou v pokožce, jejichž produkci spouští nebo brzdí jisté látky – mimo jiné hormony. U mastného typu pleti stačí již nepatrné podněty prostřednictvím hormonů, aby se spustila produkce mazu více, než je nutné. Často jsou zde pro to podstatné vlohy. Situace hormonální látkové výměny je z vaší strany ovlivněna vnějšími vlivy, jako stres, přičemž mužské hormony produkci mazu zvyšují a ženské hormony ji brzdí. V omezeném rámci může svou roli hrát i stra...

Suchá pleť (Sebostáza)

Suchá pleť vypadá záviděníhodně, když je mladá. Nečistoty pleti, mastný lesk, přecitlivělost a velké póry zde nenajdete. S narůstajícím věkem ovšem vyžaduje mnoho péče, protože mazové žlázy produkují příliš málo tuku. Tím se na pokožce nemůže vytvořit dostatečně silná ochranná vrstva tuku. Tím trpí zvláště nejsvrchnější vrstva pokožky, zvaná stratum corneum, protože kožní buňky již nejsou tak blízko u sebe. Tvoří se mikroskopicky malé mezery, kterými se ztrácí vlhkost z pleti, a do kterých téměř...