Arterioskleróza, ateroskleróza

Arterioskleróza (ateroskleróza) je celkové onemocnění cév, které mění hladké vnitřní stěny tepen, k čemuž přispívá i narušení vnitřní cévní výstelky (endotelu), které může mít na svědomí zvýšený krevní tlak, některá virová onemocnění, ale i například kouření. Rozhodující podíl na vzniku a rozvoji arteriosklerózy však mají především krevní lipidy, čili tuky, a z nich pak zejména cholesterol. Ten se v místech narušeného endotelu ukládá, obaluje krevními sraženinami a vazivem a vytváří tzv. aterosklerotické pláty. Tepenná stěna se přitom ztlušťuje a ztrácí pružnost. Protože tepny se silnými stěnami nejsou dostatečně pružné a špatně se roztahují, zvyšuje se v nich tlak krve a omezuje se krevní průtok do tkání. Vnitřní průsvit tepny se zužuje a průtok krve zhoršuje a zpomaluje. Může dojít k postupnému zužování nebo dokonce uzávěru postižených cév.

Příznaky arteriosklerózy

Podle lokalizace postižení tepen - srdce (ischemická choroba srdeční, angina pectoris, infarkt myokardu), mozku (TIA-tranzitorní ischemická ataka, tzn."hrozící" mozková mrtvice, cévní mozková příhoda), končetinové tepny (ischemická choroba končetin, atrofie kožních adnex, chladnější končetiny a další), ledviny. Zhoršení prokrvení končetin, pocity brnění, zhoršená citlivost, únava, zapomínání, nesoustředěnost.

Příčiny arteriosklerózy

Riziko aterosklerózy stoupá při přítomnosti rizikových faktorů - kouření, zvýšení cholesterolu a tuků v krvi (hyperlipidémie), obezita, vysoký krevní tlak (hypertenze), cukrovka (diabetes mellitus), dědičnost, nedostatek tělesného pohybu.

Návštěva lékaře při arterioskleróze

Návštěva lékaře je nutná při poruchách paměti, u chladnějších končetin a poruch jejich citlivosti, tlakové bolesti na hrudi (srdce), omezení pohybu končetin (při cévní mozkové příhodě).

Prevence arteriosklerózy

Preventivní opatření spočívají v omezení přísunu soli (omezit solení, konzumaci uzenin), omezit konzumaci masa hovězího a vepřového a konzumovat spíše maso bílé (drůbež, ryby), omezit alkohol a moučná a sladká jídla včetně nápojů (Cola apod.). Vysoký cholesterol můžete snížit změnou ve svých stravovacích návycích, změnami životního stylu a v případě nutnosti užíváním léků.

Léčba arteriosklerózy

Léky na předpis

Vzhledem k trendům uvolňování léčivých přípravků do volného prodeje v této skupině uvádíme přehled základních léčebných skupin, které se používají při terapii kardiovaskulárních onemocnění. Léčba je zaměřena především na regulaci funkcí kardiovaskulárního systému, metabolismus tuků a snižování agregace (shlukování) krevních destiček do sraženin.

ANTIHYPERTENZIVA - Nejprve je vhodné vyzkoušet režimová opatření jako jsou snížit příjem soli, omezit, popř. přestat kouřit a pít alkohol. Zvýšit tělesnou aktivitu a minimalizovat stres. Pokud jsou u pacienta známky orgánového poškození (srdeční a ledvinové potíže, poškození sítnice), nasazují se léky na lékařský předpis. Diuretika, betablokátory, vazodilatátory, ACE inhibitory, alfablokátory nebo jejich kombinace.
HYPOLIPIDEMIKA - Léčiva ovlivňující hladinu lipidů (tuků).

Volně prodejné léky

Hořčík s vápníkem - jejich nedostatek souvisí s vysokým tlakem.
Česnek - účinný při snižování krevního tlaku.
Koenzym Q - zlepšuje srdeční činnost a snižuje krevní tlak.
Pupalkový olej - důležitý pro krevní oběh a snižování tlaku.
Lecitin - slouží k emulgaci tuků, zlepšuje funkci jater a snižuje krevní tlak.
Hloh - povzbuzuje srdeční činnost, snižuje vysoký krevní tlak.

Související články a odkazy:

Moje lékárna pečuje o seniory

Informační leták pro senioty o problematice zdravého životního stylu (PDF soubor, 94 kB)


Diskuse

Za obsah komentáře nese plnou odpovědnost autor, nikoli provozovatel stránek. Redakce si vyhrazuje právo bez upozornění smazat příspěvky, které se netýkají zveřejněného článku, obsahují vulgární výrazy, nesmysly, urážky nebo reklamu.


Vložit nový příspěvek  |  Zobrazit vše  |  Sbalit vše

Podívejte se na naši novou TV reklamu

Navíc ani korunu!